Uzyskanie NIP przez osobę zamieszkałą za granicą

Pytanie:

"Jak mam zapłacić podatek od spadku nie mieszkając w Polsce (od 25 lat) i nie będąc płatnikiem podatków w Polsce? Proszę pokazać procedurę i kroki postępowania w systemie. Dla ścisłości - nie mam żadnych numerów podatkowych, nie posiadam ani dowodu osobistego, ani paszportu polskiego, czy w konsekwencji żeby zapłacić podatek mam te dokumenty wyrobić, aby uzyskać numer podatkowy? Nie ma mnie w ewidencji ludności (w urzędzie we Wrocławiu nie zdołano mnie odnaleźć pod adresem, jaki miałem przed opuszczeniem Polski). Czy mam się i tym razem o cos starać? Nigdy nie prosiłem o zwolnienie mnie z obywatelstwa polskiego i przez wiele lat miałem polski paszport. Czy powrót na listę ludności jest automatyczny z chwila zameldowania? Jakich wobec tego dokumentów potrzebuję, żeby się zameldować?"

Odpowiedź prawnika: Uzyskanie NIP przez osobę zamieszkałą za granicą

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, osoby, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej (zwane "NIP").

Numer NIP (jeden na całe życie) otrzymuje podatnik, a ponieważ podatnikiem w Polsce (przykładowo podatnikiem podatku od spadków i darowizn) może być również osoba zamieszkała poza granicami Polski, posiadająca lub nawet nie posiadająca obywatelstwa polskiego, przepisy nie wymagają, aby osoba zamieszkała poza obszarem Polski zameldowała się w Polsce, czy wyrabiała sobie jakiekolwiek polskie dokumenty (np. dowód osobisty, paszport).

Zgłoszenie identyfikacyjne osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej powinno zostać sporządzone na formularzu NIP-3, który można pobrać ze stron internetowych Ministerstwa Finansów (http://www.mf.gov.pl) i – jeżeli podatnik nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce – wysłane do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego - Warszawa Śródmieście. Jeżeli osoba nie ma numeru polskiego numeru PESEL – nie musi go podawać na formularzu; jeżeli nie ma polskich dokumentów tożsamości, to przyjmuje się, że może podać numer swojego paszportu zagranicznego.

Należy jednak podkreślić, że w przypadku, kiedy osoba zamieszkała poza obszarem Polski ma być w Polsce podatnikiem okazjonalnie, jednorazowo (np. w przypadku podatku od spadków i darowizn), to często urzędy skarbowe przyjmują zeznanie dla tego podatku bez numeru NIP, nie zmuszając podatnika do jego uzyskiwania tylko dla potrzeb tej jednorazowej zapłaty podatku. Najlepiej przed wystąpieniem o NIP skontaktować się z urzędem skarbowym, do którego będzie składane zeznanie dla potrzeb podatku od spadków i darowizn i spytać, czy urząd ten będzie wymagał uzyskiwania NIP dla potrzeb podatku od spadków i darowizn przez podatnika, który zamieszkuje stale poza granicami Polski i nie posiada numeru NIP.

Właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków ustala się w sprawach spadku czy zachowku - według miejsca położenia przedmiotów majątkowych nabytych w drodze spadku, a jeżeli przedmioty spadku są położone na obszarze działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych - według ostatniego miejsca zamieszkania (ostatecznie pobytu) spadkodawcy. Jednak w przypadku, gdy nabycie w drodze spadku lub darowizny dotyczy w całości lub w części rzeczy położonych za granicą lub praw podlegających wykonaniu za granicą, właściwy miejscowo jest urząd skarbowy według miejsca zamieszkania (ostatecznie pobytu) spadkobiercy lub obdarowanego w dniu nabycia. Jeżeli natomiast nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób wskazany w przepisach prawa podatkowego, właściwym organem podatkowym jest odpowiednio Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście lub Prezydent miasta stołecznego Warszawy.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika