Wspólne rozliczenie małżonków

Pytanie:

"Mąż prowadzi działalność gospodarczą i jest zatrudniony w ramach umowy o pracę. Żona tylko prowadzi działalność gospodarczą. Mąż w poprzednim roku poniósł stratę z działalności gospodarczej, w tym roku również ewidentnie będzie strata. Żona osiąga dochody. Czy małżonkowie w tym roku wspólnie mogą rozliczyć się w ramach zeznania rocznego, łącząc dochód i stratę z działalności gospodarczej? Jest to samo źródło przychodów, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym. Wydaje się, że art 6 ust. 3 nie nie dopuszcza takiej możliwości, ponieważ małżónek osiąga przychody, natomiast nie uzyskuje dochodu."

Odpowiedź prawnika: Wspólne rozliczenie małżonków

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 (tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowymi), między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Zatem co do zasady małżonkowie prowadzący działalności gospodarcze opodatkowane na zasadach ogólnych i nieopodatkowani w sposób liniowy mogą się wspólnie rozliczać.

Przepis powyższy wprost mówi o opodatkowaniu łącznie od sumy dochodów. Nie ma on zatem zastosowania w przypadku, jeśli któryś z małżonków osiągnął stratę (która jest przeciwieństwem dochodu) z działalności gospodarczej, a zatem w takim przypadku nie ma możliwości wspólnego rozliczenia małżonków.

Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 października 1998 r. (sygn. akt I SA/Lu 961/97), w którym to wskazał, iż co do zasady małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętych przez nich dochodów. Jednakże na ich wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, mogą oni być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, na co wskazuje norma zawarta w art. 6 ust. 2 ustawy. Norma ta nie ma jednak zastosowania, jeżeli jeden z małżonków ponosi straty w rozumieniu art. 9 ust. 2 i 3 ustawy.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika