Czy nieprawomocny nakaz jest tytułem egzekucyjnym

Pytanie:

"Dysponuję nieprawomocnym (z uwagi na sprzeciw dłużnika) nakazem zapłaty wydanym w postępowaniu upominawczym. Czy mój nakaz zapłaty jest tytułem egzekucyjnym, który uprawnia do uzyskania od komornika informacji na temat tego, czy przeciwko mojemu dłużnikowi prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, a także o stosowanych wobec dłużnika sposobach egzekucji, wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Czy nieprawomocny nakaz jest tytułem egzekucyjnym

Zgodnie z treścią art. 7601 k.p.c., na żądanie wierzyciela, którego roszczenie stwierdzone jest tytułem wykonawczym lub tytułem egzekucyjnym, organ egzekucyjny, który prowadzi egzekucję lub który jest właściwy do jej prowadzenia według przepisów kodeksu, udzieli mu informacji, czy przeciwko dłużnikowi prowadzone jest przez ten organ egzekucyjny postępowanie egzekucyjne, a jeżeli tak, powiadomi go o stosowanych sposobach egzekucji oraz o wysokości egzekwowanych roszczeń, a także o aktualnym stanie sprawy. Dzięki tej regulacji wierzyciel, który nie jest jeszcze uczestnikiem postępowania egzekucyjnego może uzyskać od komornika niezbędne informacje na temat szans odzyskania jego wierzytelności od konkretnego dłużnika. Warunkiem uzyskania takich informacji jest jednak legitymowanie się przez wierzyciela tytułem egzekucyjnym bądź tytułem wykonawczym (a więc tytułem egzekucyjnym zaopatrzonym w klauzulę wykonalności), który stwierdza istnienie jego roszczenia.  Kodeks postępowania cywilnego wymienia w sposób wyczerpujący te akty, które są tytułami egzekucyjnymi. Zgodnie z art. 777§1 pkt 1 k.p.c. do tytułów takich nalezą miedzy innymi orzeczenia sądu, które są prawomocne bądź podlegają natychmiastowemu wykonaniu, a także ugody zawarte przed takim sądem. Oznacza to, że tytułem egzekucyjnym jest wyłącznie taki nakaz zapłaty, który stał się prawomocny, a więc taki, przeciwko któremu dłużnik nie wniósł w postępowaniu upominawczym sprzeciwu. Zgodnie z art. 505 k.p.c. w razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty – w części zaskarżonej sprzeciwem - traci moc. W konsekwencji sąd wyznacza rozprawę, podczas której nastąpi rozpoznanie sprawy z udziałem obu stron (wierzyciela i dłużnika) i które zakończy się wydaniem wyroku. W związku z powyższym, posiadany przez Pana/Panią nakaz zapłaty stracił już moc (przy założeniu, że sprzeciwem została zaskarżona całość nakazu ) i nigdy nie stanie się tytułem egzekucyjnym. Wobec tego komornik nie może na jego podstawie udzielić Panu/Pani żadnych informacji na temat toczącego się przeciwko konkretnemu dłużnikowi postępowania egzekucyjnego. Podstawą do udzielenia takich informacji będzie dopiero wydany w toczącym się postępowaniu prawomocny wyrok sądu stwierdzający istnienie dochodzonej wierzytelności.

    

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika