Wynajem prywatny a amortyzacja

Pytanie:

"Prowadzę firmę od 10 lat. Jestem małym podatnikiem. Poza firmą wynajmuję prywatnie lokale w kamienicy, która jest moją własnością. W koszty najmu prywatnego ujmuję energię, którą potem refakturuję, remonty, wyposazenie. Aktualnie wymieniłem kocioł c.o. w kamienicy. Koszt 12.000 zl. Czy mogę w prywatnym najmie zamortyzowac jednorazowo kocioł jako pomoc de minimis, czy muszę go amortyzowac wg stawki? "

Odpowiedź prawnika: Wynajem prywatny a amortyzacja

Zgodnie z art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Przepis nie wyłącza generalnie uzyskujących przychody z najmu ze skorzystania z możliwości jednorazowej amortyzacji. Także oni mogą mieć bowiem status małych podatników na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak więc podatnik osiągający przychody z najmu może skorzystać z jednorazowej amortyzacji względem swoich środków trwałych (tak: A. Koleśnik, Kosztem jest też amortyzacja wynajmowanego mieszkania, Rzeczpospolita z 11 stycznia 2008 r.).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika