Załatwienie sprawy administracyjnej

Pytanie:

"Pytanie dotyczy interpretacji art. 35 par. 3 kpa. Co oznacza określenie "załatwienie sprawy" wymienione w tym przepisie? Czy oznacza to, iż organ ma tylko wydać w ciągu 1 miesiąca decyzję, czy też w ciągu 1 miesiąca decyzja ta ma być skutecznie doręczona?"

Odpowiedź prawnika: Załatwienie sprawy administracyjnej

Użyte w art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego określenie "załatwienie sprawy" administracyjnej należy wiązać z innymi postanowieniami tego kodeksu oraz zasadami, które wiążą się z procedurą administracyjną. Art. 104 kpa przewiduje, że organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej. Należy uznać, że załatwienie sprawy przez organ dotyczy jedynie wydania określonego aktu przez organ administracji publicznej, nie obejmuje zaś swym zasięgiem czynności doręczenia tego aktu stronie. Zakreślone w kpa terminy załatwiania spraw dotyczą całokształtu czynności organów administracji publicznej zmierzających do wydania określonego aktu władczego. Załatwienie sprawy oznacza zatem wydanie określonej decyzji na skutek zgromadzenia przez organ stosownej dokumentacji i - w razie potrzeby - przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Doręczenie aktu wydanego przez organ jest czynnością niezależną, do której nie mają zastosowania terminy określone w art. 35 kpa. Gdyby uznać inaczej, spowodowałoby to w niektórych przypadkach kompletny paraliż w działalności organów - w szczególności w sytuacjach, gdyby doręczenie decyzji i innych aktów było długotrwałe, nader utrudnione lub niemożliwe.

Z drugiej strony można mieć do czynienia z sytuacją, gdy organ, już po wydaniu decyzji, nie podejmuje żadnych czynności w celu doręczenia stronie rozstrzygnięcia. W takiej sytuacji, należałoby uznać, że mamy do czynienia z bezczynnością organu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika