Odliczenia darowizn na fundacje

Pytanie:

"Nie jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Czy nasi darczyńcy mogą odliczać darowizny od podstawy opodatkowania? Prosimy o podanie aktualnych podstaw prawnych."

Odpowiedź prawnika: Odliczenia darowizn na fundacje

Darczyńcy będący osobami fizycznymi mogą od podstawy opodatkowania odliczyć darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele - w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 % dochodu (art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Darczyńcy będący osobami prawnymi mogą od podstawy opodatkowania odliczyć darowizny przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu (art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Wskazane wyżej przepisy ustaw o podatkach dochodowych odwołują się do art. 4 i art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, uzależniając odliczenie darowizny od spełnienia przesłanek przewidzianych w tych przepisach:

  • darowizna musi być przekazana na cele określone w art. 4 wskazanej ustawy – zgodnie z tym przepisem sfera zadań publicznych obejmuje m.in. zadania w zakresie pomocy społecznej, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, przeciwdziałania patologiom społecznym,
  • darowizna musi być przekazana organizacjom określonym w art. 3 ust. 2 i 3 wskazanej ustawy – art. 3 ust. 2 ustawy wskazuje między innymi na fundacje (z wyjątkiem fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub założonych przez partie polityczne).

Wysokość darowizny powinna być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu (art. 26 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; art. 18 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Uzależnienie odliczeń od posiadania przez obdarowanego statusu organizacji pożytku publicznego dotyczy tylko kwot przekazanego 1 % podatku należnego - na podstawie art. 27d ustawy o PIT.

Podsumowując, właściwie udokumentowana darowizna na rzecz fundacji, nawet nie będącej organizacją uznaną za organizację pożytku publicznego, jednakże wykorzystująca darowizny na cele określone art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania zarówno przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatników od osób prawnych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika