Zasiłek macierzyński a składki ZUS

Pytanie:

Czy jest określony minimalny okres opłacania składek na ZUS za pracownicę, żeby mógł zostać jej wypłacony zasiłek macierzyński?

Masz inne pytanie do prawnika?

16.8.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zasiłek macierzyński a składki ZUS

Zadane przez Państwo pytanie jest jednym z częściej zadawanych w naszym serwisie. W celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie prosimy o zapoznanie się z poradą pod tytułem:

Zasiłek macierzyński

- art. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowi, że ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po pewnym okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Zaś art. 29, że zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Świadczenie chorobowe jest uzależnione od okresu minimalnego ubezpieczenia. Zasiłek zaś należy się w okresie ubezpieczenia chorobowego, choćby ubezpieczona nie miała prawa do zasiłku chorobowego.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: