Zwolnienie opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej

Pytanie:

"Wcześniej opisałem już problem, który dotyczył współwłasności z osobą ubezwłasnowolnioną. Jednym z rozwiązań byłoby pozbawienie opieki prawnej na ową chorą osobą. Dobrowolnie J. nie zechce się zrzec z racji korzyści, jakie mu ta sytuacja daje. Mam za sobą praktycznie całą rodzinę, a ponieważ mój szwagier J. ma kilka procesów sądowych i jest w konfliktach prawnych z innymi rodzinami z nim spokrewnionymi, uzyskanie podpisów pod takim wnioskiem nie byłoby problemem. Czy składanie takiego wniosku ma sens i kto z rodziny powinien go złożyć? Czy złożenie takiego wniosku po rozpoczęciu mojej sprawy o zniesieniu współwłasności w sądzie nie będzie spóźnione? Czy w sprawie o zniesienie współwłasności sąd może zmusić mnie do zapłacenia dla J. ustalonej kwoty? Jeżeli tak to czy rozłożenie w ratach na kilkanaście lat wchodzi w grę biorąc po uwagę cel na jaki rzekomo ma być ta kwota przeznaczona, czyli na potrzeby osoby będącej w zakładzie opieki w którym mieszkał będzie za oddaną rentę?"

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej

Zwolnienie opiekuna od sprawowania opiek nad ubezwłasnowolnionym następuje m. in., jeżeli z powodu przeszkód faktycznych lub prawnych opiekun jest niezdolny do sprawowania opieki albo dopuszcza się czynów lub zaniedbań, które naruszają dobro pozostającego pod opieką. Zasadniczo zwolnienie tego opiekuna następuje z urzędu, a nie na wiosek pozostałych członków rodziny. Nie oznacza to jednak, że rodzina ubezwłasnowolnionego nie może powiadomić sądu o okoliczności uzasadniających zwolnienie opiekuna od sprawowania opieki. Sądem właściwym w tej sprawie jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania ubezwłasnowolnionego. Zgodnie z art. 572 kodeksu postępowania cywilnego każdy, komu znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu, obowiązany jest zawiadomić o nim sąd opiekuńczy. Zgłoszenie okoliczności uzasadniających zwolnienie opiekuna (o ile takie naprawdę zachodzą) nie ma znaczenia dla postępowania w sprawie o zniesienie współwłasności. Ubezwłasnowolnionego będzie reprezentować w tej sprawie nowy opiekun. Jeżeli zniesienie współwłasności nastąpi poprzez przyznanie całej nieruchomości Państwu z obowiązkiem spłaty, to spłaty te będą dokonywane na rzecz osoby ubezwłasnowolnionej, a nie na rzecz jej opiekuna J. Jeżeli spłata zostanie rozłożona na raty (co może być uzasadnione wysokością tej kwoty i możliwościami zarobkowymi zobowiązanych), to terminy uiszczania rat nie mogą łącznie przekraczać 10 lat. W zupełnie wyjątkowych wypadkach sąd może na wniosek dłużnika odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika