Co nowego w JPK?

Bezpłatne narzędzia pomogą złożyć JPK_VAT z deklaracją

Ministerstwo Finansów udostępniło formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB do złożenia JPK_VAT z deklaracją.

Porady prawne

Formularz interaktywny do składania plików JPK_VAT z deklaracją umożliwia przygotowanie i wysyłanie nowego JPK_VAT z deklaracją w dwóch wariantach: dla podatników rozliczających się miesięcznie – JPK_V7M i kwartalnie – JPK_V7K. Formularz jest prostym w obsłudze narzędziem webowym, wymagającym połączenia z Internetem. Zastąpił on dotychczasowy plik w formacie CSV. Nowa wersja formularza została udostępniona na portalu podatki.gov.pl pod adresem: https://e-mikrofirma.mf.gov.pl/form-selection . Z narzędzia mogą korzystać także podatnicy posiadający kontrahentów zagranicznych. Wysłanie pliku JPK_VAT z deklaracją odbywa się poprzez narzędzie Klient JPK_WEB, które umożliwia walidację, szyfrowanie, podpisywanie i przesyłanie plików. Narzędzie obsługuje również pozostałe pliki JPK na żądanie. Pod adresem https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/pliki-do-pobrania-jpk-vat-z-deklaracja/ został opublikowany podręcznik użytkownika nowej aplikacji.

Ważne: pierwsze pliki według nowej struktury, dotyczące okresu rozliczeniowego za październik 2020 r., składa się do 25 listopada 2020 r.

Nowa broszura dot. JPK dla ksiąg rachunkowych

W nowej broszurze JPK_KR(1) znajdują się zaktualizowane opisy niektórych elementów JPK dla ksiąg rachunkowych. Broszura będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Wprowadzenie zmian, które wynikają z nowych opisów, nie będzie wymagać aktualizacji oprogramowania.

Nowa broszura nt. struktury logicznej postaci elektronicznej ksiąg podatkowych i dowodów księgowych, dot. jednolitego pliku kontrolnego (JPK) dla ksiąg rachunkowych, jest dostępna na stronie Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej.

Będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Publikacja nowej broszury to wynik oceny funkcjonowania dotychczasowych opisów poszczególnych elementów, które zdaniem resortu finansów wymagały doprecyzowania. Spis zmian do poprzedniej broszury został zamieszczony w pkt 14 nowej broszury.

Ważne: wprowadzenie zmian, które wynikają z nowych opisów elementów struktury, nie będzie wymagać aktualizacji oprogramowania wykorzystywanego przez podatników.

Porady prawne

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika