Emerytury i renty nauczycieli akademickich

Co jest podstawą prawa do emerytury bądź renty nauczyciela akademickiego?

Nauczyciel akademicki oraz członkowie jego rodziny mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jako, że są przecież pracownikami podlegającymi powszechnemu systemowi ubezpieczeń społecznych.

Jakie warunki musi spełnić nauczyciel akademicki urodzony przed 1 stycznia 1949 r.?

Mianowany nauczyciel akademicki urodzony przed 1 stycznia 1949 r. może na swój wniosek przejść na emeryturę, jeżeli ukończył 60 lat życia i przepracował 30 lat, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych - w przypadku mężczyzny oraz ukończył 55 lat życia i przepracował 25 lat, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych - w przypadku kobiety. Warunek mianowania jest spełniony zarówno w wypadku mianowania na stałe jak i na czas nieokreślony, czy określony.

Prawo do takiej emerytury na takich samych zasadach mają także nauczyciele akademiccy uczelni zawodowej zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jakie warunki musi spełnić nauczyciel akademicki urodzony po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.?

Nauczyciele akademiccy urodzeni po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. nie posiadają prawa do wcześniejszej emerytury ani do emerytury pomostowej przewidzianej w ustawie o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawę wymiaru emerytury lub renty dla nauczyciela akademickiego ustala się na zasadach ogólnych, określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, z tym że do podstawy tej wlicza się również wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, dodatki oraz wszystkie nagrody uzyskane przez nauczyciela akademickiego za osiągnięcia zawodowe w okresie, z którego wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru emerytury lub renty. Do podstawy wymiary emerytury nie wlicza się nagrody „ wojewódzkiej” za wybitne osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej. Natomiast podlega wliczeniu wynagrodzenie z tytułu wykonywania przez pracownika naukowo- dydaktycznego akademii medycznej działalności leczniczej.

Pamiętaj, że:

  • Okresy służbowych skierowań na zagraniczne staże naukowe podlegają uwzględnieniu jako okresy składkowe, mimo że pracodawca nie opłacał składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu zatrudniania tego pracownika.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1990 r., Nr 65, poz. 385 ze zmianami),
  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. z 1997r., Nr 96, poz. 590 ze zmianami).

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika