31.7.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Jak tanio wykupić mieszkanie spółdzielcze?

Z dniem 31 lipca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta przewiduje wiele zmian w prawie spółdzielczym, w tym m.in. dotyczące opłat za mieszkanie.

Jakie prawa będą mieli członkowie spółdzielni mieszkaniowej?

Nowelizacja wyodrębnia prawa członków spółdzielni mieszkaniowej. Zgodnie z nowymi przepisami, członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Koszty sporządzania odpisów i kopii tych dokumentów, z wyjątkiem statutu i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywać ma członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie. Statut spółdzielni mieszkaniowej, regulaminy, uchwały i protokoły obrad organów spółdzielni, a także protokoły lustracji i roczne sprawozdanie finansowe powinny być też udostępnione na stronie internetowej spółdzielni. 

Nowe regulacje stanowią, iż członkowie innych niż zarząd organów spółdzielni mieszkaniowej pełnią swoje funkcje społecznie, z tym że statut może przewidywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach, które jest wypłacane w formie miesięcznego ryczałtu bez względu na ilość posiedzeń i nie może być większe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W skład rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej nie mogą wchodzić osoby, będące pracownikami spółdzielni. Uchwała w sprawie wyboru takiej osoby do rady nadzorczej jest nieważna. Z chwilą nawiązania stosunku pracy przez członka rady nadzorczej ustaje jego członkostwo w radzie nadzorczej tej samej spółdzielni. Wedle nowelizacji nie można być członkiem rady nadzorczej dłużej niż przez 2 kolejne kadencje rady nadzorczej. Kadencja rady nadzorczej nie może zaś trwać dłużej niż 3 lata. 

Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej nie może być zastąpione przez zebranie przedstawicieli, jednakże, jeżeli statut tak stanowi, w przypadku gdy liczba członków spółdzielni mieszkaniowej przekroczy 500, walne zgromadzenie może być podzielone na części.

Rada nadzorcza ustala zasady zaliczania członków do poszczególnych części walnego zgromadzenia z tym, że nie można zaliczyć członków uprawnionych do lokali znajdujących się w obrębie jednej nieruchomości do różnych części walnego zgromadzenia. Zarząd ma zwoływać walne zgromadzenie przynajmniej raz w roku w ciągu 6 miesięcy po upływie roku obrachunkowego, a także na żądanie: 

  • rady nadzorczej; 

  • przynajmniej jednej dziesiątej, nie mniej jednak niż trzech członków, jeżeli uprawnienia tego nie zastrzeżono w statucie dla większej liczby członków. 

Nowe przepisy stanowią, iż walne zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członków w terminach i w sposób określony w ustawie. Walne zgromadzenie będzie ważne niezależnie od liczby obecnych na nim członków. Uchwałę uważa się za podjętą, jeśli była poddana pod głosowanie wszystkich części walnego zgromadzenia, a za uchwałą opowiedziała się wymagana w ustawie lub statucie większość ogólnej liczby członków uczestniczących w walnym zgromadzeniu. Jednakże w sprawach likwidacji spółdzielni, przeznaczenia majątku pozostałego po zaspokojeniu zobowiązań likwidowanej spółdzielni, zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej do podjęcia uchwały konieczne jest aby w posiedzeniach wszystkich części walnego zgromadzenia, na których uchwała była poddana pod głosowanie, uczestniczyła łącznie co najmniej połowa ogólnej liczby uprawnionych do głosowania, chyba, że statut stanowi inaczej. Projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia lub jego wszystkich części mają prawo zgłaszać: zarząd, rada nadzorcza i członkowie. Projekty uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku tych żądań, powinny być wykładane na co najmniej 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. 

Członkowie mają prawo zgłaszać projekty uchwał i takie żądania w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków. Członek ma też prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na 3 dni przed posiedzeniem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. Zarząd będzie natomiast zobowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak tanio wykupić mieszkanie spółdzielcze?

Jak tanio wykupić mieszkanie spółdzielcze?

Z dniem 31 lipca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta przewiduje wiele zmian w prawie spółdzielczym, w tym m.in. dotyczące opłat za mieszkanie. Jakie (...)

Czy możesz przekształcić swoje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w inne?

Czy możesz przekształcić swoje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w inne?

Nie ulega wątpliwości, że zakup własnościowego mieszkania jest inwestycją bardzo kosztowną. Z drugiej strony każdy człowiek musi posiadać jakiś lokal, w którym będzie mieszkał. Należy to do pewnego minimum egzystencjalnego. Osoba, której po prostu nie stać na nabycie własnościowego (...)

Wykupienie mieszkania przez syna członków spółdzielni - opinia prawna

Wykupienie mieszkania przez syna członków spółdzielni - opinia prawna

Stan faktycznyRazem z mężem mamy lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu. Mąż jest głównym lokatorem i członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Mieszkanie otrzymaliśmy w czasie trwania małżeństwa, a wkład mieszkaniowy mąż pokrył ze swoich zarobków. oW mieszkaniu (...)

Wykup samochodu z leasingu

Wykup samochodu z leasingu

Prowadzisz działalność gospodarczą i kupiłeś samochód osobowy w leasingu? Sprawdź, jakie skutki będzie mieć zakończenie leasingu w przypadku różnych umów. Jakie skutki podatkowe dla firm ma leasing samochodu osobowego? Co to jest leasing? Leasing to umowa zawarta (...)

Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne

Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne

    Częstym zjawiskiem jest, iż grunty przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania publicznego na cele publiczne pozostają własnością osób prywatnych. Nie zawsze jednakże jednostki samorządu terytorialnego posiadają środki na ich wykup. Nierzadkie są też sytuacje, (...)

Czy możesz wykupić mieszkanie od swojego zakładu?

Czy możesz wykupić mieszkanie od swojego zakładu?

Po zmianie systemu pojawił się problem – większość mieszkań zakładowych przejęły - na podstawie ustawy z 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe - gminy do swojego zasobu, co w konsekwencji stanowiło przyczynek (...)

Wykup TBS. Sprawdź, czy się opłaca

Wykup TBS. Sprawdź, czy się opłaca

Od dziś mieszkający w Towarzystwach Budownictwa Społecznego mogą wykupić mieszkanie na własność. Wcześniej było to niemożliwe. Od 11 października znika zakaz sprzedaży nieruchomości przez towarzystwa budownictwa społecznego oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Odświeżone przepisy (...)

Wykupienie mieszkań spółdzielczych za

Wykupienie mieszkań spółdzielczych za "złotówkę" tylko do końca roku

Tylko do końca roku obowiązują przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pozwalające na tzw. ?tani wykup" mieszkań spółdzielczych. Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 grudnia 2008 roku (sygn. akt P 16/08). Na mocy ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy (...)

Co z byłymi mieszkaniami pracowniczymi?

Co z byłymi mieszkaniami pracowniczymi?

Rząd rozwiązuje ponad 30-letni problem Kilkanaście tysięcy lokali – to szacunkowa liczba byłych mieszkań pracowniczych w Polsce. Dzięki zwiększeniu do 95% dofinansowania z Funduszu Dopłat dla gmin na zakup lub zakup i remont takich mieszkań, będą one mogły szybciej trafić w ręce (...)

NIK o nabywaniu nieruchomości pod budowę dróg krajowych

NIK o nabywaniu nieruchomości pod budowę dróg krajowych

Osoby wywłaszczone na podstawie drogowej specustawy miesiącami czekają na odszkodowania za swoje nieruchomości. Przepisy wprawdzie przewidują krótkie terminy ustalenia wysokości odszkodowania, ale w praktyce nie są one dotrzymywane. Przyznawane odszkodowania są często zaniżane lub zawyżane (...)

Przymusowe wykupienie akcji spółki akcyjnej - opinia prawna

Przymusowe wykupienie akcji spółki akcyjnej - opinia prawna

Stan faktycznyOsoba fizyczna jest akcjonariuszem spółki akcyjnej. Ostatnie Walne Zgromadzenie akcjonariuszy podjęło uchwałę o przymusowym wykupieniu akcji. 1. W jaki sposób akcjonariusz może przeciwstawić się tej decyzji lub w jaki sposób może się zabezpieczyć i osiągnąć (...)

Squeeze out-czyli wykupienie akcji drobnych akcjonariuszy

Squeeze out-czyli wykupienie akcji drobnych akcjonariuszy

Kiedy wykluczenie drobnych akcjonariuszy jest dopuszczalne?Z uwagi na fakt, iż wykluczenie akcjonariusza stanowi zawsze ingerencję w jego prawa majątkowe, kodeks spółek handlowych uzależnia możliwość jego dokonania od spełnienia kilku przesłanek.Wykluczenie drobnych akcjonariuszy może (...)

Przedawnienie roszczenia przedsiębiorcy o ustanowienie służebności przesyłu

Przedawnienie roszczenia przedsiębiorcy o ustanowienie służebności przesyłu

Z każdym dniem wzrasta liczba spraw dotyczących uregulowania stanu prawnego urządzeń przesyłowych, zwłaszcza linii elektrycznych, wodociągów oraz sieci gazowych. W tej sytuacji, jak również  uwagi na istniejącą w Polsce, rozbudowaną sieć wyżej wymienionych urządzeń, (...)

Ustawa wspierająca poprawę warunków mieszkaniowych

Ustawa wspierająca poprawę warunków mieszkaniowych

Termomodernizacja, redukcja zużycia energii, poprawa stanu technicznego, rozwój OZE – to przedsięwzięcia budowlane, które jeszcze mocniej będą wspierane przez budżet państwa. Co przewiduje ustawa z dnia 29 września 2022 o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę (...)

Tani wykup mieszkań po Nowym Roku będzie się odbywał na nowych zasadach

Tani wykup mieszkań po Nowym Roku będzie się odbywał na nowych zasadach

22 grudnia 2009 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 18 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Według nowelizacji posiadacz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu po Nowym Roku nadal będzie mógł wykupić lokal. Aby (...)

Gdy spółdzielnia nie proponuje wykupu mieszkania ... – opinia prawna

Gdy spółdzielnia nie proponuje wykupu mieszkania ... – opinia prawna

Stan faktyczny Mieszkanie babci zostało jej przydzielona przez elektrownię w 1945 r. (jest to część lokalu mieszkalnego w Warszawie), druga część - Pani X (obca osoba). Babcia po kilku latach umarła. W 1977 r. w tym lokalu został zameldowany syn, babci – mój tata, a w 1981 r. moja (...)

Bonifikata a kredyt na nieruchomość zakupioną wcześniej

Bonifikata a kredyt na nieruchomość zakupioną wcześniej

Stan faktyczny sprawy w skrócie przedstawiał się następująco. Pozwani w 2005 roku wykupili od gminy lokal mieszkalny z bonifikatą. Następnie w 2008 roku sprzedali ów lokal (za znacznie wyższą cenę), a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyli na spłatę kredytu przeznaczonego (...)

Zbyt krótki czas na zgłoszenie roszczeń w razie prośrodowiskowych ograniczeń korzystania z nieruchomości

Zbyt krótki czas na zgłoszenie roszczeń w razie prośrodowiskowych ograniczeń korzystania z nieruchomości

Art. 129 ust. 4 Prawa ochrony środowiska niedopuszczalnie ogranicza prawo własności nieruchomości (użytkowanie wieczyste i ograniczone prawa rzeczowe) przez wprowadzenie krótkiego, bo jedynie 2-letniego terminu zawitego zgłoszenia roszczeń właścicieli nieruchomości i innych (...)

Emerytura pod palmami?

Emerytura pod palmami?

Chyba na fototapecie. ZUS, OFE … zostać? Przejść? Jak się zabezpieczyć na przyszłość? Mamy w głowie obraz godnej starości, z wysokimi świadczeniami pozwalającymi na spokojne życie, ba, życie „na bogato”, z domkiem na wsi i zwiedzaniem świata. Bo teraz na to pracujemy. (...)

Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych

Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych

22 lipca 2005 r. weszła w życie nowelizacja między innymi ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zmiana to bardzo ważna, gdyż jest korzystna przede wszystkim dla członków spółdzielni mieszkaniowych. Co nowego niesie zmiana dla członka spółdzielni mieszkaniowej? Do tej pory członek spółdzielni (...)

Wykup samochodu z leasingu

Wykup samochodu z leasingu

Prowadzisz działalność gospodarczą i kupiłeś samochód osobowy w leasingu? Sprawdź, jakie skutki będzie mieć zakończenie leasingu w przypadku różnych umów. Jakie skutki podatkowe dla firm ma leasing samochodu osobowego? Co to jest leasing? Leasing to umowa zawarta (...)

Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne

Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne

    Częstym zjawiskiem jest, iż grunty przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania publicznego na cele publiczne pozostają własnością osób prywatnych. Nie zawsze jednakże jednostki samorządu terytorialnego posiadają środki na ich wykup. Nierzadkie są też sytuacje, (...)

Czy możesz wykupić mieszkanie od swojego zakładu?

Czy możesz wykupić mieszkanie od swojego zakładu?

Po zmianie systemu pojawił się problem – większość mieszkań zakładowych przejęły - na podstawie ustawy z 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe - gminy do swojego zasobu, co w konsekwencji stanowiło przyczynek (...)

Wykup TBS. Sprawdź, czy się opłaca

Wykup TBS. Sprawdź, czy się opłaca

Od dziś mieszkający w Towarzystwach Budownictwa Społecznego mogą wykupić mieszkanie na własność. Wcześniej było to niemożliwe. Od 11 października znika zakaz sprzedaży nieruchomości przez towarzystwa budownictwa społecznego oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Odświeżone przepisy (...)

Wykupienie mieszkań spółdzielczych za

Wykupienie mieszkań spółdzielczych za "złotówkę" tylko do końca roku

Tylko do końca roku obowiązują przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pozwalające na tzw. ?tani wykup" mieszkań spółdzielczych. Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 grudnia 2008 roku (sygn. akt P 16/08). Na mocy ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy (...)

Co z byłymi mieszkaniami pracowniczymi?

Co z byłymi mieszkaniami pracowniczymi?

Rząd rozwiązuje ponad 30-letni problem Kilkanaście tysięcy lokali – to szacunkowa liczba byłych mieszkań pracowniczych w Polsce. Dzięki zwiększeniu do 95% dofinansowania z Funduszu Dopłat dla gmin na zakup lub zakup i remont takich mieszkań, będą one mogły szybciej trafić w ręce (...)

NIK o nabywaniu nieruchomości pod budowę dróg krajowych

NIK o nabywaniu nieruchomości pod budowę dróg krajowych

Osoby wywłaszczone na podstawie drogowej specustawy miesiącami czekają na odszkodowania za swoje nieruchomości. Przepisy wprawdzie przewidują krótkie terminy ustalenia wysokości odszkodowania, ale w praktyce nie są one dotrzymywane. Przyznawane odszkodowania są często zaniżane lub zawyżane (...)

Przymusowe wykupienie akcji spółki akcyjnej - opinia prawna

Przymusowe wykupienie akcji spółki akcyjnej - opinia prawna

Stan faktycznyOsoba fizyczna jest akcjonariuszem spółki akcyjnej. Ostatnie Walne Zgromadzenie akcjonariuszy podjęło uchwałę o przymusowym wykupieniu akcji. 1. W jaki sposób akcjonariusz może przeciwstawić się tej decyzji lub w jaki sposób może się zabezpieczyć i osiągnąć (...)

Squeeze out-czyli wykupienie akcji drobnych akcjonariuszy

Squeeze out-czyli wykupienie akcji drobnych akcjonariuszy

Kiedy wykluczenie drobnych akcjonariuszy jest dopuszczalne?Z uwagi na fakt, iż wykluczenie akcjonariusza stanowi zawsze ingerencję w jego prawa majątkowe, kodeks spółek handlowych uzależnia możliwość jego dokonania od spełnienia kilku przesłanek.Wykluczenie drobnych akcjonariuszy może (...)

Przedawnienie roszczenia przedsiębiorcy o ustanowienie służebności przesyłu

Przedawnienie roszczenia przedsiębiorcy o ustanowienie służebności przesyłu

Z każdym dniem wzrasta liczba spraw dotyczących uregulowania stanu prawnego urządzeń przesyłowych, zwłaszcza linii elektrycznych, wodociągów oraz sieci gazowych. W tej sytuacji, jak również  uwagi na istniejącą w Polsce, rozbudowaną sieć wyżej wymienionych urządzeń, (...)

Ustawa wspierająca poprawę warunków mieszkaniowych

Ustawa wspierająca poprawę warunków mieszkaniowych

Termomodernizacja, redukcja zużycia energii, poprawa stanu technicznego, rozwój OZE – to przedsięwzięcia budowlane, które jeszcze mocniej będą wspierane przez budżet państwa. Co przewiduje ustawa z dnia 29 września 2022 o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę (...)

Tani wykup mieszkań po Nowym Roku będzie się odbywał na nowych zasadach

Tani wykup mieszkań po Nowym Roku będzie się odbywał na nowych zasadach

22 grudnia 2009 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 18 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Według nowelizacji posiadacz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu po Nowym Roku nadal będzie mógł wykupić lokal. Aby (...)

Gdy spółdzielnia nie proponuje wykupu mieszkania ... – opinia prawna

Gdy spółdzielnia nie proponuje wykupu mieszkania ... – opinia prawna

Stan faktyczny Mieszkanie babci zostało jej przydzielona przez elektrownię w 1945 r. (jest to część lokalu mieszkalnego w Warszawie), druga część - Pani X (obca osoba). Babcia po kilku latach umarła. W 1977 r. w tym lokalu został zameldowany syn, babci – mój tata, a w 1981 r. moja (...)

Bonifikata a kredyt na nieruchomość zakupioną wcześniej

Bonifikata a kredyt na nieruchomość zakupioną wcześniej

Stan faktyczny sprawy w skrócie przedstawiał się następująco. Pozwani w 2005 roku wykupili od gminy lokal mieszkalny z bonifikatą. Następnie w 2008 roku sprzedali ów lokal (za znacznie wyższą cenę), a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyli na spłatę kredytu przeznaczonego (...)

Zbyt krótki czas na zgłoszenie roszczeń w razie prośrodowiskowych ograniczeń korzystania z nieruchomości

Zbyt krótki czas na zgłoszenie roszczeń w razie prośrodowiskowych ograniczeń korzystania z nieruchomości

Art. 129 ust. 4 Prawa ochrony środowiska niedopuszczalnie ogranicza prawo własności nieruchomości (użytkowanie wieczyste i ograniczone prawa rzeczowe) przez wprowadzenie krótkiego, bo jedynie 2-letniego terminu zawitego zgłoszenia roszczeń właścicieli nieruchomości i innych (...)

Emerytura pod palmami?

Emerytura pod palmami?

Chyba na fototapecie. ZUS, OFE … zostać? Przejść? Jak się zabezpieczyć na przyszłość? Mamy w głowie obraz godnej starości, z wysokimi świadczeniami pozwalającymi na spokojne życie, ba, życie „na bogato”, z domkiem na wsi i zwiedzaniem świata. Bo teraz na to pracujemy. (...)

Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych

Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych

22 lipca 2005 r. weszła w życie nowelizacja między innymi ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zmiana to bardzo ważna, gdyż jest korzystna przede wszystkim dla członków spółdzielni mieszkaniowych. Co nowego niesie zmiana dla członka spółdzielni mieszkaniowej? Do tej pory członek spółdzielni (...)

Nowe zasady profilaktyki przeciw COVID-19 i kolejne powiaty w strefie czerwonej

Nowe zasady profilaktyki przeciw COVID-19 i kolejne powiaty w strefie czerwonej

Od 17 października w całym kraju rząd wprowadza nowe narzędzia do walki z koronawirusem. W zależności od rozwoju sytuacji będzie na bieżąco reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. Wszystko po to, aby ratować zdrowie i życie Polaków. Co zmieni się od najbliższej soboty? M.in. (...)

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

    W zasadzie od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Skorzystać będą mogli na tym nowi właściciele lokali i osoby, które wykupiły je przed (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Umorzenie kredytu mieszkaniowego

Umorzenie kredytu mieszkaniowego

Moi rodzice od około 1978 r. oszczędzali na książeczce mieszkaniowej i do 1989 r. dokonali wpłat. W 1988 r. w zamian za ojca zostałem przyjęty w poczet członków Spółdzielni i ujęto mnie na liście oczekujących na mieszkanie. Do 1991 r. wkład na książeczce mieszkaniowej był uzupełniony (...)

Najem a wykup mieszkania w spółdzielni

Najem a wykup mieszkania w spółdzielni

W marcu 1981 r. mąż został członkiem spółdzielni mieszkaniowej i przydział ma mieszkanie. W 1990 r. w całości spłaciliśmy kredyt przypadający na ten lokal. W wyniku trudności finansowych w 1996 r. zalegaliśmy z czynszem i spółdzielnia wypowiedziała umowę. Wszystkie zaległości zostały (...)

Przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego

Przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego

Zamierzam wykupić mieszkanie lokatorskie, do którego tytuł prawny posiada mój dziadek. Ja takiego tytułu nie posiadam. Wykup będzie prawdopodobnie polegał na tym, że to ja dam pieniądze, natomiast dziadek wykupi mieszkanie, po czym przekaże mi je jako darowiznę. Czy jest możliwość zabezpieczenia (...)

Przymusowy wykup akcji pracowniczych

Przymusowy wykup akcji pracowniczych

W roku 1993 moja Mama została jako pracownica DT Centrum obdarowana przez Skarb Państwa akcjami pracowniczymi imiennymi z powodu prywatyzacji zakładu. W chwili obecnej firma, która przejęła DT Centrum na podstawie NWZA i art 418 ksh ogłosiła przymusowy wykup akcji pracowniczych. Dodatkowo ma (...)

Sprzedaż auta poleasingowego

Sprzedaż auta poleasingowego

Wykup auta poleasingowego następuje w miesiącu listopadzie bieżącego roku. W tym miesiącu firma stanie się jego właścicielem. Kwota wykupu auta jest to 6400 PLN, ale firma nie ma pieniędzy na wykup auta. Chcemy sprzedać auto osobie prywatnej, która jednocześnie wplaci nam kwotę 6400 zł (...)

Szybszy wykup działki przez gminę

Szybszy wykup działki przez gminę

Czy mogę wymusić na gminie jak najszybszy wykup i wypłatę odszkodowania zajętej części działki? Niestety nie jest możliwym nakłonienie gminy na szybszy wykup nieruchomości w związku z planowanym wywłaszczeniem. Roszczenie o odszkodowanie za wywłaszczoną część nieruchomości będzie (...)

Wykup pojazdu z leasingu

Wykup pojazdu z leasingu

Prowadzę jednoosobową firmę z wpisem do ew. gosp.Właśnie kończy się leasing samochodu ciężarowego.Czy po wykupie ostatecznym mam obowiązek wprowadzić pojazd do ewidencji środków trwałych firmy, który będzie miał znikomą wartość księgową? Po jakim okresie pojazd niewprowadzony do (...)

Wykup mieszkania komunalnego

Wykup mieszkania komunalnego

Posiadam umowę z Urzędem Gminy na mieszkanie komunalne. Zwróciłem się z prośbą o jego wykup i uzyskałem odpowiedź negatywną (powodem była budowa własnego domu). Przedtem sąsiadce, która była w podobnej sytuacji zezwolono na wykupienie prawa do lokalu. Jakie przepisy regulują wykup mieszkań (...)

Wykup gruntu dzierżawionego pod lokalem handlowym

Wykup gruntu dzierżawionego pod lokalem handlowym

Dzierżawię od gminy grunt komunalny , tzn. jego wydzieloną cześć (223 m2) , na której posadowiony jest lokal handlowy. Lokal ten wybudował pierwszy dzierżawca gruntu w 1993 roku, miał pozwolenie na budowę. Lokal jest na trwale związany z gruntem (ma fundament). Ja nabyłem w 2007 r , na podstawie (...)

Nabycie przez wspólnika samochodu leasingowanego

Nabycie przez wspólnika samochodu leasingowanego

W 1999 r. firma a konkretnie spółka cywilna wzięła samochód w leasing operacyjny. W trakcie trwania umowy firma odliczała całość czynszu z faktury w koszty oraz VAT. Po zakończeniu umowy leasingowej (36 miesięcy) nastąpił wykup tego samochodu przez wspólnika spółki do celów prywatnych. (...)

Obdarowanie dwóch osób tym samym przedmiotem

Obdarowanie dwóch osób tym samym przedmiotem

Moja znajoma otrzymała 3 miesiące temu w drodze darowizny mieszkanie od swojej cioci (darowizna w formie aktu notarialnego) w zamian za opiekę. Problem polega na tym, że 2 lata wcześniej ciocia obiecała to mieszkanie swojej kuzynce (także w zamian za opiekę) i zameldowała ją tam; pożyczyła (...)

Wykup weksla przez poręczyciela

Wykup weksla przez poręczyciela

Byłem poręczycielem weksla. Podpisałem się na deklaracji wekslowej jako poręczający. Tak się stało, że wystawca weksla nie wywiązał się z zobowiązania i weksle stał się wymagalny. Wystawca weksla został pisemnie wezwany do wykupu weksla. Nie wykupił go jednak w terminie. Wierzyciel złożył (...)

Wykup samochodu z leasingu

Wykup samochodu z leasingu

Czy kwota wykupu samochodu (wykup na firmę, która była leasingobiorcą) można zaliczyć o razu w koszty, tak jak czynsz inicjalny i raty leasingu, czy jest to kwota zakupu środka trwałego, od którego trzeba naliczać amortyzację (wartość wykupu wyższa niż 3.500 zł, przewidywany czas użytkowania (...)

Spółdzielnie mieszkaniowe - wykup gruntu

Spółdzielnie mieszkaniowe - wykup gruntu

Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Spółdzielnia mieszkaniowa uchwaliła wykup gruntów od gminy. Ja ponieważ nie korzystam z bonifikaty przy lokalu użytkowym nie chcę gruntu kupić. Czy mogę zrezygnować z wykupu mojej części gruntu, jeżeli tak to na jakiej podstawie (...)

Wykup mieszkania za 3% wartości po wyroku TK

Wykup mieszkania za 3% wartości po wyroku TK

W dniu 15 maja 2001 r złożyłem w spółdzielni wniosek o przekształcenie mieszkania spółdzielczego lokatorskiego w odrębną własność. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa pozwalająca na wykupienie mieszkania za 3% wartości rynkowej mieszkania jest niezgodna z konstytucją. Chciałbym (...)

Przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego

Przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego

Zamierzam wykupić mieszkanie lokatorskie, do którego tytuł prawny posiada mój dziadek. Ja takiego tytułu nie posiadam. Wykup będzie prawdopodobnie polegał na tym, że to ja dam pieniądze, natomiast dziadek wykupi mieszkanie, po czym przekaże mi je jako darowiznę. Czy jest możliwość zabezpieczenia (...)

Przymusowy wykup akcji pracowniczych

Przymusowy wykup akcji pracowniczych

W roku 1993 moja Mama została jako pracownica DT Centrum obdarowana przez Skarb Państwa akcjami pracowniczymi imiennymi z powodu prywatyzacji zakładu. W chwili obecnej firma, która przejęła DT Centrum na podstawie NWZA i art 418 ksh ogłosiła przymusowy wykup akcji pracowniczych. Dodatkowo ma (...)

Sprzedaż auta poleasingowego

Sprzedaż auta poleasingowego

Wykup auta poleasingowego następuje w miesiącu listopadzie bieżącego roku. W tym miesiącu firma stanie się jego właścicielem. Kwota wykupu auta jest to 6400 PLN, ale firma nie ma pieniędzy na wykup auta. Chcemy sprzedać auto osobie prywatnej, która jednocześnie wplaci nam kwotę 6400 zł (...)

Szybszy wykup działki przez gminę

Szybszy wykup działki przez gminę

Czy mogę wymusić na gminie jak najszybszy wykup i wypłatę odszkodowania zajętej części działki? Niestety nie jest możliwym nakłonienie gminy na szybszy wykup nieruchomości w związku z planowanym wywłaszczeniem. Roszczenie o odszkodowanie za wywłaszczoną część nieruchomości będzie (...)

Wykup pojazdu z leasingu

Wykup pojazdu z leasingu

Prowadzę jednoosobową firmę z wpisem do ew. gosp.Właśnie kończy się leasing samochodu ciężarowego.Czy po wykupie ostatecznym mam obowiązek wprowadzić pojazd do ewidencji środków trwałych firmy, który będzie miał znikomą wartość księgową? Po jakim okresie pojazd niewprowadzony do (...)

Wykup mieszkania komunalnego

Wykup mieszkania komunalnego

Posiadam umowę z Urzędem Gminy na mieszkanie komunalne. Zwróciłem się z prośbą o jego wykup i uzyskałem odpowiedź negatywną (powodem była budowa własnego domu). Przedtem sąsiadce, która była w podobnej sytuacji zezwolono na wykupienie prawa do lokalu. Jakie przepisy regulują wykup mieszkań (...)

Wykup gruntu dzierżawionego pod lokalem handlowym

Wykup gruntu dzierżawionego pod lokalem handlowym

Dzierżawię od gminy grunt komunalny , tzn. jego wydzieloną cześć (223 m2) , na której posadowiony jest lokal handlowy. Lokal ten wybudował pierwszy dzierżawca gruntu w 1993 roku, miał pozwolenie na budowę. Lokal jest na trwale związany z gruntem (ma fundament). Ja nabyłem w 2007 r , na podstawie (...)

Nabycie przez wspólnika samochodu leasingowanego

Nabycie przez wspólnika samochodu leasingowanego

W 1999 r. firma a konkretnie spółka cywilna wzięła samochód w leasing operacyjny. W trakcie trwania umowy firma odliczała całość czynszu z faktury w koszty oraz VAT. Po zakończeniu umowy leasingowej (36 miesięcy) nastąpił wykup tego samochodu przez wspólnika spółki do celów prywatnych. (...)

Obdarowanie dwóch osób tym samym przedmiotem

Obdarowanie dwóch osób tym samym przedmiotem

Moja znajoma otrzymała 3 miesiące temu w drodze darowizny mieszkanie od swojej cioci (darowizna w formie aktu notarialnego) w zamian za opiekę. Problem polega na tym, że 2 lata wcześniej ciocia obiecała to mieszkanie swojej kuzynce (także w zamian za opiekę) i zameldowała ją tam; pożyczyła (...)

Wykup weksla przez poręczyciela

Wykup weksla przez poręczyciela

Byłem poręczycielem weksla. Podpisałem się na deklaracji wekslowej jako poręczający. Tak się stało, że wystawca weksla nie wywiązał się z zobowiązania i weksle stał się wymagalny. Wystawca weksla został pisemnie wezwany do wykupu weksla. Nie wykupił go jednak w terminie. Wierzyciel złożył (...)

Wykup samochodu z leasingu

Wykup samochodu z leasingu

Czy kwota wykupu samochodu (wykup na firmę, która była leasingobiorcą) można zaliczyć o razu w koszty, tak jak czynsz inicjalny i raty leasingu, czy jest to kwota zakupu środka trwałego, od którego trzeba naliczać amortyzację (wartość wykupu wyższa niż 3.500 zł, przewidywany czas użytkowania (...)

Spółdzielnie mieszkaniowe - wykup gruntu

Spółdzielnie mieszkaniowe - wykup gruntu

Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Spółdzielnia mieszkaniowa uchwaliła wykup gruntów od gminy. Ja ponieważ nie korzystam z bonifikaty przy lokalu użytkowym nie chcę gruntu kupić. Czy mogę zrezygnować z wykupu mojej części gruntu, jeżeli tak to na jakiej podstawie (...)

Wykup mieszkania za 3% wartości po wyroku TK

Wykup mieszkania za 3% wartości po wyroku TK

W dniu 15 maja 2001 r złożyłem w spółdzielni wniosek o przekształcenie mieszkania spółdzielczego lokatorskiego w odrębną własność. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa pozwalająca na wykupienie mieszkania za 3% wartości rynkowej mieszkania jest niezgodna z konstytucją. Chciałbym (...)

Warunki udzielenia bonifikaty na wykup mieszkania od gminy

Warunki udzielenia bonifikaty na wykup mieszkania od gminy

Jakie mogą być ewentualne warunki udzielenia bonifikaty na wykup mieszkania od gminy? Jeżeli chodzi o ewentualne warunki udzielania bonifikaty, to choć w poszczególnych miastach mogą być one różne, najczęściej sprowadzają się do przedstawionych poniżej:- najemca spłaca całą (...)

 Pismo do u.m.o o wykup gruntu .

Pismo do u.m.o o wykup gruntu .

Witam, czy można Państwa prosić o pismo do u.m.o o wykup gruntu poprzez specustawę na drogę? Niniejsza opinia prawna zawiera analizę sytuacji oraz wskazanie, czy w niniejszej sytuacji mogą się Państwo ubiegać o wykup drogi w ramach tzw. specustawy w oparciu o przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia (...)

Ustalenie wysokości bonifikaty na wykup mieszkania

Ustalenie wysokości bonifikaty na wykup mieszkania

Czy gmina może samodzielnie ustalać wysokość bonifikaty na wykup mieszkania należącego do gminy? Sprzedaż lokali mieszkalnych należących do gminy następuje w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ta z kolei przyznaje uprawienie poszczególnym gminom do uchwalania nie (...)