Jak zagłosować za granicą?

Są dwa sposoby. Zobacz jakie i pobierz wniosek.

Od dziś obowiązuje rozporządzenie w sprawie spisu wyborców przebywających za granicą. Zgodnie z nim szef placówki dyplomatycznej będzie aktualizował spisy wyborców, którzy chcą zagłosować w jego okręgu.

Polscy obywatele będą mogli oddać głos w innym kraju, jeżeli posiadają ważny polski paszport. W przypadku państwa należącego do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego wystarczy polski dowód osobisty. Najwięcej obwodów głosowania będzie w Wielkiej Brytanii – 43. W Stanach Zjednoczonych powstanie ich 27.

Dokument tożsamości jednak nie wystarczy. Prawo wrzucenia głosu do urny dostaniemy, gdy dopełnimy kilku formalności.

Porady prawne

Dopisz się do spisu wyborców

Jest to pierwszy sposób, który umożliwi nam udział w wyborach poza granicami Polski. Wniosek o dopisanie się do listy wyborców składamy u konsula.

- Można wnieść go ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną – wyjaśnia resort spraw zagranicznych. – Uruchomiony zostanie też specjalny system informatyczny, umożliwiający dokonanie zgłoszenia za pośrednictwem internetu – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, adres pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania. Jeśli wniosek składamy w kraju należącym do UE, to zamiast informacji z paszportu podajemy numery z dowodu osobistego.

Powyższe dane musimy podyktować urzędnikowi dopisując się do spisu np. telefonicznie. Jeśli zdecydujemy się na formę pisemną, to obowiązuje tutaj specjalny wzór, który stanowi załącznik do wspomnianego rozporządzenia.

POBIERZ WNIOSEK O DOPISANIE SIĘ DO SPISU WYBORCÓW (WZÓR)

Niezależnie od formy zgłoszenia, musimy je złożyć najpóźniej w 3 dniu przed dniem wyborów, tj. do 6 października.

Kodeks wyborczy wprowadził za granicą również możliwość głosowania korespondencyjnego. Jeśli wyborca zamierza skorzystać z tej opcji, musi o tym poinformować konsula we wniosku o dopisanie do spisu wyborców. Wystarczy zaznaczyć to w odpowiedniej rubryce. W takiej sytuacji wniosek trzeba złożyć w konsulacie do 26 września.

Do dziesiątego dnia przed wyborami powinniśmy otrzymać przesyłkę zawierającą m.in. zaadresowaną kopertę zwrotną, kopertę na karty do głosowania oraz oświadczenie o tajnym i osobistym głosowaniu.W pakiecie znajdzie się też instrukcja, która wyjaśni zasady oddania głosu na odległość.

GDZIE MOŻNA ODDAĆ GŁOS ZA GRANICĄ? LISTA OBWODÓW

Musimy pamiętać, że nie każda komisja za granicą obsługuje głosowanie korespondencyjne. Głos w taki sposób można oddać w obwodach, które w powyższej liście oznaczono literą "K".

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Osoba, która w dniu głosowania będzie przebywała poza miejscem zamieszkania, może uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania, na podstawie którego może zagłosować w dowolnym obwodzie – tak w kraju jak i za granicą.

Po zaświadczenie musimy pójść do urzędu gminy, w której jesteśmy zameldowani. Możemy to zrobić do 7 października. Jeśli nie znajdziemy czasu by odebrać je osobiście, to możemy upoważnić do tego inną osobę. Upoważnienie trzeba spisać. Podajemy w nim imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL swój oraz osoby upoważnianej.

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie automatycznie skreślony ze spisu wyborców w miejscu swego zamieszkania. Dlatego należy pamiętać, by nie zgubić wydanego dokumentu.

– W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w miejscu stałego zamieszkania – wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza. Oznacza to, że w ogóle nie weźmiemy udziału w wyborach.

O wspomniane zaświadczenia mogą starać się również Polacy, którzy dopisali się za granicą do spisu wyborców, lecz zamierzają wyjechać na czas głosowania np. do innego okręgu. Po dokument trzeba pójść do konsula, który sporządził spis. Podobnie jak w kraju, tak i za granica mamy na to czas do 7 października.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 1 września 2011 r. w sprawie spisu wyborców przebywających za granicą (Dz.U. 2011 nr 186, poz. 1108). Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112). Tekst ujednolicony przez Krajowe Biuro Wyborcze.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • EmigrantPL 2013-09-14 15:47:34

    A dlaczego mam niby nie glosowac? Wyjechalem 5 lat temu. W kraju jestem 3-4 razy w roku. Mam mieszkanie i rodzine w Polsce, jak i obywateltwo, wiec dlaczego nie??? Poza tym moja wiedza na tematy gospodarcze i eknonomiczne przewyzszaja(nie chwalac sie) wiedze 90% spoleczenstwa polskiego, wiec dlaczego nie???? Jak narazie utopilem w kraju 0,5 mln zl i chocizby to powinno mi dawac prawo glou!! Pozdrawiam

  • moniu 2013-09-14 10:22:16

    Zgadzam się. Siedzi taki w JuEsEj i decyduje, kto będzie rządził w Polsce - nie nim, tylko nami. Prawo głosu za granica powinno się ograniczyć. Powinno byc tak, że mogą głosować tylko ci, którzy nie mieszkają tam na stałe.

  • GRUpa wladzy 2013-09-14 09:39:23

    to nielogiczne ze ludzie nie zyjacy w kraju maja wplyw na to co sie w nim dzieje


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika