3.6.2018

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Jak zarejestrować swoje dziecko online?

Jeśli urodzi ci się dziecko, trzeba je zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Sprawdź, jak zgłosić urodzenie dziecka – przez internet (zamiast w urzędzie).

Kiedy trzeba zgłosić urodzenie dziecka?

W ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia.

Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród — na przykład lekarz lub położna. Przekaże ją do USC najpóźniej 3 dni od jej wystawienia.

Jeżeli nie zgłosisz urodzenia dziecka do urzędu w ciągu 21 dni — kierownik USC sam wybierze imię dla twojego dziecka i zarejestruje jego urodzenie. Zrobi to na podstawie karty urodzenia.

Kto może zgłosić urodzenie dziecka?

Matka lub ojciec dziecka, którzy mają pełną zdolność do czynności prawnych.

Rodzicu, zarejestruj swoje dziecko online!

Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet — potrzebujesz profilu zaufanego (eGo). Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć. 

Profil zaufany i kilka minut - to wszystko czego potrzeba, by zarejestrować narodziny dziecka online. Nowa usługa ruszyła 1 czerwca 2018 r.

Aby przyjąć twoje zgłoszenie, urząd musi otrzymać kartę urodzenia dziecka. Do urzędu przekazuje ją upoważniona do tego osoba, która odebrała poród - na przykład lekarz lub położna.

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję - wizyta w urzędzie. Od teraz będą mieli wybór - pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny.

Zdążysz w trakcie drzemki

Prościej, szybciej i wygodniej - to najkrótszy opis uruchamianej usługi. Jak z niej skorzystać? Cały proces to 5 prostych kroków.

Rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata), musi mieć aktualny Profil Zaufany. 

Od 1 czerwca na stronie www.obywatel.gov.pl można wybrać usługę rejestracji narodzin. Po zalogowaniu, system poprosi Cię o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka. Następnie - o zweryfikowanie Twoich danych.

Jak tylko to zrobisz, przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzebujesz na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Dobrze, aby było uzgodnione przez oboje rodziców. Ustal także numer Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim) - to znacznie ułatwi weryfikację Twoich danych w urzędzie stanu cywilnego. Kilka kliknięć i gotowe.

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym). Gotowe! Wszystko powinno potrwać krócej, niż poobiednia drzemka malucha.

Porady prawne

Co trzeba przygotować?

Należy przygotować:

  • login z hasłem do profilu zaufanego i telefon komórkowy lub 
  • dane do innego sposobu logowania na profil zaufany.

Rejestracja w 5 krokach

Tak to wygląda w skrócie:

  • Krok 1: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka;
  • Krok 2: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica;
  • Krok 3: wpisujesz dane dziecka;
  • Krok 4: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie - skrzynka na ePUAP, osobiście, poczta tradycyjna);
  • Krok 5: podgląd wniosku i... podpis (Profilem Zaufanym).

Co zrobić po kolei:

  1. Kliknij link "Zgłoś urodzenie dziecka".
  2. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
  3. Wypełnij zgłoszenie. W kroku 3. wpisz imię lub imiona dziecka.
  4. Sprawdź zgłoszenie na podglądzie i podpisz je profilem zaufanym. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
  5. Czekaj na odpowiedź urzędu. 

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Jak wybrać imię dziecka?

Nie ma sformalizowanej listy imion, które możesz nadać dziecku, ale weź pod uwagę ograniczenia:

  • nie możesz nadać dziecku więcej niż 2 imion,
  • imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite,
  • imię nie może mieć formy zdrobniałej.

Możesz wybrać imię lub imiona obce — na przykład Mercedes, Andrea — niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka. Może to być imię, które nie wskazuje jednoznacznie na płeć, ale powszechnie przypisuje się je do danej płci.

Kierownik USC może odmówić przyjęcia wybranych przez ciebie imion dla dziecka. Może tak się stać, gdy uzna, że imiona nie spełniają wymagań, które są wymienione wyżej. W takiej sytuacji kierownik USC z urzędu wybierze imię dziecka. Dzięki temu zarejestruje urodzenie od razu.

Dostaniesz wtedy decyzję administracyjną. Jeśli kierownik USC wyda ci taką decyzję — masz 14 dni, żeby się od niej odwołać do wojewody. Odwołanie zanieś do kierownika USC, który wydał decyzję.

Jak przebiega rejestracja urodzenia dziecka w USC?

Kierownik USC:

  • na podstawie twojego zgłoszenia oraz karty urodzenia sporządzi akt urodzenia;
  • przekaże ci dokumenty:
    • jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia,
    • powiadomienie o nadaniu numeru PESEL (jeśli dziecko otrzymało numer PESEL),
    • zaświadczenie o zameldowaniu dziecka (jeśli dziecko zostało zameldowane).

Sposób odebrania dokumentów wybierasz w zgłoszeniu. Masz 3 możliwości odbioru:

  • na skrzynkę ePUAP,
  • pocztą tradycyjną,
  • osobiście w urzędzie.

Usługa jest bezpłatna.

Ile będziesz czekać

Kierownik USC sporządza akt urodzenia w następnym dniu roboczym po dniu zgłoszenia urodzenia — pod warunkiem, że otrzymał kartę urodzenia dziecka.

Pamiętaj, że:

  • na czas oczekiwania wpłynie wybrany przez ciebie sposób otrzymania dokumentów z urzędu,
  • kierownik USC może potrzebować od ciebie wyjaśnień. Podaj w zgłoszeniu swój adres e-mail i numer telefonu — może to przyspieszyć załatwienie sprawy.

Co, jeżeli dziecko urodziło się martwe?

Jeżeli dziecko urodziło się martwe, zgłoś jego urodzenie w ciągu 3 dni od wystawienia karty martwego urodzenia.

Kartę martwego urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród — na przykład lekarz lub położna — i przekaże ją do USC w ciągu 1 dnia od jej wystawienia.

Karta martwego urodzenia dziecka zostanie przekazana do USC, jeśli lekarz ustali płeć dziecka. Tylko wtedy można zarejestrować urodzenie w USC. W takiej sytuacji kierownik USC sporządzi akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwe. Nie jest wtedy sporządzany akt zgonu.

Jeśli płeć dziecka nie została ustalona — karta martwego urodzenia nie jest przekazywana do USC. Jeśli jesteś osobą uprawnioną do pochówku (na przykład rodzicem dziecka) — lekarz może wystawić na twój wniosek kartę zgonu. Taka karta umożliwi ci pochowanie dziecka bez rejestracji zgonu w USC.

To nie koniec zmian

To nie jedyne zmiany, które wkrótce zaczną obowiązywać, a które dotyczą rodziców. W funkcjonujących dotychczas przepisach i rejestrach publicznych brakuje mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami (tzw. parentyzacja). Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 plus.

Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało też takie zmiany zawarte w nowelizacji z 1 marca 2018 r.:

  • jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (tzw. parentyzacja):
    Numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL.
    Planowane wejście w życie - od 1 grudnia 2018 r.
  • szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL:
    Organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego za pomocą dedykowanej do tego e-usługi.
    Planowane wejście w życie - 1 maja 2019 r.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1741 z późn. zm.);
  • ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2010 r. Nr 217 poz. 1427 z późn. zm.);
  • ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności, ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2018 r., poz. 696).

 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak nie dać się cyberprzemocy?

Jak nie dać się cyberprzemocy?

Co trzeci nastolatek, który doświadczył przemocy w Internecie, nikomu o tym nie powiedział, nikogo nie poprosił o pomoc - to jeden z wniosków badania NASK "Nastolatki 3.0". Jak radzić sobie z tym problemem? ##baner## Mniej niż zero – cyberzło Jak wspomniano, agresja w Internecie (...)

Jak rozwiązać spór przez internet?

Jak rozwiązać spór przez internet?

Skorzystaj z platformy ODR Konsumencie, zawarłeś umowę przez internet ze sprzedawcą z Polski lub innego kraju UE i chcesz złożyć skargę? Sprzedawco, chcesz szybko i bez wysokich kosztów rozwiązać spór z klientem? Skorzystajcie ze specjalnej platformy ODR (ang. (...)

Dla kogo świadczenie „Dobry Start”?

Dla kogo świadczenie „Dobry Start”?

Na czym polega program „Dobry Start”? Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla (...)

500+ na nowy okres świadczeniowy

500+ na nowy okres świadczeniowy

Zawnioskuj o 500+ na nowy okres świadczeniowy Już 1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków online o „500+” na nowy okres świadczeniowy. Dotyczy to rodzin zainteresowanych kontynuowaniem korzystania z tej formy wsparcia, jak i tych, które chcą dopiero dołączyć do rządowego (...)

Kto dostanie bon turystyczny 500 zł?

Kto dostanie bon turystyczny 500 zł?

Pieniądze w ramach bonu będą z jednej strony wakacyjnym wsparciem dla rodzin, a z drugiej – dla polskiej branży turystycznej. To 500 zł na każde dziecko przyznawane – tak jak w programie „Rodzina 500+” – niezależnie od dochodów. ##baner## Nowe przepisy Ustawa o (...)

PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek

PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek

Kogo obejmie wymóg posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS? Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online - w dowolnym miejscu i czasie. Obowiązek (...)

Jak wyrobić dziecku dowód online?

Jak wyrobić dziecku dowód online?

Nie czekaj do 18-tki... Nie tylko dorośli mogą mieć dowód osobisty. Warto wyrobić go także dzieciom. Może się przydać w trakcie wakacyjnych podróży. Co najważniejsze, wniosek możecie złożyć przez internet. Jeśli chcesz złożyć wniosek o dowód dla dziecka lub podopiecznego (...)

Szkodliwe treści w Internecie - trzeba reagować

Szkodliwe treści w Internecie - trzeba reagować

Internet to potęga! Same media społecznościowe mają ponad 3,4 miliarda użytkowników. Każdego dnia pojawiają się tam setki milionów wpisów. W natłoku treści zgubi się niejeden dorosły. A co z dziećmi? Internet ma mnóstwo zalet. Pomaga w nauce, w nawiązywaniu (...)

Dane dzieci bezpieczne w Internecie

Dane dzieci bezpieczne w Internecie

Wraz z rozwojem nowych technologii liczba zagrożeń związanych z utratą danych stale rośnie. Najbardziej narażone na nie są dzieci. Dostęp do nieodpowiednich treści to niewątpliwie jedno z największych zagrożeń, jakie czyha na najmłodszych użytkowników. Niestety, większość (...)

Emp@tia Dobry Start - Złóż wniosek o świadczenie „dobry start”

Emp@tia Dobry Start - Złóż wniosek o świadczenie „dobry start”

1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków o świadczenie z programu Emp@tia „Dobry Start”. To po 300 zł raz w roku dla każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny. Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. (...)

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko (...)

500+ - jak ubiegać się o świadczenie?

500+ - jak ubiegać się o świadczenie?

Program „Rodzina 500+” to 500 zł miesięcznie na każde dziecko niezależnie od dochodu. Od 1 lipca wnioski o świadczenie można składać przez Internet, a od 1 sierpnia także papierowo w urzędzie. Świadczenie 500 zł to wsparcie długofalowe. Kto otrzyma świadczenie? Program (...)

O czym pamiętać na zakupach prezentów?

O czym pamiętać na zakupach prezentów?

Wybierasz prezenty dla najmłodszych? Szukasz upominku dla bliskich? Pamiętasz o swoich prawach w przypadku zakupu nietrafionego produktu? Poznaj porady UOKiK, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając zabawki, karty podarunkowe czy personalizowane podarunki. UOKiK (...)

Usługi elektroniczne a VAT

Usługi elektroniczne a VAT

Artykuł jest poświęcony VAT w handlu międzynarodowym – świadczeniu i nabyciu usług. Dowiedz się, kto rozlicza VAT od usług transgranicznych i jakie znaczenie ma miejsce świadczenia usług. ##baner## Jak ustalić miejsce świadczenia usług? Żeby prawidłowo rozliczyć VAT w zakresie (...)

Jak dostać e-dowód?

Jak dostać e-dowód?

Wszyscy, którzy wniosek o nowy dowód osobisty złożą 4 marca lub później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także nośnikiem (...)

Jeśli źle się poczujesz...

Jeśli źle się poczujesz...

Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź na SOR ani do (...)

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać? Do zakończenia działalności (...)

Rewolucja cyfrowa w sądach

Rewolucja cyfrowa w sądach

Kolejne etapy Trwa rewolucja cyfrowa w sądach. Dzięki decyzjom Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego to nowy etap w historii sądownictwa. Do wymiaru sprawiedliwości w coraz większym zakresie wprowadzane są rozwiązania informatyczne. 1/3 postępowań jest dziś prowadzonych wyłącznie (...)

Jak nie dać się oszukać na zakupach?

Jak nie dać się oszukać na zakupach?

Zakupy online W grudniu Polacy robią więcej zakupów, niż w innychporach roku, także w internecie. Warto uważać, aby w pośpiechu nie dać się okraść. Coraz więcej Polaków robi zakupy online. Przekonali się do nich już nie tylko młodzi, ale i osoby, które rzadziej korzystają (...)

Edukacja wczesnoszkolna na odległość

Edukacja wczesnoszkolna na odległość

Kształcenie na odległość w klasach I-III szkoły podstawowej  Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebraliśmy wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Nadanie numeru VAT UE stowarzyszeniu

Nadanie numeru VAT UE stowarzyszeniu

Czy Stowarzyszenie, które nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem VAT musi zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym o nadanie numeru VAT UE. Chciałbym nadmienić, że Stowarzyszenie reemituje programy nadawców zagranicznych, za które płacimy w walucie (dolar amerykański). (...)

Rejestracja samochodu w Polsce

Rejestracja samochodu w Polsce

Miejscem mojego stałego zameldowania jest Warszawa. Od 1999 zamieszkuje jednak w Niemczech, gdzie zarejestrowane są moje samochody. Jeden z nich garażowany jest w Warszawie i korzystam z niego podczas mojej obecności w kraju. W związku z tym, że niezbyt często przebywam w Polsce, chciałbym uniknąć (...)

Rejestracja koparki - pojazdu samochodowego

Rejestracja koparki - pojazdu samochodowego

Czy wymagana jest rejestracja koparki (kołowej) która korzysta z przejazdu po drodze na plac budowy? Wg danych technicznych omawianej koparki maksymalne prędkości jazdy na poszczególnych biegach wynoszą - 6,2/10,0/,21,0/38,5 km/h. Nadto w punkcie wyposażenie jest : tłustym drukiem ( trójkąt (...)

Tymczasowe tablice z Niemiec- na jak długo?

Tymczasowe tablice z Niemiec- na jak długo?

Samochód przyjechał z Niemiec na tzw żółtych tablicach posiadających ubezpieczenie na tydzień od daty ich wydania. Zostanie zarejestrowany w Polsce dopiero za 2-3 tygodnie, właściciel auta doubezpieczył samochód w Polsce na okres miesiąca na te tymczasowe numery. Czy można w tej sytuacji (...)

Baza forum dyskusyjnego a GIODO

Baza forum dyskusyjnego a GIODO

Jedna z osób, pisząca na administrowanym przeze mnie Forum sugeruje mi rejestrację bazy obsługującej Forum u GIODO. Nadmieniam, że rejestracja jest dobrowolna, korespondencja e-mail obsługiwana jest przez Forum (adresy e-mail ukryte są dla Użytkowników), skrypt forum nie wymaga i nie przewiduje (...)

Brak nr VAT-UE a stawka 0 proc. VAT

Brak nr VAT-UE a stawka 0 proc. VAT

Firma złożyła wnioski o rejestrację VAT-R i VAT-UE 11.04.2006. Potwierdzenie zarejestrowania jako podatnik VAT i numer VAT spółka uzyskała 25.04.2006, a numer VAT-UE 08.05.2006. Czy prawidłowe było wykonanie sprzedaży wewnątrzwspólnotowej WDT w dn. 19.04.2006 ze stawką 0 proc. VAT i nie (...)

Wniosek o rejestrację układu zbiorowego

Wniosek o rejestrację układu zbiorowego

Jaki jest termin na złożenie wniosku do Okręgowej Inspekcji Pracy dot. rejestracji protokołu dodatkowego do zakładowego układu zbiorowego pracy? Zgodnie z art. 2419 ust. 1 ustawy – kodeks pracy zmiany do układu wprowadza się w drodze protokołów dodatkowych, do których stosowane są (...)

Błędne zapewnienia sprzedającego a rękojmia

Błędne zapewnienia sprzedającego a rękojmia

Kupiłem ciągnik rolniczy w Polsce. Sprzedający zakupił go w 2001r. od firmy która sprowadziła go z Niemiec. Dokumentacja jaką miał sprzedający to odprawy celne, tłumaczenia i poświadczenie z urzędu w Niemczech o wyrejestrowaniu pojazdu i wpis o braku dowodu rejestracyjnego z powodu zagubienia.(dowodu (...)

Prawa ochronne na znak towarowy

Prawa ochronne na znak towarowy

Zamierzam dokonać zgłoszenia do Urzędu Patentowego o uzyskanie znaku towarowego dla domeny internetowej (firma.com.pl). Nazwa domeny jest zgodna z nazwą mojej firmy. Czy wcześniej muszę podpisać umowę z NASK-iem o dysponowanie domeną? Co w przypadku, gdy inna osoba jest dysponentem ale np. nie (...)

Rejestracja stowarzyszenia

Rejestracja stowarzyszenia

Rejestrujemy stowarzyszenie. Czy w toku rejestracji w protokole zebrania założycielskiego przewodniczącym zebrania i przewodniczącym komitetu może być ta sama osoba? Jak dokonać opłaty rejestracyjnej stowarzyszenia i ile wynosi taka opłata? W myśl postanowień Ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, (...)

Rejestracja samochodu

Rejestracja samochodu

Witam. Czy mogę zarejestrować auto w mieście, w którym nie posiadam stałego zameldowania?  Organem właściwym do zarejestrowania pojazdu jest organ miejsca zamieszkania. Podkreślono to również w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 15 kwietnia (...)

Rejestracja samochodu

Rejestracja samochodu

Kupiłem samochód, który został zarejestrowany w Polsce, jednak poprzedni właściciel nie dał mi stałego dowodu rejestracyjnego twierdząc, że jeszcze go nie odebrał. Dostałem jedynie dowód czasowy, którego termin ważności już jednak upłynął, a kontakt ze sprzedającym jest utrudniony. (...)

Zmiana koloru samochodu a rejestracja

Zmiana koloru samochodu a rejestracja

Czy przepisy mówią coś o malowaniu samochodu? Czy mogę go pomalować dowolnie? Chodzi mi o różne wzory. Czy ktoś to musi zatwierdzić? We wzorach dowodów rejestracyjnych wydawanych po 1999 r. nie ma rubryki "kolor samochodu". Dlatego też, jeśli ma Pan/i taki dowód rejestracyjny, zmiana koloru (...)

Rejestracja wspólników spółki cywilnej

Rejestracja wspólników spółki cywilnej

Czy w przypadku chęci założenia spółki cywilnej konieczna jest wcześniejsza rejestracja wszystkich wspólników spółki w ramach samodzielnej działalności gospodarczej? Spółka cywilna jest jednym z typów umów przewidzianych przez polskie prawo cywilne, w ramach której wspólnicy zobowiązują (...)

Rejestracja ciągnika rolniczego

Rejestracja ciągnika rolniczego

Czy istnieje obowiązek rejestracji w wydziale komunikacji ciągnika rolniczego wykorzystywanego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą (w zakresie usług leśnych i w tym celu odpowiednio przerobionego do pracy w lesie) jeżeli ciągnik ten nie jest używany na drogach publicznych? Czy (...)

Nadanie numeru VAT UE stowarzyszeniu

Nadanie numeru VAT UE stowarzyszeniu

Czy Stowarzyszenie, które nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem VAT musi zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym o nadanie numeru VAT UE. Chciałbym nadmienić, że Stowarzyszenie reemituje programy nadawców zagranicznych, za które płacimy w walucie (dolar amerykański). (...)

Rejestracja samochodu w Polsce

Rejestracja samochodu w Polsce

Miejscem mojego stałego zameldowania jest Warszawa. Od 1999 zamieszkuje jednak w Niemczech, gdzie zarejestrowane są moje samochody. Jeden z nich garażowany jest w Warszawie i korzystam z niego podczas mojej obecności w kraju. W związku z tym, że niezbyt często przebywam w Polsce, chciałbym uniknąć (...)

Rejestracja koparki - pojazdu samochodowego

Rejestracja koparki - pojazdu samochodowego

Czy wymagana jest rejestracja koparki (kołowej) która korzysta z przejazdu po drodze na plac budowy? Wg danych technicznych omawianej koparki maksymalne prędkości jazdy na poszczególnych biegach wynoszą - 6,2/10,0/,21,0/38,5 km/h. Nadto w punkcie wyposażenie jest : tłustym drukiem ( trójkąt (...)

Tymczasowe tablice z Niemiec- na jak długo?

Tymczasowe tablice z Niemiec- na jak długo?

Samochód przyjechał z Niemiec na tzw żółtych tablicach posiadających ubezpieczenie na tydzień od daty ich wydania. Zostanie zarejestrowany w Polsce dopiero za 2-3 tygodnie, właściciel auta doubezpieczył samochód w Polsce na okres miesiąca na te tymczasowe numery. Czy można w tej sytuacji (...)

Baza forum dyskusyjnego a GIODO

Baza forum dyskusyjnego a GIODO

Jedna z osób, pisząca na administrowanym przeze mnie Forum sugeruje mi rejestrację bazy obsługującej Forum u GIODO. Nadmieniam, że rejestracja jest dobrowolna, korespondencja e-mail obsługiwana jest przez Forum (adresy e-mail ukryte są dla Użytkowników), skrypt forum nie wymaga i nie przewiduje (...)

Brak nr VAT-UE a stawka 0 proc. VAT

Brak nr VAT-UE a stawka 0 proc. VAT

Firma złożyła wnioski o rejestrację VAT-R i VAT-UE 11.04.2006. Potwierdzenie zarejestrowania jako podatnik VAT i numer VAT spółka uzyskała 25.04.2006, a numer VAT-UE 08.05.2006. Czy prawidłowe było wykonanie sprzedaży wewnątrzwspólnotowej WDT w dn. 19.04.2006 ze stawką 0 proc. VAT i nie (...)

Wniosek o rejestrację układu zbiorowego

Wniosek o rejestrację układu zbiorowego

Jaki jest termin na złożenie wniosku do Okręgowej Inspekcji Pracy dot. rejestracji protokołu dodatkowego do zakładowego układu zbiorowego pracy? Zgodnie z art. 2419 ust. 1 ustawy – kodeks pracy zmiany do układu wprowadza się w drodze protokołów dodatkowych, do których stosowane są (...)

Błędne zapewnienia sprzedającego a rękojmia

Błędne zapewnienia sprzedającego a rękojmia

Kupiłem ciągnik rolniczy w Polsce. Sprzedający zakupił go w 2001r. od firmy która sprowadziła go z Niemiec. Dokumentacja jaką miał sprzedający to odprawy celne, tłumaczenia i poświadczenie z urzędu w Niemczech o wyrejestrowaniu pojazdu i wpis o braku dowodu rejestracyjnego z powodu zagubienia.(dowodu (...)

Prawa ochronne na znak towarowy

Prawa ochronne na znak towarowy

Zamierzam dokonać zgłoszenia do Urzędu Patentowego o uzyskanie znaku towarowego dla domeny internetowej (firma.com.pl). Nazwa domeny jest zgodna z nazwą mojej firmy. Czy wcześniej muszę podpisać umowę z NASK-iem o dysponowanie domeną? Co w przypadku, gdy inna osoba jest dysponentem ale np. nie (...)

Rejestracja stowarzyszenia

Rejestracja stowarzyszenia

Rejestrujemy stowarzyszenie. Czy w toku rejestracji w protokole zebrania założycielskiego przewodniczącym zebrania i przewodniczącym komitetu może być ta sama osoba? Jak dokonać opłaty rejestracyjnej stowarzyszenia i ile wynosi taka opłata? W myśl postanowień Ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, (...)

Rejestracja samochodu

Rejestracja samochodu

Witam. Czy mogę zarejestrować auto w mieście, w którym nie posiadam stałego zameldowania?  Organem właściwym do zarejestrowania pojazdu jest organ miejsca zamieszkania. Podkreślono to również w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 15 kwietnia (...)

Rejestracja samochodu

Rejestracja samochodu

Kupiłem samochód, który został zarejestrowany w Polsce, jednak poprzedni właściciel nie dał mi stałego dowodu rejestracyjnego twierdząc, że jeszcze go nie odebrał. Dostałem jedynie dowód czasowy, którego termin ważności już jednak upłynął, a kontakt ze sprzedającym jest utrudniony. (...)

Zmiana koloru samochodu a rejestracja

Zmiana koloru samochodu a rejestracja

Czy przepisy mówią coś o malowaniu samochodu? Czy mogę go pomalować dowolnie? Chodzi mi o różne wzory. Czy ktoś to musi zatwierdzić? We wzorach dowodów rejestracyjnych wydawanych po 1999 r. nie ma rubryki "kolor samochodu". Dlatego też, jeśli ma Pan/i taki dowód rejestracyjny, zmiana koloru (...)

Rejestracja wspólników spółki cywilnej

Rejestracja wspólników spółki cywilnej

Czy w przypadku chęci założenia spółki cywilnej konieczna jest wcześniejsza rejestracja wszystkich wspólników spółki w ramach samodzielnej działalności gospodarczej? Spółka cywilna jest jednym z typów umów przewidzianych przez polskie prawo cywilne, w ramach której wspólnicy zobowiązują (...)

Rejestracja ciągnika rolniczego

Rejestracja ciągnika rolniczego

Czy istnieje obowiązek rejestracji w wydziale komunikacji ciągnika rolniczego wykorzystywanego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą (w zakresie usług leśnych i w tym celu odpowiednio przerobionego do pracy w lesie) jeżeli ciągnik ten nie jest używany na drogach publicznych? Czy (...)

Rejestracja zagranicznego ślubu

Rejestracja zagranicznego ślubu

Chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób i jak zarejestrować ślub, który miałem za granicą. Mam na myśli w jakim urzędzie, w jakiej formie (podanie czy formularze)? Zgodnie z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego urodzenie, zawarcie małżeństwa lub zgon, które nastąpiły za granicą i nie (...)