Stan faktyczny
W testamencie z roku 1949 Babcia mojego Męża dokonała zapisu na swojego wnuka, a mojego męża część nieruchomości z warunkiem, że w dwa lata po śmierci Babci spłaci swoje dwie swoje siostry. Babcia zmarła w roku 1974, a mąż mój w roku 1991. W postanowieniu sądowym z roku 1992 stwierdzającym nabycie spadku Mąż mój jest nabywcą spadku w 25/100 częściach. Mój mąż zmarł w roku 1991, więc ja - żona i nasze dwie córki stałyśmy się spadkobierczyniami po zmarłym wnuku tej części nieruchomości. Do chwili obecnej brak ustawy reprywatyzacyjnej i nie można dochodzić roszczeń z tytułu mienia przejętego przez Skarb Państwa. Jest to tzw. mienie warszawskie. Pomimo tego jest ktoś zainteresowany kupnem tych naszych praw spadkowych. Czy taka transakcja zbycia praw spadkowych jest dla nas spadkobierców bezpieczna? Czy siostry męża (te które mają być spłacone), muszą wyrazić zgodę na zbycie tych praw, na dzień dzisiejszy jest brak takiej zgody, bo uważają że jest za niska wartość takiej transakcji? Czy w przypadku dokonania sprzedaży bez ich zgody mogą wystąpić na drogę sądową? Jak powinna wyglądać spłata dwóch sióstr mojego męża, nie chciałabym zadrażniać stosunków rodzinnych i uszanować wolę Babci a jednocześnie by było zgodnie z prawem? Czy ma to być umowa i jaka? Czy żeby zbyć należy uzyskać zgodę pozostałych spadkobierców? Czy kupującym moje 25/100 części może być inny nabywca, gdy taki się znalazł? 5. Czy jako zbywca praw spadkowych zapłacę podatek spadkowy i z której grupy podatkowej? Czy podatek może zapłacić nabywca?
Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:
-
ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku kodeks cywilny (Dz. U. 1964r. nr 16 poz. 93 ze zmianami),
-
ustawa z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. 2004r. nr 142 poz. 1514 ze zmianami),
-
ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. 2000r. nr 86 poz. 959 ze zmianami).
Analizując przedstawione zapytanie pod względem prawnym, należy na wstępie zaznaczyć, ze niniejsza opinia nie zawiera rozważań dotyczących skuteczności nabycia przez Pani męża praw do spadku po jego Babci. Jeżeli jednak uzyskano postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, to zgodnie z art. 1025 § 2 k.c. istnieje domniemanie prawne, iż osoba taka jest spadkobiercą.
W chwili nabycia spadku przez kilka osób, stają się oni niepodzielnymi współwłaścicielami masy spadkowej, a ich prawa i obowiązki w stosunku do masy spadkowej regulowane są przepisami kodeksu cywilnego o współwłasności, z zastrzeżeniem odpowiednich przepisów Księgi IV kodeksu cywilnego – Spadki (art. 1035 k.c.).
Istota współwłasności przejawia się w jedności przedmiotu (masa spadkowa), wielości podmiotów uprawnionych (spadkobiercy) oraz niepodzielności wspólnego prawa. Oznacza to, że jeden ze spadkobierców nie może zbyć określonego przedmiotu należącego do masy spadkowej, gdyż nie jest jego wyłącznym właścicielem. Może on zbyć jedynie przypadający mu udział w masie spadkowej. Co do zasady, współwłaściciel rzeczy może zbyć swój udział bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 k.c.). W przypadku wspólności masy spadkowej, zasada ta została zmodyfikowana z uwagi na ochronę pozostałych współspadkobierców. Zgodnie z art. 1036 kodeksu cywilnego, spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku. Z przepisu tego wynikają następujące konsekwencje prawne.
Co do zasady, zbycie udziału w masie spadkowej przez jednego ze spadkobierców wymaga uzyskania zgody pozostałych współspadkobierców. Odnośnie zgody pozostałych współspadkobierców, zastosowanie znajduje przepis art. 63 kodeksu cywilnego, co oznacza, że zgoda taka może być wyrażona przed dokonaniem zbycia, w chwili jego dokonania, a także po jego dokonaniu. Zgoda taka wymaga takiej formy, jaka jest konieczna do dokonania czynności prawnej, na dokonanie której zgoda jest wymagana. W przypadku zbycia udziału w nieruchomości, która to czynność wymaga formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności, zgoda sióstr powinna nastąpić w formie aktu notarialnego.
Zgodnie z art. 1036 kodeksu cywilnego, wyrażenie zgody przez pozostałych spadkobierców na zbycie udziału w spadku nie jest warunkiem skuteczności zbycia. W braku takiej zgody, umowa zbycia udziału w spadku dochodzi do skutku, a nabywca stanie się właścicielem udziału w masie spadkowej.
Potrzebujesz porady prawnej?
Testament najprostszym sposobem przekazania majątku - opinia prawna
Stan faktyczny: Ciotka mojej Żony (siostra mojego Teścia) jest osobą samotną (wdowa, bezdzietna), posiada własnościowe mieszkanie spółdzielcze, które chce przekazać w formie darowizny mojemu Synowi, (który właśnie ukończył 18 lat) pod warunkiem, że w mieszkaniu tym będzie mógł zamieszkać (...)
Wykup nieruchomości należącej do spadku przez jednego spadkobiercę - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem jednym ze spadkobierców (1/6 udziałów), zajmującym mieszkanie w budynku należącym do spadku, od 4 lat pełnię funkcję administratora nieruchomości. W skład spadku wchodzi również działka o pow. 780 m2. W związku z tym, że jestem osobiście (...)
Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)
Mam postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, co dalej – opinia prawna
Stan faktyczny Na podstawie postanowienia Sądu podział spadku po Ojcu dał mi prawo do 1/3 spadku, matce także 1/3, zaś wnukom po nieżyjącym bracie po 1/6. Jako spadek należy rozumieć mieszkanie (własnościowe spółdzielcze). W mieszkaniu tym mieszkam wraz z matką ponad 40 lat, mieszkanie (...)
Podział masy spadkowej będącej przedmiotem współwłasności – opinia prawna
Stan faktyczny Osoba będąca współwłaścicielem nieruchomości (moja matka) nabyła ją z tytułu spadku po swoich rodzicach. Posiadam postanowienie Sądu Rejonowego stwierdzające nabycie spadku w 1/8 części. Postanowienie określa udział procentowy pozostałych spadkobierców - poza (...)
Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna
Stan faktyczny Na podstawie postanowienia Sądu podział spadku po Ojcu dał mi prawo do 1/3 spadku, matce także 1/3, zaś wnukom po nieżyjącym bracie po 1/6. Jako spadek należy rozumieć mieszkanie (własnościowe spółdzielcze). W mieszkaniu tym mieszkam wraz z matką ponad 40 lat, mieszkanie (...)
Dowód na bycie spadkobiercą – opinia prawna
Stan faktyczny Moja babcia wykupiła od Gminy mieszkanie na raty. Przed śmiercią zdążyła spłacić połowę należności. To mieszkanie przeszło w spadku na jej dwóch synów: mojego ojca i mojego wujka, którzy nie spłacali zaległości. W mieszkaniu tym mieszkał i był zameldowany tylko mój (...)
Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT
W niniejszym artykule omówiono zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Chodzi (...)
Jak najmniejszym kosztem znieść współwłasność mieszkania - opinia prawna
Stan faktyczny Mój problem dotyczy mieszkania własnościowego. Owo mieszkanie kupiłem z moją dziewczyną 1,5 roku temu. Mieszkanie jest kupione w równych częściach (50/50 %), przy czym ja dałem wszystkie pieniądze. Po zakupie mieszkania rozstaliśmy się w ciągu 4 miesięcy, a ona wyjechała (...)
Jak udowodnić swoje prawo do spadku? - opinia prawna
Stan faktyczny Moja babcia wykupiła od Gminy mieszkanie na raty. Przed śmiercią zdążyła spłacić połowę należności. To mieszkanie przeszło w spadku na jej dwóch synów: mojego ojca i mojego wujka, którzy nie spłacali zaległości. W mieszkaniu tym mieszkał i był zameldowany tylko mój (...)
Stan faktyczny Mój ojciec - rozwodnik zmarł w grudniu 2004 r., nie pozostawił żadnego testamentu, żadnego spadku, żadnego majątku, ale pozostawił różne zobowiązania. Moja siostra za życia ojca podpisała notarialnie umowę o wydziedziczeniu, ja tego nie zdążyłem zrobić. Czy ją to wystarczająco (...)
Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem mieszkania o powierzchni 42 m kw. w kamienicy w Krakowie. Mieszkanie zajmuje lokatorka, która nabyła prawo do jego najmu na podstawie przydziału kwaterunkowego. W trybie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów skutecznie doręczyłem (...)
Konsekwencje podatkowe sprzedaży udziałów w spółce - opinia prawna
Stan faktyczny Poszukuję informacji na temat skutków prawno-podatkowych dla udziałowca w przypadku sprzedaży udziałów w spółce z o.o. Kapitał założycielski spółki wynosi 4 tys. zł. w roku 2000 i został podwyższony o 312 tys. aportem spółki cywilnej. W spółce jest (...)
Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!
Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego (...)
Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.
Kiedy odpłatne zbycie nieruchomości jest opodatkowane? Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu (...)
Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia
Akt poświadczenia dziedziczenia - czyli co? Notariusz m.in. może sporządzać akty poświadczenia dziedziczenia. Akt poświadczenia dziedziczenia to dokument sporządzony przez notariusza stanowiący wskazanie spadkobierców danego spadkodawcy i przysługujących (...)
Jak skutecznie nabyć swoją część odziedziczonego spadku - opinia prawna
Stan faktyczny Urodziłam się w roku 1955. Podziały pozostałych niewielkich dóbr materialnych w rodzinie odbywały się zwykle ustnie bez żadnych postępowań prawnych. Po śmierci kolejnych członków rodziny ich dobra trafiały do żyjących członków rodziny z następnego pokolenia, (...)
Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja
Mieszkanie dla Młodych – wznowienie przyjmowania wniosków 8 sierpnia 2017 r. ruszył ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie "Mieszkanie dla Młodych". Wznowienie naboru jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o pomocy państwa (...)
Pomoc publiczna - kto i kiedy może ją uzyskać?
Czym jest pomoc publiczna? No właśnie, według praw wolnego rynku – złem. To rynek za pomocą "naturalnych" mechanizmów ("tzw. niewidzialnej ręki"), jakim jest m.in. wolna konkurencja, wypiera słabszych, daje bogactwo lepszym, a na pewno silniejszym i zapewnia harmonię w obrocie handlowym. (...)
Jakie konsekwencje rodzi upadłość TBS - opinia prawna
Stan faktyczny Problem dotyczy TBS Sp. z o.o. która aktualnie znajduje się w upadłości z możliwością zawarcia układu w trybie przepisów ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze. Etap postępowania - rozpoznanie sprzeciwów w związku ze sporządzona listą wierzytelności. Najprawdopodobniej (...)