\"Kobiety w wyborach europejskich\" - prezentacja wyników badań Eurobarometru

Kobiety stanowią 52% obywateli UE, mają jednak słabszą niż mężczyźni pozycję na rynku pracy i dotkliwiej odczuwają pogarszanie się sytuacji gospodarczej. Dlatego wśród zagadnień, którymi powinien zajmować się Parlament Europejski, wymieniają te związane z ich życiem codziennym: ochronę zdrowia i bezrobocie. Poziom znajomości Parlamentu Europejskiego i zainteresowania polityką jest mniejszy u kobiet niż u mężczyzn, chociaż odsetek osób deklarujących zamiar udziału w wyborach jest zbliżony .

To wnioski, jakie wypływają z raportów opartych na sondażach Eurobarometru, zaprezentowanego w trakcie czwartkowej debaty „Kobiety w wyborach europejskich" w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie.
 
Debata „Kobiety w wyborach europejskich" odbyła się w przededniu Dnia Kobiet i na trzy miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. W spotkaniu udział wzięły wybitne ekspertki: prof. Ewa Malinowska z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Renata Siemieńska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz z Collegium Civitas oraz Teresa Szczurowska - konsultantka TNS OBOP. W dyskusji odniosły się do wyników dwóch raportów Eurobarometru - „Unia Europejska i wybory europejskie. Opinie i postawy z kobiecej perspektywy" oraz "Kobiety i wybory do Parlamentu Europejskiego".
 
Pierwszy sondaż jest podsumowaniem trzech badań Eurobarometru przeprowadzonych na zlecenie Parlamentu Europejskiego jesienią 2007 roku oraz wiosna i jesienią 2008 w 31 krajach europejskich (27 państwach członkowskich UE i 4 krajach kandydujących) na próbie reprezentatywnej obejmującej kobiety i mężczyzn w wieku 15 lat i więcej
 
Z sondażu wynika, że kobiety wykazują większy niż mężczyźni pesymizm w ocenie sytuacji ekonomicznej swojego kraju (odpowiednio 77% i 66%) oraz w ocenie zagrożenia bezrobociem (odpowiednio 72% i 67%). Więcej kobiet zwraca też uwagę na problemy z płaceniem rachunków pod koniec miesiąca (48% w porównaniu z 44% wskazań przez mężczyzn). Rzadziej zaś rozmawiają one o polityce z przyjaciółmi i rodziną - 33% respondentek nigdy nie porusza tego tematu z najbliższymi. Oczekują natomiast od Parlamentu Europejskiego zajęcia się ochroną zdrowia i bezrobociem. W przypadku mężczyzn te problemy również są wymieniane jako aktualne, choć o nieco mniejszym dla nich znaczeniu
 
Kobiety i mężczyźni podobnie oceniają wagę swojego głosu dla sytuacji w kraju (odpowiednio 46% i 49%), jak i całej Unii Europejskiej, choć w tym ostatnim przypadku przekonanie to jest generalnie słabsze (odp.

Porady prawne

29% i 32%). W odniesieniu do oceny UE mniej kobiet wyraża opinie pozytywne (43% w porównaniu do 51% mężczyzn), więcej zaś - opinie neutralne (odpowiednio 38% i 32%). Mniej też kobiet niż mężczyzn deklaruje zaufanie do UE (odp. 46% i 51%) oraz własnego rządu (odpowiednio 32% i 35%). Unii nie ufa 37% kobiet i 38% mężczyzn, podczas gdy o braku zaufania do własnego rządu mówi aż 61% kobiet i 60% mężczyzn!
 
Badanie ujawniło też wysoki odsetek osób nieznających daty wyborów do Parlamentu Europejskiego (78% kobiet i 69% mężczyzn). Mimo to obie grupy w podobnym stopniu deklarują udział w głosowaniu - odpowiednio 28% i 31%.
 
"Niski wskaźnik deklaracji udziału w wyborach może wynikać z kilku czynników" powiedziała prof. Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz "Do najważniejszych należy fakt, że polityka jest postrzega przez społeczeństwo jako coś brudnego, czemu nie można ufać i na co nie ma się wpływu. To powoduje, że ludzie przestają się angażować i nie idą do wyborów. Obecne wybory do PE są w Polsce zakładnikiem polityki krajowej i jeśli tak zostaną wykorzystane, to to zniechęci Polaków do oddania głosu".
 
"W rozważaniu nad rolą kobiet w życiu społecznym i politycznym należy pamiętać, że kobiety stanowią ponad połowę społeczeństwa" dodała prof. Renata Siemieńska "Z tego względu muszą być brane pod uwagę, bo są istotną jego częścią. Specyfika kobiet jest inna niż mężczyzn, chociażby z racji ich roli biologicznej. To, zatem, wymaga poszukiwania rozwiązań, umożliwiających im łączenia życia zawodowego i rodzinnego. Jednak w ogólnym ujęciu, różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami są mniej znaczne niż różnice w samej grupie kobiet, która nie jest przecież jednorodna"
 
"Walka o egalitaryzm płci to sprawa całego społeczeństwa, bo to jeden z elementów demokracji" podkreśliła prof. Ewa Malinowska "Warto docenić kulturę kobiecą rozumianą jako inną od męskiej a nie w ujęciu feministycznym. Kobiety wraz ze swoimi odmiennymi cechami i predyspozycjami mogą jedynie wzbogacić świat polityki, wnosząc do niego nowe wartości i nowe spojrzenie. Dla większości mężczyzn, polityka pozostała ostatnim bastionem swojej tożsamości. Może dlatego tak go bronią, utrudniając dobrym kandydatkom udział w życiu politycznym. A są one potrzebne do realizacji idei równości i reprezentacji interesów całego społeczeństwa".


 
W trakcie spotkania zaprezentowano również wyniki sondażu z cyklu Flash Eurobarometr, zamówionego przez Parlament Europejski w celu zbadania postaw i zachowań kobiet w odniesieniu do wyborów, w tym zwłaszcza do wyborów europejskich i do działalności unijnego parlamentu.
 
Sondaż przeprowadzono 9-13 lutego br. w każdym z 27 państw członkowskich na dwóch próbach respondentów - 1000 kobiet oraz 500 obywateli - zarówno kobiet i mężczyzn - w wieku 18 lat i więcej.
 
Podejmując decyzje wyborcze kobiety jak i mężczyźni wykazują podobne zachowania - kierują się prezentowanymi w kampaniach zagadnieniami, lojalnością wobec danej partii oraz osobowością kandydatów. Podobny procent osób w obu grupach stale głosuje na tę samą partię. Jednak w odniesieniu do czasu, kiedy podejmowana jest decyzja, na kogo zostanie oddany głos, więcej kobiet niż mężczyzn robi to później - 55% kobiet decyduje się w trakcie miesiąca, w którym mają nastąpić wybory.
 
W wyborach europejskich dla kobiet ważniejsze jest doświadczenie kandydata w sprawach europejskich niż jego poglądy polityczne (odpowiednio 62% i 51%), podczas gdy mężczyźni uznają oba te czynniki za niemal równie ważne (odpowiednio 57% i 55%). Wiek i płeć w bardzo małym stopniu brane są przez obie grupy pod uwagę.
 
Większość osób (77% kobiet i 71% mężczyzn) zgadza się z opinią, że mężczyźni dominują na scenie politycznej oraz że więcej kobiet w polityce mogłoby prowadzić do zmiany stylu rządzenia (z tym stwierdzeniem zgadza się odpowiednio 52% kobiet i 45% mężczyzn).
 
Wśród zatrudnionych kobiet 70% deklaruje, że radzi sobie z wymaganiami życia zawodowego i rodzinnego. Kobiety bez pracy jako przyczynę swojej sytuacji najczęściej wymieniają powody rodzinne - 32%. Kobiety w wieku 18-24 lat najczęściej mówią o bezskutecznym poszukiwaniu pracy, podczas gdy 41% kobiet w wieku 25 - 29 lat wskazuje na obowiązki rodzinne. W grupie kobiet powyżej 40 roku życia pozostanie w domu wynika częściej z osobistego wyboru (40-54 lat - 23%, powyżej 54 roku - 26% w porównaniu z 8% w grupie 18-25 lat).
 
Co trzecia kobieta deklaruje, że doświadczyła dyskryminacji ze względu na płeć - w pracy (58%) lub ogólnie w społeczeństwie (56%). Dyskryminacji w domu doświadczyło 13% ankietowanych kobiet.
 
Oczekiwania kobiet wobec Parlamentu Europejskiego, gdy pyta się je o sposoby poprawy jakości ich życia rodzinnego, dotyczą głównie opieki nad dziećmi - 32%.

Kobiety w wieku powyżej 40 lat chciałyby, aby okres wychowawczy był wliczany do emerytury, zaś 31%, przede wszystkim kobiety w wieku 18-24 lat, wskazuje na potrzebę usprawnienia opieki dziennej nad dziećmi.
 
Z kolei dla poprawy jakości życia zawodowego kobiety oczekują, że Parlament Europejski za priorytetowe uzna rozporządzenia promujące równe wynagrodzenie (31% wskazań wśród kobiet) oraz eliminujące przemoc i handel kobietami (27% wskazań). Mężczyźni uznają te postulaty za równie ważne (odpowiednio 27% i 26%), dodatkowo jednak wykazują większe niż kobiety poparcie dla równych szans zatrudnienia (odpowiednio 26% i 22%).
 
Niemal połowa kobiet (46%) ma poczucie, że ich interesy nie są dobrze reprezentowane przez Unię Europejską, przy czym ważną rolę odgrywa tu wiek - podczas gdy taką opinię prezentuje nieco ponad jedna trzecia kobiet w wieku 18-24 lat, to w pozostałych grupach wiekowych wskaźnik ten znacząco rośnie (46%-47%).
 
Prawie połowa kobiet europejskich (48%) oczekuje równej reprezentacji kobiet i mężczyzn w przyszłym Parlamencie Europejskim. To samo jest ważne jest dla 39% mężczyzn.
 
W opinii kobiet Parlament Europejski w największym stopniu wpływa na edukację i życie zawodowe (po 13% wskazań) oraz zdrowie (10% wskazań). 

Dot. : 20090306IPR51122

Anna Kopińska, Biuro informacyjne PE w Warszawie 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika