Skąd zmiany?
14 października wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 września 2005 r. w sprawie kursów dokształcających dla kierowców przewożących towary niebezpieczne. Uwzględniono w nim wymagania określone w umowie ADR oraz konieczność prawidłowego przygotowania kierowców do przeciwdziałania zagrożeniom związanym z przewozem towarów niebezpiecznych. Nowe rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych. Określa ono:
-
szczegółowe wymagania w stosunku do przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie prowadzenia kursów dokształcających;
wzór wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające oraz wzór zaświadczenia potwierdzającego wpis przedsiębiorcy do tego rejestru;
rodzaje i zakres kursów dokształcających oraz ich ramowy program;
warunki przeprowadzania kursów dokształcających oraz minimalny czas ich trwania;
szczegółowe warunki, zakres i formę egzaminu;
wzór zaświadczenia ADR.
Kto może prowadzić działalność w zakresie prowadzenia kursów doszkalających?
Przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie prowadzenia kursów dokształcających powinien posiadać:
-
warunki lokalowe gwarantujące przeprowadzenie kursów dokształcających, w tym: pokój wykładowców o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2, archiwum o powierzchni nie mniejszej niż 6 m2, miejsce do przeprowadzania ćwiczeń praktycznych oraz zaplecze sanitarne;
-
zbiór przepisów w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, w szczególności przepisy Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r., wraz ze zmianami obowiązującymi od daty ich wejścia w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, podanymi do publicznej wiadomości we właściwy sposób, ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych oraz aktów wykonawczych do tej ustawy.
W załącznikach do omawianego rozporządzenia można znaleźć: wzór wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające i wzór zaświadczenia potwierdzającego wpis przedsiębiorcy do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające, a także ramowy program kursów dokształcających oraz wzór zaświadczenia ADR.
Rodzaje kursu dokształcającego
Rodzaje kursu dokształcającego początkowego
Ustalono następujące rodzaje kursu dokształcającego początkowego:
-
kurs podstawowy w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych wszystkich klas - w wymiarze co najmniej 24 godzin lekcyjnych;
-
kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach - w wymiarze co najmniej 16 godzin lekcyjnych;
-
kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 1 - w wymiarze co najmniej 8 godzin lekcyjnych;
-
kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 7 - w wymiarze co najmniej 8 godzin lekcyjnych.
Rodzaje kursu dokształcającego doskonalącego
Ponadto w rozporządzeniu ustalono następujące rodzaje kursu dokształcającego doskonalącego:
-
kurs podstawowy w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych wszystkich klas - w wymiarze co najmniej 16 godzin lekcyjnych;
-
kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach - w wymiarze co najmniej 8 godzin lekcyjnych;
-
kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 1 - w wymiarze co najmniej 5 godzin lekcyjnych;
-
kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 7 - w wymiarze co najmniej 5 godzin lekcyjnych.
Prowadzenie kursu dokształcającego początkowego podstawowego i doskonalącego podstawowego łącznie z jednym lub więcej niż jednym z kursów specjalistycznych, może przy tym odbywać się w formie kursu zintegrowanego.
Jak wyglądają kursy dokształcające?
Przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie prowadzenia kursów dokształcających przeprowadza:
-
zajęcia dydaktyczne w salach wykładowych o powierzchni nie mniejszej niż 30 m2
-
oraz ćwiczenia praktyczne z zachowaniem przepisów przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Potrzebujesz porady prawnej?
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)
Wprowadzenie dodatkowych znaków i sygnałów drogowych
Jakie nowe przepisy dotyczą znaków i sygnałów drogowych?9 grudnia 2008 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych z dnia 23 września 2008 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.Rozporządzenie (...)
Skuteczność systemu szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców ma być zwiększona
Prace nad projektem Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad projektem ustawy zakładającym szereg zmian w przepisach ustawy o kierujących pojazdami. Projekt nowelizacji jest przygotowywany w związku postulatami organizacji społecznych zrzeszających instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów (...)
Emerytura pomostowa - kto może przejść na emeryturę pomostową?
Emerytury pomostowe dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. - kto jest uprawniony do emerytury pomostowej? Jeżeli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r. i byłeś zatrudniony przy pracach o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach, możesz otrzymać emeryturę (...)
Co ureguluje rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych? Rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych, którym zajmuje się obecnie Sejm, dotyczy: zasad nabywania i utraty prawa do emerytur pomostowych przez niektórych pracowników wykonujących pracę w szczególnych (...)
Od dziś szkolenia dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne
Kierowcy przewożący materiały niebezpieczne muszą przejść specjalne szkolenie. Od dziś wprowadzono określone rodzaje takich kursów.Szczegóły minister infrastruktury podał w rozporządzeniu, które dziś wchodzi w życie (Dz. U. nr 194, poz. 1989). Najpierw kierowcy trudniący się transportem (...)
Transport lądowy towarów niebezpiecznych
Parlament Europejski przyjął propozycję uproszczenia europejskiego prawodawstwa w zakresie transportu niebezpiecznych towarów. Autor sprawozdania, polski deputowany Bogusław Liberadzki (PES) podkreśla, że proponowana dyrektywa ujednolica i zmniejsza ilość regulacji dotyczących przewozów (...)
Zgłaszanie przewozu towarów niebezpiecznych
Od 8 listopada br. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 października 2005 r. w sprawie towarów niebezpiecznych, których przewóz drogowy podlega obowiązkowi zgłoszenia. Na czym polega obowiązek zgłoszenia? To rozporządzenie wdraża postanowienia dyrektywy (...)
Nieprawidłowy przewóz tzw. olejów smarowych surowo karany
Ministerstwo Finansów ostrzegło przed przewozem tzw. olejów smarowych (o różnej nazwie handlowej) klasyfikowanych do kodów CN od 27101971 do 27101999, przemieszczanych przez obszar RP w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych i w obrocie krajowym, z użyciem (...)
Doradcy firmy transportujących towary niebezpieczne
Zasady bezpiecznego przewozu drogowego w ruchu krajowym i międzynarodowym są uregulowane umową europejską, tzw. ADR. Każde przedsiębiorstwo, którego działalność obejmuje przewóz towarów niebezpiecznych albo związane z nim pakowanie, załadunek, napełnianie lub rozładunek, powinno wyznaczyć (...)
Nowe regulacje dotyczące transportu drogowego
Jakie regulacje wdraża nowa ustawa? Ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wchodzi w zasadzie w życie z dniem 3 listopada 2007 r. Podstawowym celem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych (...)
Kontrola w zakresie przewozu drogowego
Jakie dokumenty podlegają kontroli? Podczas przejazdu wykonywanego w ramach transportu drogowego kierowca pojazdu samochodowego jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać, na żądanie uprawnionego organu kontroli, przede wszystkim wypis z licencji, kartę opłaty drogowej, zapisy urządzenia rejestrującego (...)
Co zmieniło się po 1 maja? - sprawdź!
Prawo pracy Zmiany w prawie związane z przystąpieniem Polski do struktur Unii Europejskiej nie ominęły również prawa pracy. Zmiany w Kodeksie Pracy po wejściu Polski do UE dotyczą w szczególności skutków prawnych związanych z zawieraniem kolejnych umów o pracę na czas określony, wykonywania (...)
Jak zostać doradcą ds. bezpieczeństwa transportu?
Egzamin na doradcę czuwającego nad bezpieczeństwem transportu towarów niebezpiecznych kosztuje 400 zł. (...)Przedsiębiorca prowadzący taką działalność prowadzi nadzór wewnętrzny i w tym celu winien na własny koszt wyznaczyć doradcę do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów (...)
UTK wytyka nieprawidłowości w przewozie towarów niebezpiecznych
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) prowadzi stały nadzór nad procesem przewozu towarów niebezpiecznych transportem kolejowym. W wyniku dokonanych w ostatnim czasie czynności kontrolnych oraz po przeprowadzeniu wszczętych z urzędu postępowań administracyjnych. Prezes UTK stwierdził naruszenie (...)
Ustawa w sprawie transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną
Rada Ministrów przyjęła 24 maja 2022 r. projekt ustawy o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Teraz jest on w Senacie. Projekt kompleksowo obejmuje zagadnienia związane z transportem materiałów niebezpiecznych (...)
Potwierdzenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów a VAT
Jak było dotąd? Wymóg potwierdzania dostaw towarów groził polskim firmom handlującym z UE utratą płynności, gdyż nie mogąc uzyskać potwierdzeń dostaw, zmuszone bywały do niepotrzebnego naliczania i płacenia polskiemu fiskusowi często bardzo wysokich kwot VAT. Od spełnienia m.in. tego (...)
Rośnie liczba niebezpiecznych produktów wycofanych z rynku UE. W 2008 roku wycofano ich o 16% więcej w porównaniu do 2007 r. Wszystko dzięki systemowi wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych („RAPEX"). Dziś KE opublikowała roczne sprawozdanie z działania (...)
Bez doradcy do spraw bezpieczeństwa nawet 5 tysięcy kary
Przedsiębiorca trudniący się transportem towarów niebezpiecznych, który nie zadba o doradcę do spraw bezpieczeństwa, musi się liczyć z karą 5 tys. zł. Nowelizację ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych uchwalił w piątek Sejm. Ma ona na celu wprowadzenie do prawa krajowego (...)
System monitorowania drogowego przewozu towarów
Cele ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów ma na celu wdrożenie kolejnego narzędzia uszczelniającego system podatkowy. Ustawa określa zasady oraz odpowiedzialność za naruszenie obowiązków (...)
Transport lądowy towarów niebezpiecznych
Parlament Europejski przyjął propozycję uproszczenia europejskiego prawodawstwa w zakresie transportu niebezpiecznych towarów. Autor sprawozdania, polski deputowany Bogusław Liberadzki (PES) podkreśla, że proponowana dyrektywa ujednolica i zmniejsza ilość regulacji dotyczących przewozów (...)
Zgłaszanie przewozu towarów niebezpiecznych
Od 8 listopada br. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 października 2005 r. w sprawie towarów niebezpiecznych, których przewóz drogowy podlega obowiązkowi zgłoszenia. Na czym polega obowiązek zgłoszenia? To rozporządzenie wdraża postanowienia dyrektywy (...)
Nieprawidłowy przewóz tzw. olejów smarowych surowo karany
Ministerstwo Finansów ostrzegło przed przewozem tzw. olejów smarowych (o różnej nazwie handlowej) klasyfikowanych do kodów CN od 27101971 do 27101999, przemieszczanych przez obszar RP w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych i w obrocie krajowym, z użyciem (...)
Doradcy firmy transportujących towary niebezpieczne
Zasady bezpiecznego przewozu drogowego w ruchu krajowym i międzynarodowym są uregulowane umową europejską, tzw. ADR. Każde przedsiębiorstwo, którego działalność obejmuje przewóz towarów niebezpiecznych albo związane z nim pakowanie, załadunek, napełnianie lub rozładunek, powinno wyznaczyć (...)
Nowe regulacje dotyczące transportu drogowego
Jakie regulacje wdraża nowa ustawa? Ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wchodzi w zasadzie w życie z dniem 3 listopada 2007 r. Podstawowym celem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych (...)
Kontrola w zakresie przewozu drogowego
Jakie dokumenty podlegają kontroli? Podczas przejazdu wykonywanego w ramach transportu drogowego kierowca pojazdu samochodowego jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać, na żądanie uprawnionego organu kontroli, przede wszystkim wypis z licencji, kartę opłaty drogowej, zapisy urządzenia rejestrującego (...)
Co zmieniło się po 1 maja? - sprawdź!
Prawo pracy Zmiany w prawie związane z przystąpieniem Polski do struktur Unii Europejskiej nie ominęły również prawa pracy. Zmiany w Kodeksie Pracy po wejściu Polski do UE dotyczą w szczególności skutków prawnych związanych z zawieraniem kolejnych umów o pracę na czas określony, wykonywania (...)
Jak zostać doradcą ds. bezpieczeństwa transportu?
Egzamin na doradcę czuwającego nad bezpieczeństwem transportu towarów niebezpiecznych kosztuje 400 zł. (...)Przedsiębiorca prowadzący taką działalność prowadzi nadzór wewnętrzny i w tym celu winien na własny koszt wyznaczyć doradcę do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów (...)
UTK wytyka nieprawidłowości w przewozie towarów niebezpiecznych
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) prowadzi stały nadzór nad procesem przewozu towarów niebezpiecznych transportem kolejowym. W wyniku dokonanych w ostatnim czasie czynności kontrolnych oraz po przeprowadzeniu wszczętych z urzędu postępowań administracyjnych. Prezes UTK stwierdził naruszenie (...)
Ustawa w sprawie transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną
Rada Ministrów przyjęła 24 maja 2022 r. projekt ustawy o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Teraz jest on w Senacie. Projekt kompleksowo obejmuje zagadnienia związane z transportem materiałów niebezpiecznych (...)
Potwierdzenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów a VAT
Jak było dotąd? Wymóg potwierdzania dostaw towarów groził polskim firmom handlującym z UE utratą płynności, gdyż nie mogąc uzyskać potwierdzeń dostaw, zmuszone bywały do niepotrzebnego naliczania i płacenia polskiemu fiskusowi często bardzo wysokich kwot VAT. Od spełnienia m.in. tego (...)
Rośnie liczba niebezpiecznych produktów wycofanych z rynku UE. W 2008 roku wycofano ich o 16% więcej w porównaniu do 2007 r. Wszystko dzięki systemowi wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych („RAPEX"). Dziś KE opublikowała roczne sprawozdanie z działania (...)
Bez doradcy do spraw bezpieczeństwa nawet 5 tysięcy kary
Przedsiębiorca trudniący się transportem towarów niebezpiecznych, który nie zadba o doradcę do spraw bezpieczeństwa, musi się liczyć z karą 5 tys. zł. Nowelizację ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych uchwalił w piątek Sejm. Ma ona na celu wprowadzenie do prawa krajowego (...)
System monitorowania drogowego przewozu towarów
Cele ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów ma na celu wdrożenie kolejnego narzędzia uszczelniającego system podatkowy. Ustawa określa zasady oraz odpowiedzialność za naruszenie obowiązków (...)
Naruszenia warunków przewozu drogowego na cenzurowanym
Co przewiduje przygotowany przez ministra infrastruktury projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw? Rządowy projekt nowelizacji wprowadza lepszy nadzór nad rynkiem usług przewozowych w Polsce. Eliminuje również nieuczciwą konkurencję (...)
Od 2019 roku kary za nieprzestrzeganie nowych obowiązków w SENT
Czemu ma służyć ustawa z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów? Nowelizacja ta ma zapewnić bardziej skuteczne funkcjonowanie i lepsze monitorowanie przewozu towarów wrażliwych (m.in. paliwa silnikowe i ich pochodne (...)
Zmiany w systemie monitorowania przewozu SENT
Podstawowym celem nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw jest objęcie systemem monitorowania kolejowych przewozów towarów tzw. wrażliwych (paliwa silnikowe i ich pochodne, w tym biodiesel; dodatki do paliw; oleje (...)
Wkrótce mobilne kontrole drogowe
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Teraz jest on w parlamencie. Bliżej mobilnych kontroli drogowych Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnej (...)
Lepsze przepisy dot. przewozu ładunków
O jakie regulacje dotyczące sposobu przewozu ładunku chodzi? Poprawa jakości transportu i bezpieczeństwo ruchu drogowego przez wprowadzenie standaryzowanych procedur zabezpieczenia ładunku - to przewidywane efekty nowego rozporządzenia podpisanego 25 stycznia 2018 r. przez Ministra Infrastruktury. Zostało (...)
Zmiany dotyczące drogowej kontroli technicznej pojazdów
Dzięki zmianom w Prawie o ruchu drogowym oraz ustawie o transporcie drogowym możliwe będą mobilne kontrole techniczne pojazdów wykonujących przewóz rzeczy i osób. Co przewiduje ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy (...)