Od nowego roku Maluch Plus z turbodoładowaniem

Od nowego roku Maluch Plus z turbodoładowaniem

Kolejna edycja programu Maluch Plus, która wejdzie w życie od stycznia 2023 roku, będzie miała budżet zwiększony do 5,5 mld zł. Samorządy otrzymają informacje, ile miejsc opieki mogą utworzyć i jakie dostaną dofinansowanie. Na decyzję będą miały czas do końca stycznia.

- "Planujemy utworzyć kolejnych 100 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Teraz to program wieloletni, samorządy nie będą już musiały wykonać inwestycji w ciągu jednego roku budżetowego" – mówiła minister Marlena Maląg.

Porady prawne

Bez wkładu własnego

W nowej edycji rządowego programu Maluch Plus, realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nie będzie potrzebny wkład własny. Samorządy w 100 procentach będą mogły to zadanie zrealizować w ramach środków z programu, również z budżetu państwa będzie pokrywany VAT.

Algorytm pomoże

Na potrzeby nowej edycji programu opracowano specjalny algorytm. Obliczy on, jakie jest zapotrzebowanie w danej gminie na miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech i jakie dofinansowanie może dostać gmina, która chce zbudować żłobek.

Nie tylko samorządy

Z programu będą mogły skorzystać nie tylko samorządy, ale także inne podmioty, chcące uruchomić taką placówkę.

Niższe koszty

Każde utworzone miejsce opieki będzie przez trzy lata dofinansowywane kwotą 837 zł miesięcznie. Dzięki temu będą niższe opłaty dla rodziców i mniejsze koszty utrzymania dla samorządów.

85 mld rocznie dla rodzin

Rocznie na politykę społeczną rząd wydaje ponad 85 mld zł, to inwestycja w rodzinę. Realizuje takie programy, jak Rodzina 500 Plus, rozszerzony został Maluch Plus, wprowadził programy Mama 4 Plus, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie do opieki żłobkowej.

Porady prawne

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika