Mieszkania za złotówkę - spółdzielcy mają czas do końca roku na złożenie wniosku o wpis

Sąd Najwyższy rozwiał wątpliwości związane z przekształcaniem spółdzielczych własnościowych lokali mieszkalnych w odrębną własność.

Jak powszechnie wiadomo, w dniu 31 grudnia 2009 roku, przestają obowiązywać przepisy o możliwości przekształcenia spółdzielczego lokalu własnościowego w odrębną własność za przysłowiową „złotówkę". Wielu spółdzielców nie zdążyło jednak dopełnić wszystkich wymogów formalnych niezbędnych dla przekształcenia prawa własnościowego we własność.

W ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości, czy złożenie wniosku o wpis w księdze wieczystej prawa przed końcem roku będzie skuteczne, skoro do ustanowienia odrębnej własności konieczne jest wpisanie prawa własności do księgi wieczystej. Problemy wiązały się z tym, iż z powodu obłożenia sprawami sądów wieczystoksięgowych na wpis często czeka się miesiąc a nawet dłużej, w związku z tym zachodziła obawa, że składając wniosek o wpis przed końcem roku i tak nie byłoby możliwe wpisanie prawa w okresie obowiązywania przepisów. Oczywiście dokonanie wpisu po Nowym Roku nie jest w ogóle możliwe jako niezgodne z prawem.

Porady prawne

W orzeczeniu z dnia 16 grudnia, wpisanym do zasad prawnych, Sąd Najwyższy uznał, iż sąd rozpoznając wniosek o wpis w księdze wieczystej związany jest stanem rzeczy istniejącym w chwili złożenia wniosku i kolejnością jego wpływu (Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 16.12.2009 r. - sygn. akt III CZP 80/09).

Dlatego też złożenie wniosku o wpis w księdze wieczystej prawa własnościowego do lokalu mieszkalnego przed końcem roku będzie skutkowało możliwością dokonania wpisu po 1 stycznia a tym samym ustanowieniem odrębnej własności lokalu.

e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika