Milionowa kara za sprzedaż dopalaczy

26.11.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Od jutra za produkcję i handel dopalaczami można zapłacić karę od 20 tys. do miliona złotych. Zakazane będzie również reklamowanie środków odurzających.

Zmiany wprowadzi nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. 2010 nr 213 poz. 1396).

Za sugerowanie klientom, że zawarte w dopalaczach składniki powodują stany euforyczne albo pobudzenie, będzie groziła kara grzywny do 5 tys. złotych, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Na takie same sankcje narażą się ci, którzy będą sugerować, że użycie dopalaczy niezgodnie z ich przeznaczeniem dostarczy nam podobnych wrażeń, jak substancje psychotropowe czy środki odurzające. Według resortu sprawiedliwości to właśnie przez takie reklamy młodzież coraz częściej kupuje i zażywa dopalacze.

Nowela szufladkuje dopalacze jako tzw. środki zastępcze. Nie będzie można wprowadzać ich do obrotu ani ich produkować.

Środek zastępczy - substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w każdym stanie fizycznym lub produkt, roślina, grzyb lub jego część, zawierająca taką substancję, używana zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej lub w takich samych celach jak środek odurzający lub substancja psychotropowa, których wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nie jest regulowane na podstawie przepisów odrębnych.

Za złamanie tych zakazów przewidziano wysokie kary finansowe, sięgające nawet miliona złotych. Będzie je nakładał inspektor sanitarny. Grzywna będzie tym wyższa, im więcej dopalaczy wyprodukowano lub wprowadzono do sprzedaży.

Nowela daje inspektorom jeszcze jedną, skuteczną broń w walce z dopalaczami. Jeśli na rynku pojawi się nowy, nieznany wcześniej produkt, to – w razie podejrzenia, że zawiera on substancje szkodliwe dla życia lub zdrowia – możliwe będzie zarekwirowanie go na 18 miesięcy. Sklep, hurtownia lub fabryka, w której podejrzane środki zostaną odnalezione, będą natomiast zamykane na 3 miesiące.

Inspektorzy sanepidu zareagują na każde zgłoszenie policji, Straży Granicznej czy Krajowego Biura ds. Narkomanii. Zarekwirowane dopalacze będą badane w akredytowanych laboratoriach.

Nowe prawo może łamać konstytucję

Zdawał sobie z tego sprawę prezydent Bronisław Komorowski już podczas podpisywania wchodzącej w życie noweli. Podkreślał wówczas, że ustawa o zakazie handlu dopalaczami stanowi zagrożenie dla zasady wolności gospodarczej, ale - jak dodawał - wolność gospodarcza na mocy konstytucji może być ograniczana ustawą ze względu na bezpieczeństwo obywateli.

Nowe regulacje mogą być zaskarżone również dlatego, że nie precyzują, które produkty będą zakazane, a które dozwolone. Resort zdrowia, w obawie o skierowanie nieścisłych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego, szykuje uzupełnienie dokumentu. Do konsultacji społecznych trafiła już kolejna nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Znajdzie się w niej szczegółowy wykaz substancji zakazanych, które stosuje się przy produkcji dopalaczy, m.in. pochodne katynonu, piperazyny, metylon, butylon czy syntetyczne kannabinoidy. Przygotowywana przez ministerstwo lista zamiast utrudnić, może jednak ułatwić życie producentom dopalaczy. Znając substancje zakazane będą oni mogli tworzyć nowe substancje chemiczne o podobnym działaniu, lecz nieco innym składzie.

Syntetyczne kannabinoidy – są sztucznymi dodatkami do mieszanek ziołowych, które w głównej mierze
odpowiadają za ich psychoaktywne działanie. Po zażyciu obserwuje się zmianę nastroju i samopoczucia, błogostan, euforię, halucynacje, czasami depresję , apatię i urojenia. Następuje również wzrost ciśnienia krwi, tachykardia, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy oraz zaburzenia uwagi.

Katynony - użytkownicy opisują efekty działania jako dość zbliżone do amfetaminy i ich pochodnych (ATS) oraz do tabletek ekstazy (MDMA, MBDB). W niewielkich dawkach katynony podnoszą nastrój, działają stymulująco i euforyzująco, wywołuje potrzebę rozmawiania z innymi i ogólną otwartość do świata zewnętrznego; zmniejsza łaknienie. Po zażyciu donosowo efekty działania pojawiają się prawie od razu.

Metylon - Substancja syntetyczna, psychoaktywna powodująca pobudzenie ruchowe, euforię, niepokój, stany lękowe. Powoduje również skoki ciśnienia, nagłe przyspieszenie akcji serca, uderzenia gorąca, bezsenność, wymioty. W skrajnych przypadkach stany psychotyczne, rozpad osobowości. Metylon występuje w produkcie "Hump".

Butylon – powoduje pobudzenie, euforię, intensyfikację odbioru bodźców zewnętrznych. W wyniku używania Butylonu następuje podniesienie ciśnienia krwi, halucynacje. Następnego dnia po zażyciu obniżona zdolność koncentracji, senność albo drażliwość, zawroty głowy, obniżony nastrój.

Piperazyna - to substancja syntetyczna, która działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Siła działania wynosi około 10 procent siły amfetaminy. Po dużych dawkach pojawiają się: zmęczenie, migreny, skurcze mięśni, nudności i wymioty.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne