Organizacje pracodawców
Pośród podmiotów zbiorowego prawa pracy znajdują się związki zawodowe, organizacje pracodawców i ich zrzeszenia, załogi zakładów pracy oraz organizacje pracodawców i ich zrzeszenia.
Status prawny organizacji pracodawców, podobnie jak związkowych organizacji pracowników, określany jest zarówno normami międzynarodowymi jak i krajowymi.
Jak definiują pojęcie "organizacja pracodawców" akty o zasięgu międzynarodowym?
Art. 10 Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy uznaje za organizację pracodawców każdą organizację, która skupia pracodawców i stawia sobie za cel popieranie i obronę ich interesów.
Obecnie postuluje się, na tle właśnie tego międzynarodowego uregulowania, by uprawnienia organizacji pracodawców zrównać z uprawnieniami związków zawodowych.
Pracodawcy mają prawo tworzyć, bez uzyskania uprzedniego zezwolenia, związki według swego uznania, jak też przystępować do tych organizacji, z zastrzeżeniem stosowania się do ich statutów.
Uregulowania krajowe
Zgodnie z definicją Kodeksu pracy, pracodawcą jest jednostka organizacyjna, nawet jeżeli nie posiada osobowości prawnej oraz osoba fizyczna jeżeli spełniają one warunek zatrudniania pracowników.
Związki pracodawców mają prawo tworzenia federacji i konfederacji, jak też przystępowania do nich, a każdy związek, federacja i konfederacja ma prawo do przystępowania do międzynarodowych organizacji pracodawców.
Nadto organizacje pracodawców mają zagwarantowane ustawowo takie przymioty jak samorządność i niezależność w swej działalności statutowej od organów administracji rządowej, samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.
Z czego składa się majątek organizacji pracodawców?
Majątek związków pracodawców, a także ich federacji i konfederacji powstaje:
- ze składek członkowskich,
- z darowizn, spadków i zapisów,
- z własnej działalności,
- z dochodów z majątków organizacji.
Dochód z działalności gospodarczej prowadzonej przez związki pracodawców oraz federacje i konfederacje służy realizacji ich zadań statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między ich członków.
Jak powstaje związek pracodawców?
Związek taki może założyć co najmniej 10 pracodawców na mocy uchwały o jego założeniu, podjętej na zgromadzeniu założycielskim przez co najmniej 10 pracodawców.
Kolejnym krokiem jaki zgromadzenie założycielskie powinno zrobić jest uchwalenie statutu i wybór komitetu założycielskiego w liczbie co najmniej 3 osób.
Co powinien zawierać statut organizacji pracodawców?
Podstawowymi elementami statutu związku pracodawców są:
- nazwa związku, określenie siedziby związku oraz terytorialny zakres działania,
- określenie organów związku, zakresu ich uprawnień, trybu ich wyboru i odwołania oraz okresu kadencji,
- podstawowe cele i zadania związku oraz sposoby i formy ich realizacji,
- sposób nabywania i utraty członkostwa,
- prawa i obowiązki członków,
- sposób reprezentowania związku oraz osoby upoważnione do zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu związku,
- zasady dokonywania zmian statutu, rozwiązywania związku i przeznaczenie jego majątku w razie likwidacji,
- sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich.
Związek pracodawców podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Komitet założycielski ma obowiązek złożenia w terminie 30 dni od dnia założenia związku wniosku o rejestrację. Jeżeli tego nie zrobi, uchwała o utworzeniu związku traci moc.
Ma to duże znaczenie dla nowej organizacji pracodawców, ponieważ z dniem zarejestrowania związek pracodawców nabywa osobowość prawną.
W jakiej sytuacji natępuje wykreślenie związku pracodawców z Krajowego Rejestru Sądowego?
Sąd skreśla związek pracodawców z Krajowego Rejestru Sądowego, gdy:
- wskazany w statucie organ podjął uchwałę o rozwiązaniu związku,
- liczba członków związku utrzymuje się poniżej 10 pracodawców przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
