Płatne bezrobotne nawet po umowie o dzieło?

Wprowadzenie osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło w krąg uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych ma kosztować państwo 400 mln złotych.

W Sejmie znalazła się nowelizacja odświeżająca ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2008 Nr 69 poz. 415). Dokument skierowano do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Posłowie PiS proponują w nim, aby zasiłek dla bezrobotnych przysługiwał również osobom wykonującym pracę na podstawie umów o dzieło. Aktualnie bezrobotni, którzy świadczyli pracę w ramach takiej umowy cywilnoprawnej, nie mają prawa do świadczenia.

Drugą zmianą, jaką wprowadza projekt, jest wydłużenie okresu, w którym bezrobotny powinien legitymować się 365 dniami pracy. Obecnie okres ten wynosi 18 miesięcy. Po zmianach miałby wynosić 36 miesięcy.

- Zmiana jest podyktowana pogarszającymi się warunkami na rynku pracy i wzrastającymi trudnościami w zapewnieniu przez pracowników ciągłości zatrudnienia - piszą autorzy projektu.

Objęcie zasiłkami dla bezrobotnych większej liczby osób ma kosztować państwo około 400 mln złotych.

Dokument zyskał pozytywną opinię Krajowej Rady NSZZ „Solidarność" oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Proponowanym zmianom sprzeciwia się natomiast Konfederacja Pracodawców Polskich. Pracodawcy zwracają uwagę, że za osoby pracujące o dzieło nie są odprowadzane składki na Fundusz Pracy, z którego finansowane są zasiłki. Wynika to z faktu, że są one ustalane od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika