Podjęcie próby ugodowej przed wniesieniem pozwu

Szybkie i bezkompromisowe wniesienie powództwa do sądu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Brak wcześniejszej rozmowy z dłużnikiem może doprowadzić nie tylko do pogorszenia lub całkowitego zerwania wzajemnych relacji – tak przecież istotnych i pożądanych, w szczególności w obrocie gospodarczym – ale także może skutkować negatywnymi konsekwencjami we wszczętym właśnie procesie.


Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego od 1 stycznia 2016 r.

Nacisk na dążenie do polubownego rozwiązywania sporów kładzie również ustawodawca, nowelizując od dnia 1 stycznia 2016 r. m.in. przepisy w zakresie mediacji, w tym dając możliwość skierowania stron do mediacji na każdym etapie postępowania, a także art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego. Wskazany przepis wskazuje, co musi powód zamieścić w treści pozwu. I tak, od 2016 roku pozew powinien zawierać informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku, gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Brak tego elementu stanowi brak formalny pozwu. W tym przypadku sąd będzie wzywał powoda do jego uzupełnienia pod rygorem zwrotu pozwu, co niewątpliwie przedłuży nam całe postępowanie o kilka tygodni.

Polubowne zakończenie sporu

Nie ma dwóch takich samych spraw, zatem nie w każdym przypadku musimy zawsze dążyć na siłę do kontaktu z naszym dłużnikiem, w szczególności jeżeli kontakt z nim z różnych powodów mija się z celem.

Jednakże i tutaj należy pamiętać o tym, że w treści pozwu, będziemy musieli nasze działanie uzasadnić.

Poza tym każdy wnoszący powództwo powinien mieć na uwadze także regulację art. 101 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim pozwany, pomimo przegrania sprawy, będzie mógł domagać się zwrotu kosztów procesu od powoda, w tym kosztów zastępstwa procesowego przez profesjonalnego pełnomocnika, w sytuacji, gdy pozwany nie dał mu powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

Zatem, przed złożeniem pozwu do sądu, warto podjąć choćby minimalną próbę pozasądowego zakończenia sporu. Może to być przykładowo wysłanie do dłużnika propozycji rozłożenia jego zobowiązania na raty.

Co istotne, akceptacja takiej propozycji przez niego będzie powodowała przerwanie biegu terminu przedawnienia naszego roszczenia. 

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Ugoda, czyli tani i szybki sposób na rozwiązanie sporów

Ugoda, czyli tani i szybki sposób na rozwiązanie sporów

Ugoda jest umową dwustronną, wzajemną. Jej celem jest – jak sama nazwa wskazuje - dojście do porozumienia. Strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku (...)

Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym

Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym

  Jakie są ogólne warunki wnoszenia pism procesowych? Pisma procesowe wnosi się do sądu w sposób „tradycyjny”, tzn. napisane odręcznie, na maszynie, w formie wydruku komputerowego, podpisane przez strony i złożone na dzienniku podawczym danego sądu bądź wysłane (...)

Ułatwienia dla przedsiębiorców w zakresie mediacji i arbitrażu

Ułatwienia dla przedsiębiorców w zakresie mediacji i arbitrażu

Sejm uchwalił 24 lipca przygotowaną przez Ministerstwa Gospodarki i Sprawiedliwości zmianę ustawy Kodeks postępowania cywilnego w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Ustawa zakłada upowszechnienie wykorzystywania mediacji i arbitrażu w sprawach cywilnych. Służyć (...)

Kara umowna w obrocie gospodarczym - opinia prawna

Kara umowna w obrocie gospodarczym - opinia prawna

Zleciłem spółce cywilnej wykonanie robót budowlanych. Firma nie dotrzymała terminu realizacji umowy. Zamierzam więc naliczyć kary umowne przewidziane w umowie.Jaką procedurę postępowania powinienem zachować?Czy muszę czekać do zakończenia realizacji umowy, aby wystąpić o pierwszą "ratę" (...)

Mediacja – alternatywa dla rozwiązywania sporów sądowych.

Mediacja – alternatywa dla rozwiązywania sporów sądowych.

Z dniem 1 stycznia 2016 roku weszła w życie zmiana Kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzona ustawą z dnia 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów Dz. U. z 2015 r. poz. 1595). Jak wskazuje sama nazwa wprowadzonej (...)

Szybkie i sprawniej działające sądy

Szybkie i sprawniej działające sądy

Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany procesu cywilnego weszły w życie 7 listopada br. Dzięki gruntownej reformie Kodeksu postępowania cywilnego znacznie uproszczone i przyspieszone zostały postępowania przed sądem. Nowe regulacje zapewnią Polakom szybkie i skuteczne dochodzenie (...)

Postępowania cywilne mają przyspieszyć

Postępowania cywilne mają przyspieszyć

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego jest kompleksową reformą przepisów dotyczących postępowań w sprawach cywilnych. W założeniach ustawa powinna ograniczyć przewlekłość postępowań i orzekania na podstawie niewystarczającego materiału dowodowego, zwiększyć terminowość (...)

Przełomowe zmiany w służbie komorników?

Przełomowe zmiany w służbie komorników?

Rządowe dwa projekty ustaw, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, całościowo reformują działalność komorników. Przełomowe regulacje zawarte zostały w propozycji zupełnie nowej, liczącej wraz z uzasadnieniem prawie 200 stron, kompleksowej ustawy o komornikach sądowych, a także (...)

Zawarcie ugody administracyjnej

Zawarcie ugody administracyjnej

  Kiedy można zawrzeć ugodę administracyjną? Ugoda administracyjna może być zawarta tylko w sprawie administracyjnej. Do ugody może dojść tylko w postępowaniu administracyjnym i przed organem, który postępowanie to prowadzi. Ugoda administracyjna ma na celu skrócenie postępowania (...)

Można zakończyć spory w wyniku mediacji...

Można zakończyć spory w wyniku mediacji...

    W jakich przypadkach może dochodzić do mediacji? W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. W tych sprawach strony mogą także dobrowolnie zawrzeć ugodę przed mediatorem. Mediację (...)

Ugoda pozasądowa

Ugoda pozasądowa

Uczestnicząc w obrocie gospodarczym, jesteśmy stale związani różnego rodzaju stosunkami prawnymi z wieloma podmiotami. Wcześniej czy później na tle któregoś z nich może powstać pomiędzy nami a kontrahentem spór. Nie zawsze musimy go kierować na drogę postępowania (...)

Ugoda administracyjna

Ugoda administracyjna

W toku postępowania administracyjnego,  strony co do zasady mogą zawrzeć ugodę, skracając w ten sposób czas trwania postępowania oraz osiągając wspólnie pożądane efekty. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło w drodze ugody? Dopuszczalność (...)

Komisja pojednawcza - do rozwiązania sporów pracowniczych

Komisja pojednawcza - do rozwiązania sporów pracowniczych

Czym jest komisja pojednawcza? Komisja pojednawcza to specjalny organ ochrony prawnej, powołany do ugodowego załatwiania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy.Jest to organ tworzony w zakładzie pracy fakultatywnie, czyli nieobowiązkowo. Mogą zwracać się do niego pracownicy (...)

Planowane zmiany w kodeksie cywilnym i kodeksie postępowania cywilnego

Planowane zmiany w kodeksie cywilnym i kodeksie postępowania cywilnego

Ostatnio bardzo dużo propozycji zmian w obowiązujących aktach prawnych dotyczy kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego. Także i tym razem zajmiemy się projektem, który pojawił się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości a dotyczy kodeksu cywilnego i kodeksu (...)

Ugoda z Towarzystwem Ubezpieczeń - opinia prawna

Ugoda z Towarzystwem Ubezpieczeń - opinia prawna

Stan faktyczny  W maju 2003 r. miałem wypadek komunikacyjny (po wyjściu z pracy), w którym kierowca samochodu dostawczego (służbowego) wjechał na mój pas (zasnął) i doszło do czołowego zderzenia. Wina została jednoznacznie potwierdzona przez policję, a następnie prokuratora, z którego (...)

Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?

Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?

Zasady ogólne postępowania administracyjnego legislacyjnie wyodrębniono w pracach nad projektem k.p.a. i znalazły się one już w tekście pierwotnym kodeksu wraz z przepisami o zakresie jego mocy obowiązującej, a przy nowelizacji w 1980 r. zamieszczono je w osobnym rozdziale (art. 6-16). (...)

Kompetencje Inspektora Nadzoru Budowlanego - opinia prawna

Kompetencje Inspektora Nadzoru Budowlanego - opinia prawna

Stan faktyczny Inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie naszego budynku w grudniu 2002 r. Pozwolenie zostało uzyskane tylko na podstawie zgłoszenia do urzędu bez kontroli, wtedy nieobowiązkowej. Budynek posiada garaż podziemny, po kilku miesiącach okazało się, że w garażu pojawia się woda. (...)

Będzie możliwość zakończenia sporu w wyniku mediacji

Będzie możliwość zakończenia sporu w wyniku mediacji

Ustawa z 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wprowadza w rozdziale 1 działu II tytułu VI księgi pierwszej K.p.c. instytucję mediacji jako alternatywę dla postępowania cywilnego przed sądem. Nowelizacja ma wejść w życie 3 miesiące (...)

Pora na arbitraż z prawdziwego zdarzenia

Pora na arbitraż z prawdziwego zdarzenia

17 pażdziernika br. wchodzi w życie ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. Wprowadza ona przede wszystkim szczegółowe unormowanie rozwiązywania sporów przed sądem polubownym - dostosowujące nasze przepisy do praktyki sądownictwa polubownego w kraju (...)

Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia

Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia

Przedawnienie roszczeń Zasadą jest, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Instytucja przedawnienia ma kilka zasadniczych celów. Ma ona zdyscyplinować uprawnionego, by w odpowiednim czasie zaczął dochodzić swoich (...)

Ugoda, czyli tani i szybki sposób na rozwiązanie sporów

Ugoda, czyli tani i szybki sposób na rozwiązanie sporów

Ugoda jest umową dwustronną, wzajemną. Jej celem jest – jak sama nazwa wskazuje - dojście do porozumienia. Strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku (...)

Zawarcie ugody administracyjnej

Zawarcie ugody administracyjnej

  Kiedy można zawrzeć ugodę administracyjną? Ugoda administracyjna może być zawarta tylko w sprawie administracyjnej. Do ugody może dojść tylko w postępowaniu administracyjnym i przed organem, który postępowanie to prowadzi. Ugoda administracyjna ma na celu skrócenie postępowania (...)

Można zakończyć spory w wyniku mediacji...

Można zakończyć spory w wyniku mediacji...

    W jakich przypadkach może dochodzić do mediacji? W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. W tych sprawach strony mogą także dobrowolnie zawrzeć ugodę przed mediatorem. Mediację (...)

Ugoda pozasądowa

Ugoda pozasądowa

Uczestnicząc w obrocie gospodarczym, jesteśmy stale związani różnego rodzaju stosunkami prawnymi z wieloma podmiotami. Wcześniej czy później na tle któregoś z nich może powstać pomiędzy nami a kontrahentem spór. Nie zawsze musimy go kierować na drogę postępowania (...)

Ugoda administracyjna

Ugoda administracyjna

W toku postępowania administracyjnego,  strony co do zasady mogą zawrzeć ugodę, skracając w ten sposób czas trwania postępowania oraz osiągając wspólnie pożądane efekty. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło w drodze ugody? Dopuszczalność (...)

Komisja pojednawcza - do rozwiązania sporów pracowniczych

Komisja pojednawcza - do rozwiązania sporów pracowniczych

Czym jest komisja pojednawcza? Komisja pojednawcza to specjalny organ ochrony prawnej, powołany do ugodowego załatwiania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy.Jest to organ tworzony w zakładzie pracy fakultatywnie, czyli nieobowiązkowo. Mogą zwracać się do niego pracownicy (...)

Planowane zmiany w kodeksie cywilnym i kodeksie postępowania cywilnego

Planowane zmiany w kodeksie cywilnym i kodeksie postępowania cywilnego

Ostatnio bardzo dużo propozycji zmian w obowiązujących aktach prawnych dotyczy kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego. Także i tym razem zajmiemy się projektem, który pojawił się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości a dotyczy kodeksu cywilnego i kodeksu (...)

Ugoda z Towarzystwem Ubezpieczeń - opinia prawna

Ugoda z Towarzystwem Ubezpieczeń - opinia prawna

Stan faktyczny  W maju 2003 r. miałem wypadek komunikacyjny (po wyjściu z pracy), w którym kierowca samochodu dostawczego (służbowego) wjechał na mój pas (zasnął) i doszło do czołowego zderzenia. Wina została jednoznacznie potwierdzona przez policję, a następnie prokuratora, z którego (...)

Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?

Jakimi zasadami winna się kierować administracja publiczna?

Zasady ogólne postępowania administracyjnego legislacyjnie wyodrębniono w pracach nad projektem k.p.a. i znalazły się one już w tekście pierwotnym kodeksu wraz z przepisami o zakresie jego mocy obowiązującej, a przy nowelizacji w 1980 r. zamieszczono je w osobnym rozdziale (art. 6-16). (...)

Kompetencje Inspektora Nadzoru Budowlanego - opinia prawna

Kompetencje Inspektora Nadzoru Budowlanego - opinia prawna

Stan faktyczny Inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie naszego budynku w grudniu 2002 r. Pozwolenie zostało uzyskane tylko na podstawie zgłoszenia do urzędu bez kontroli, wtedy nieobowiązkowej. Budynek posiada garaż podziemny, po kilku miesiącach okazało się, że w garażu pojawia się woda. (...)

Będzie możliwość zakończenia sporu w wyniku mediacji

Będzie możliwość zakończenia sporu w wyniku mediacji

Ustawa z 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wprowadza w rozdziale 1 działu II tytułu VI księgi pierwszej K.p.c. instytucję mediacji jako alternatywę dla postępowania cywilnego przed sądem. Nowelizacja ma wejść w życie 3 miesiące (...)

Pora na arbitraż z prawdziwego zdarzenia

Pora na arbitraż z prawdziwego zdarzenia

17 pażdziernika br. wchodzi w życie ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. Wprowadza ona przede wszystkim szczegółowe unormowanie rozwiązywania sporów przed sądem polubownym - dostosowujące nasze przepisy do praktyki sądownictwa polubownego w kraju (...)

Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia

Zawieszenie i przerwanie biegu przedawnienia

Przedawnienie roszczeń Zasadą jest, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Instytucja przedawnienia ma kilka zasadniczych celów. Ma ona zdyscyplinować uprawnionego, by w odpowiednim czasie zaczął dochodzić swoich (...)

Hipoteka przymusowa - czym jest i jak ją ustanowić?

Hipoteka przymusowa - czym jest i jak ją ustanowić?

Co to jest hipoteka? Jednym ze sposobów zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności jest ustanowienie na nieruchomości stanowiącej własność dłużnika ograniczonego prawa rzeczowego – hipoteki. Prawo to uprawnia wierzyciela do dochodzenia zaspokojenia roszczenia z obciążonej nieruchomości, (...)

Koniec sporu Comarch - ZUS

Koniec sporu Comarch - ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawarł z konsorcjum Comarch sądowną ugodę. Oznacza to definitywne zakończenie sporu dotyczącego częściowego rozwiązania umowy na utrzymanie kompleksowego systemu informatycznego (KSI) ZUS. Porozumienie możliwe dzięki zaangażowaniu stron W piątek 8 listopada (...)

Wyjaśnienia dotyczące wakacji kredytowych

Wyjaśnienia dotyczące wakacji kredytowych

W związku z pytaniami kierowanymi do Rzecznika Finansowego przez przedstawicieli prasy, jak równie za pośrednictwem infolinii oraz skrzynki mailowej uruchomionej w Biurze Rzecznika Finansowego przestawił on odpowiedzi na najczęściej poruszane kwestie dotyczące „wakacji kredytowych”. Jeśli (...)

Kiedy i jak przeprowadza się postępowanie polubowne?

Kiedy i jak przeprowadza się postępowanie polubowne?

Dlaczego strony są skłonne oddawać sprawy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego? Strony oddają sprawy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego z tego względu, że sąd polubowny działa szybciej niż sąd państwowy. Rozstrzygnięcia przed sądem polubownym oszczędzają stronom zarówno czasu (...)

Mediacje między przedsiębiorcami

Mediacje między przedsiębiorcami

Mediacje jako alternatywna forma rozwiązywania sporów przez przedsiębiorców Sprawy sądowe z natury rzeczy są czasochłonne, drogie i w dodatku utrudniają codzienne prowadzenie biznesu. Atrakcyjną alternatywę stanowią dla nich mediacje, które gwarantują realną oszczędność (...)

Postępowanie mediacyjne w sprawach nieletnich

Postępowanie mediacyjne w sprawach nieletnich

Mediacja, czyli co? Mediacja to dobrowolny i poufny sposób rozwiązywania sporów, powstałych w wyniku czynu karalnego, w drodze porozumiewania się pokrzywdzonego i nieletniego sprawcy, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora. Mediacja może dotyczyć wszystkich czynów karalnych. Mediacja (...)

Wysokość opłat w cywilnym postępowaniu egzekucyjnym

Wysokość opłat w cywilnym postępowaniu egzekucyjnym

Wysokość opłat w postępowaniu egzekucyjnym W postępowaniu egzekucyjnym pobierane są następujące opłaty sądowe:   Wysokość opłaty stałej Czego dotyczy opłata 40 zł  pobiera sąd od wniosku o: wezwanie dłużnika do wykonania egzekwowanej czynności w wyznaczonym (...)

Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?

Zastaw - co zabezpiecza i jak go ustanowić?

  Co to jest zastaw i co jest jego przedmiotem? W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można rzecz ruchomą obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia z rzeczy bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Przerwanie przedawnienia przez wezwanie do ugody

Przerwanie przedawnienia przez wezwanie do ugody

Czy wezwanie do próby ugodowej przed sądem przerywa bieg przedawnienia roszczenia? Chodzi o roszczenie zadośćuczynienia za używanie mojej nieruchomości bez tytułu prawnego. Jak sądzę, tego typu (...)

Wezwanie do próby ugodowej

Wezwanie do próby ugodowej

Otrzymałem wezwanie do próby ugodowej, na czym ona polega? Podstawę wezwania do próby ugodowej stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Sprawy cywilne, których charakter na (...)

Zarząd przymusowy we wspólnocie mieszkaniowej

Zarząd przymusowy we wspólnocie mieszkaniowej

W jakiej formie należy złożyć wniosek o ustanowienie zarządcy przymusowego wspólnoty mieszkaniowej oraz który sąd będzie właściwym do rozpatrzenia tego wniosku? Zarząd przymusowy może być (...)

Zadłużenie członka wspólnoty mieszkaniowej

Zadłużenie członka wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota Mieszkaniowa, której jestem zarządcą, nie może wyegzekwować spłaty zadłużenia jednego z jej członków. Zaległości jego są bardzo wysokie, sięgają bowiem kwoty rzędu 70.000,00 (...)

Przywrócenie terminu na złożenie sprzeciwu

Przywrócenie terminu na złożenie sprzeciwu

Złożyłem po 14 dniach sprzeciw od pozwu upominawczego i sąd zaznaczył, że mogę złożyć zażalenie na taką decyzję. Czy mogę również wystąpić do sądu o przywrócenie terminu, czy takie (...)

Ugoda sądowa a ugoda cywilnoprawna

Ugoda sądowa a ugoda cywilnoprawna

Wniosłam do sądu pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym. Pozwany skutecznie wniósł sprzeciw, motywując go tym, że towar, który ode mnie kupił jest wadliwy co w konsekwencji powoduje roszczenie (...)

Ugoda cywilna

Ugoda cywilna

Czy ugoda pozasądowa stanowi tytuł egzekucyjny? Czy dopuszczalne jest zawarcie ugody pozasądowej w przypadku należności pieniężnych, jeśli został wydany już nakaz zapłaty i sprawę prowadzi (...)

Ugoda sądowa a ugoda pozasądowa

Ugoda sądowa a ugoda pozasądowa

Na wniesionej przez mnie sprawie sądowej dot. dużych należności z tytułu pracy - rozwiązałem umowę w VII/05-na podstawie art. 55 par 1.1 k.p. - sąd wyznaczył 21 dni na rokowania ugodowe. Nie (...)

Ugoda w sprawach z zakresu prawa pracy

Ugoda w sprawach z zakresu prawa pracy

Czy pomiędzy byłym pracownikiem a pracodawcą możliwe jest zawarcie ugody przedsądowej po rozwiązaniu stosunku pracy. Czy wszystkie roszczenia pracownika może taka ugoda zaspokajać? Jakie przepisy (...)

Ugoda a reprezentacja w spółce cywilnej

Ugoda a reprezentacja w spółce cywilnej

Spółka cywilna zawierała ugodę z kontrahentem. Jeden z jej wspólników jednak zakwestionował jej zapisy i jej nie podpisał. Ugoda została podpisana tylko przez jednego ze wspólników. Umowa spółki (...)

Zmniejszenie ugodą alimentów

Zmniejszenie ugodą alimentów

W 2000 r. nastąpił rozwód pomiędzy mną a moją byłą małżonką bez orzekania o winie. W tym czasie wychowywaliśmy dwóch chłopców z czego jeden jest naszym biologicznym dzieckiem, a drugiego (...)

Ugoda między wierzycielem a dłużnikiem

Ugoda między wierzycielem a dłużnikiem

Wierzyciel z dłużnikiem doszli do porozumienia ustnego w sprawie zapłaty długu. Ustalono , że wierzyciel odstąpi od części długu w zamian za jednorazową wpłatę w krótkim terminie. Jak powinno (...)

Uchylenie się od skutków ugody

Uchylenie się od skutków ugody

Czy możliwe jest uchylenie się od skutków ugody? Jakie przesłanki muszą być spełnione? Czy można uchylić się od skutków części ugody? Czym jest ugoda? Problematyka związana z zawarciem umowy (...)

Roszczenia firmy windykacyjnej

Roszczenia firmy windykacyjnej

Zaciągnałem kredyt w Banku, miałem problemy ze spłatą i Bank "sprzedał" wierzytelność firmie windykacyjnej. Firma ta powiadomiła mnie o tym fakcie dopiero po roku od momentu kiedy odbyła się (...)

Ugoda przed sądem

Ugoda przed sądem

W toku wznowionego postępowania strony chcą zawrzeć ugodę sądową.Czu ugoda może nawiązywać do wydanego wcześniej wyroku (zaskarżonego wnioskiem o wznowienie) przewidując np. obowiązek spłaty (...)

Ugoda sądowa a ugoda cywilnoprawna

Ugoda sądowa a ugoda cywilnoprawna

Wniosłam do sądu pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym. Pozwany skutecznie wniósł sprzeciw, motywując go tym, że towar, który ode mnie kupił jest wadliwy co w konsekwencji powoduje roszczenie (...)

Ugoda cywilna

Ugoda cywilna

Czy ugoda pozasądowa stanowi tytuł egzekucyjny? Czy dopuszczalne jest zawarcie ugody pozasądowej w przypadku należności pieniężnych, jeśli został wydany już nakaz zapłaty i sprawę prowadzi (...)

Ugoda sądowa a ugoda pozasądowa

Ugoda sądowa a ugoda pozasądowa

Na wniesionej przez mnie sprawie sądowej dot. dużych należności z tytułu pracy - rozwiązałem umowę w VII/05-na podstawie art. 55 par 1.1 k.p. - sąd wyznaczył 21 dni na rokowania ugodowe. Nie (...)

Ugoda w sprawach z zakresu prawa pracy

Ugoda w sprawach z zakresu prawa pracy

Czy pomiędzy byłym pracownikiem a pracodawcą możliwe jest zawarcie ugody przedsądowej po rozwiązaniu stosunku pracy. Czy wszystkie roszczenia pracownika może taka ugoda zaspokajać? Jakie przepisy (...)

Ugoda a reprezentacja w spółce cywilnej

Ugoda a reprezentacja w spółce cywilnej

Spółka cywilna zawierała ugodę z kontrahentem. Jeden z jej wspólników jednak zakwestionował jej zapisy i jej nie podpisał. Ugoda została podpisana tylko przez jednego ze wspólników. Umowa spółki (...)

Zmniejszenie ugodą alimentów

Zmniejszenie ugodą alimentów

W 2000 r. nastąpił rozwód pomiędzy mną a moją byłą małżonką bez orzekania o winie. W tym czasie wychowywaliśmy dwóch chłopców z czego jeden jest naszym biologicznym dzieckiem, a drugiego (...)

Ugoda między wierzycielem a dłużnikiem

Ugoda między wierzycielem a dłużnikiem

Wierzyciel z dłużnikiem doszli do porozumienia ustnego w sprawie zapłaty długu. Ustalono , że wierzyciel odstąpi od części długu w zamian za jednorazową wpłatę w krótkim terminie. Jak powinno (...)

Uchylenie się od skutków ugody

Uchylenie się od skutków ugody

Czy możliwe jest uchylenie się od skutków ugody? Jakie przesłanki muszą być spełnione? Czy można uchylić się od skutków części ugody? Czym jest ugoda? Problematyka związana z zawarciem umowy (...)

Roszczenia firmy windykacyjnej

Roszczenia firmy windykacyjnej

Zaciągnałem kredyt w Banku, miałem problemy ze spłatą i Bank "sprzedał" wierzytelność firmie windykacyjnej. Firma ta powiadomiła mnie o tym fakcie dopiero po roku od momentu kiedy odbyła się (...)

Ugoda przed sądem

Ugoda przed sądem

W toku wznowionego postępowania strony chcą zawrzeć ugodę sądową.Czu ugoda może nawiązywać do wydanego wcześniej wyroku (zaskarżonego wnioskiem o wznowienie) przewidując np. obowiązek spłaty (...)

Ugoda - wzajemne zniesienie kosztów

Ugoda - wzajemne zniesienie kosztów

Przeciwnik reprezentowany przez radcę zaproponował ugodę (w sporze gospodarczym). Ja nie korzystam z usług pełnomocnika. Proszę o informację, co oznacza termin 'wzajemne zniesienie kosztów' w przypadku (...)

Ugoda w postępowaniu egzekucyjnym

Ugoda w postępowaniu egzekucyjnym

Podczas egzekucji sądowej dłużnik wytoczył mi powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne. Część długu komornik już wyegzekwował na moją rzecz. Czy możliwa jest ugoda, że ja zrzekam się roszczenia (...)

Ugoda sądowa jako podstawa wszczęcia postępowania egzekucyjnego

Ugoda sądowa jako podstawa wszczęcia postępowania egzekucyjnego

Czy ugoda zawarta przed sądem może stanowić podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego? Ugoda zawarta przed sądem podlegawykonaniu na takich samych zasadach jak wyrok sądu (art. 777 k.p.c.). (...)

Ugoda sądowa a powaga rzeczy osądzonej

Ugoda sądowa a powaga rzeczy osądzonej

Pracodawca z pracownikiem przed sądem pracy zawarli ugodę, według której "załatwiała" ona wszelkie roszczenia wynikające z przedmiotu pozwu (dotyczył on wysokości wynagrodzenia). Mimo to pracownik (...)

Ugoda z wierzycielem a koszty komornicze

Ugoda z wierzycielem a koszty komornicze

Zostało mi zajęte wynagrodzenie przez komornika. Oprócz kwoty głównej, odsetek na zajęciu wyszczególniono inne kwoty długu jak: koszty sądowe, inne koszty, zastępstwa, a dodatkowo zaznaczono, (...)

Ugoda z państwowym zakładem budżetowym

Ugoda z państwowym zakładem budżetowym

Czy państwowy zakład budżetowy może przystąpić do ugody sądowej z firmą, na rzecz której świadczył usługi? Przystąpienie do ugody byłoby podyktowane trudnościami dowodowymi co do pełnej (...)

FORUM PRAWNE

co z alimentami gdy była żona wychodzi ponownie za maz

co z alimentami gdy była żona wychodzi ponownie za maz mam pytanie gdyż rozstałem sie z zona płace wysokie alimenty na dwie córki żona wyszła ponownie za mąż czy w związku z tym musze nadal (...)

Porada - jak się bronić przed niesprawidliwą kwotą alimentów !!!!!

Porada - jak się bronić przed niesprawidliwą kwotą alimentów !!!!! Szanowni Państwo, wiemy doskolnale, że często sądy trochę przesadzają z kwotą alimentów, które zasądzają. Pamiętać należy, (...)

KONTAKTY Z DZIECKIEM

KONTAKTY Z DZIECKIEM MĄŻ Z KTÓRYM OBECNIE NIE MIESZKAM WNIÓSŁ SPRAWĘ DO SĄDU O UMOŻLIWIENIE KONTAKTÓ-W Z DZIECKIEM. NIE MIAŁ TAKIEGO POWODU PON-IEWAŻZ DZIECKIEM WIDUJE SIĘ CODZIENNIE W MIEJSCU (...)

Ugoda administracyjna

Ugoda administracyjna Poszukuję materiałów dotyczących podanego tematu (Arni) JA TAKŻE POSZUKUJĘ MATERIAŁÓW O UGODZIE, MOGĘ PODAĆ SWÓJ INTERNETOWY ADRES TO NAWIĄŻEMY WSPÓŁPRACĘ, PISZĘ (...)

Ugoda

Ugoda Witam,potrzebuje porady. W lutym zostala zawarta ugoda sadowa pomiędzy byłym partnerem a mna w sprawie rozszerzenia kontaktow z dzieckiem na jego wniosek.Z uwagi na fakt ze nie przyjedzal po córkę (...)

Ugoda

Ugoda Miałam wykonaną operację prywatnie. Była wykonana niewłaściwe, z konsekwencjami, potem dwie poprawkowe również nieudane. W końcu udało mi się dojść do ugody z lekarzem. Otrzymam zwrot (...)

Ugoda

Ugoda witam Moi znajomi są w trakcie sprawy rozwodowej już przy samym końcu, kobieta zgodziła się na ugode co do podziału majątku, teraz chce się z tego wycofać. Czy nie jest teraz za późno? (...)

Ugoda

Ugoda Witam. Jakieś półtora roku temu komornik wszedł mi na wypłate , nie byłem wypłacalny. Jednak teraz już jestem na prostej startowej i mogę już sam opłacać wszelakie raty . Czy istnieje (...)

Ugoda o alimenty - nieścisłości

Ugoda o alimenty - nieścisłości Chyba najlepiej będzie jak przedstawię całą sytuację: Jestem osobą pełnoletnią, która zawarła z rodzicami ugodę o alimenty. Została ona podpisana w obecności (...)

komornik a ugoda

komornik a ugoda Podpisalam umowe z wierzycielem na splate zadluzenia w ktorej wierzyciel zobowiazal sie do zawieszenia postepowania egzekucyjnego. Tymczasem komornik zajmuje mi oprocz zarobkow dodatkowo (...)

Ugoda administracyjna

Ugoda administracyjna Poszukuję materiałów dotyczących podanego tematu (Arni) JA TAKŻE POSZUKUJĘ MATERIAŁÓW O UGODZIE, MOGĘ PODAĆ SWÓJ INTERNETOWY ADRES TO NAWIĄŻEMY WSPÓŁPRACĘ, PISZĘ (...)

Ugoda

Ugoda Witam,potrzebuje porady. W lutym zostala zawarta ugoda sadowa pomiędzy byłym partnerem a mna w sprawie rozszerzenia kontaktow z dzieckiem na jego wniosek.Z uwagi na fakt ze nie przyjedzal po córkę (...)

Ugoda

Ugoda Miałam wykonaną operację prywatnie. Była wykonana niewłaściwe, z konsekwencjami, potem dwie poprawkowe również nieudane. W końcu udało mi się dojść do ugody z lekarzem. Otrzymam zwrot (...)

Ugoda

Ugoda witam Moi znajomi są w trakcie sprawy rozwodowej już przy samym końcu, kobieta zgodziła się na ugode co do podziału majątku, teraz chce się z tego wycofać. Czy nie jest teraz za późno? (...)

Ugoda

Ugoda Witam. Jakieś półtora roku temu komornik wszedł mi na wypłate , nie byłem wypłacalny. Jednak teraz już jestem na prostej startowej i mogę już sam opłacać wszelakie raty . Czy istnieje (...)

Ugoda o alimenty - nieścisłości

Ugoda o alimenty - nieścisłości Chyba najlepiej będzie jak przedstawię całą sytuację: Jestem osobą pełnoletnią, która zawarła z rodzicami ugodę o alimenty. Została ona podpisana w obecności (...)

komornik a ugoda

komornik a ugoda Podpisalam umowe z wierzycielem na splate zadluzenia w ktorej wierzyciel zobowiazal sie do zawieszenia postepowania egzekucyjnego. Tymczasem komornik zajmuje mi oprocz zarobkow dodatkowo (...)

Ugoda w sądzie

Ugoda w sądzie Witam! W sądzie na rozprawie o eksmisję sędzia zaproponował ugodę z podaniem terminu opuszczenia mieszkania przez pozwanego. W związku z tym mam pytanie: Czy do momentu opuszczenia (...)

utrudnianie widzenia ojca z dzieckiem przez matke

utrudnianie widzenia ojca z dzieckiem przez matke Witam. Miałem nadzieję że już tu nie zagoszczę lecz życie weryfikuje pewne sprawy.Mam juz prawie 5 letnie dziecko ze swoją byłą,gdy ona jeszcze (...)

Porozumienie dotyczące alimentacji dziecka

Porozumienie dotyczące alimentacji dziecka Witam serdecznie.Potrzebuje nastepującej rady: We wrześniu 2006r. za porozumieniem stron tzn.rodziców dziacka przy udziale pracownika Sądowego (Kuratora) (...)

ugoda administracyna

ugoda administracyna Chcę znależć materiały dotyczące ugody administracyjnej, a w szczególności:skutki zatwierdzenia ugody, możliwość zaskarżenia postanowienia w przedmiocie zawarcia ugody, (...)

Porady prawne