Polska i Chorwacja będą wspólnie ścigać przestępców

Umowa jest odpowiedzią na rozprzestrzeniającą się przestępczość, głównie zorganizowaną - komentuje Kancelaria Prezydenta. Bronisław Komorowski ratyfikował dokument, podpisany w Dubrowniku już 9 lipca 2010 roku.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, nowa umowa, która zastąpi porozumienie z 1994 roku, ma szerszy zakres podmiotowy i przedmiotowy - zawiera szerszy katalog form współpracy Stron, reguluje dodatkowe kwestie, takie jak organizowanie szkoleń i doskonalenia zawodowego, ochrona świadka czy ochrona informacji niejawnych.

- Istotne znaczenie ma uregulowanie specjalnych form współpracy służb, takich jak działanie funkcjonariuszy pod przykryciem, czy przesyłki niejawnie nadzorowane - podaje KP w komunikacie. - Klauzule tajności zostały określone odmiennie niż ma to miejsce w umowie między rządem RP a rządem Republiki Chorwacji w sprawie wzajemnej ochrony informacji niejawnych. Zmiana ta wynika z konieczności zachowania zgodności proponowanych rozwiązań z aktualnym stanem prawnym obowiązującym w Chorwacji.

Porady prawne

Polska i Chorwacja deklarują też rezygnację z wszelkich roszczeń odszkodowawczych z powodu utraty lub uszkodzenia rzeczy oraz z powodu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci funkcjonariusza - poza sytuacjami, w których szkoda została wyrządzona z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa. Uregulowane są także sytuacje dotyczące odszkodowań dla osób trzecich.

- Koszty związane z realizacją umowy ponosić będzie strona, na której terytorium koszty powstały, chyba, że strony postanowią inaczej. Nie przewiduje się dodatkowych obciążeń dla budżetu państwa - wyjaśnia Kancelaria Prezydenta. - Po stronie polskiej koszty te ponosić będą właściwe organy wymienione w umowie-w ramach swych kompetencji i środków finansowych.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika