Przełom w operacji "Kurtyzana"

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili grupę przestępczą zajmującą się czerpaniem korzyści z nierządu i handlem ludźmi. Zatrzymali siedmiu jej członków, w tym organizatora i kierownika grupy. Sześciu podejrzanych trafiło już do aresztu.

Od maja policjanci zajmowali się tą sprawą. Nadali jej kryptonim "Kurtyzana". Nabrali bowiem podejrzeń, że do jednego z hoteli pod Przemyślem sprzedawane są kobiety z Ukrainy w celu prostytucji. W jej toku rozpoznali działalność właściciela motelu i ludzi, którymi kierował. Zebrane informacje dały podstawę do podejrzeń, że ta działalność przestępcza ma charakter zorganizowany. Okazało się, że gang ma kontakty z grupami przestępczymi z Ukrainy, a jego członkowie oprócz czerpania korzyści z prostytucji zajmują się werbowaniem w tym kraju kobiet do tzw. agencji towarzyskich.

Porady prawne

Wieczorem po wejściu do lokalu policjanci zastali tam kilkanaście osób: ochroniarzy, kilku klientów i osiem kobiet, które wykorzystywane były do prostytucji. Okazało się, że wszystkie te kobiety pochodzą zza wschodniej granicy, według dokumentów, które przestawiły funkcjonariuszom, w Polsce miały być zatrudniane w rolnictwie i ogrodnictwie.

Efektem pracy Policji jest zatrzymanie siedmiu członków grupy. Wśród nich był lider, 43-letni mieszkaniec Przemyśla. Został on ujęty w domu. To człowiek, który oficjalnie prowadzi działalność w branży turystycznej, ale też w branżach budowlanej i motoryzacyjnej. To właśnie prowadzenie motelu stanowiło przykrywkę dla tzw. agencji towarzyskiej. Osoby, którymi kierował były zatrudnione jako obsługa motelu. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono dwa samochody podejrzanych i gotówkę znalezioną w gabinecie szefa grupy. Wartość zabezpieczonych rzeczy i pieniędzy wynosi blisko 100 tys. zł.

Wczoraj policjanci doprowadzili podejrzanych do sądu. Sąd zastosował wobec sześciu z nich areszt tymczasowy. Osoby te usłyszały zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej i czerpanie korzyści z nierządu. Organizator ponadto kierowanie grupą przestępczą i zarzut handlu ludźmi.
Czynności procesowe Policja wykonuje pod nadzorem rzeszowskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

Jest to kolejna sprawa dotycząca handlu ludźmi zrealizowana w ostatnim czasie na Podkarpaciu. Między innymi przed dwoma tygodniami Centralne Biuro Śledcze zlikwidowało agencję w powiecie tarnobrzeskim. W tamtej sprawie zatrzymano dziewiętnastu podejrzanych. Dziesięcioro z nich przebywa w areszcie tymczasowym. 

Źródło: www.policja.pl / CBŚ, 7 listopada 2008


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika