17.2.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Przewozisz zwierzaka? Pamiętaj o przepisach!

W pociągu i samolocie pies musi mieć bilet i ważne szczepienia. Autem powinien jechać w specjalnych pasach lub boksie transportowym.

Przepisy ruchu drogowym nie precyzują tego, w jaki sposób powinniśmy przewozić domowe zwierzęta. Nie oznacza to jednak, że panuje w tym zakresie pełna dowolność.

Za samo przewożenie zwierzęcia na przykład bez odpowiednich zabezpieczeń nie można ukarać kierowcy. – Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji. Nie ma takiego przepisu – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl podinspektor Robert Piwowarczyk z drogówki Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Pies czy kot może stać się jednak przyczyną kary. Będzie tak wtedy, gdy zamiast siedzieć spokojnie na swoim miejscu zacznie przeszkadzać kierowcy. – Jeśli zachowanie zwierzęcia doprowadzi do tego, że kierowca straci kontrolę nad autem i na przykład zjedzie na przeciwległy pas zajeżdżając innym drogę, to policjant może oczywiście zareagować – uważa Robert Piwowarczyk.

Porady prawne

Zgodnie z kodeksem wykroczeń każdy, kto nie zachowując należytej ostrożności powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Mandat może wynieść do 500 złotych. Dodatkowo w przypadku zajechania drogi narazimy się na 5 punktów karnych. Konsekwencje mogą być większe, gdy przez nieuwagę spowodujemy wypadek.

Główna Komenda Policji podaje kilka wskazówek, którymi warto się kierować podczas przewozu zwierząt:
- Pupil nie może zagrażać bezpieczeństwu osób znajdującym się w samochodzie,
- Należy go umieścić w konkretnym miejscu (nie powinno to być podszybie przednie czy tylna półka),
- Pies czy kot powinien mieć własne miejsce do położenia się oraz zapewniony dostęp świeżego powietrza
(nie zamykać zwierząt w bagażniku!),
- Powinniśmy zabezpieczyć zwierzaka przed nagłą zmianą położenia np. podczas gwałtownego hamowania
(dostępne są specjalne pasy bezpieczeństwa dla zwierząt),
- Zwierzę nie powinno utrudniać kierowcy kierowania pojazdem, ograniczać widoczności drogi oraz łatwego, wygodnego i pewnego dostępu kierowcy do urządzeń służących kierowaniu czy hamowaniu,
- Pamiętajmy również o postojach na załatwienie potrzeb fizjologicznych pupila.

Z badań niemieckiego automobilklubu ADAC wynika, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem, gwarantującym maksymalne bezpieczeństwo zwierząt w aucie, są boksy transportowe umieszczone za siedzeniami. Eksperci sprawdzili też, co dzieje się podczas wypadku ze zwierzęciem leżącym przy tylnej szybie auta. Okazuje się, że jest to bardzo duże zagrożenie również dla kierowcy.

Testy zderzeniowe z udziałem zwierząt

W pociągu nie trzymaj psa na siedzeniu

Pies wprowadzany na stację kolejową musi być w kagańcu i na smyczy. Właściciel powinien przy sobie mieć książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami.

Zanim pójdziemy na peron trzeba się udać do kasy biletowej i kupić dla pupila bilet. Dotyczy to tylko psów, które prowadzimy na smyczy. W Przewozach Regionalnych zapłacimy 4,50 zł, w Intercity opłata za przewóz psa wynosi 15,20 zł.

Za zwierzęta przewożone w ramach bagażu podręcznego – w odpowiednich pojemnikach (klatkach, pudłach, koszach itp.) – nie pobiera się żadnych opłat. Nie zapłacimy więc za kota, chomika czy wiewiórkę, ale tez za szczeniaka, którego umieścimy na czas podróży w pojemniku.

Gdy mamy już bilet, to możemy udać się do pociągu. Podczas przejazdu nie możemy ściągnąć psu kagańca ani spuścić go ze smyczy. Gdy jedziemy z innym zwierzęciem, to powinno być ono umieszczone w odpowiednim pojemniku. Ma to zabezpieczyć same zwierzaki oraz innych podróżnych przed wyrządzeniem im szkody. Pamiętajmy też, że w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia psa można przewozić pod warunkiem wykupienia wszystkich miejsc w przedziale.

To, że kupimy dla zwierzęcia bilet wcale nie oznacza, że możemy przewozić je na miejscu do siedzenia – jest to zabronione.

- Nasz czworonożny przyjaciel nie może być trzymany na miejscach do siedzenia, leżenia lub miejscach sypialnych oraz nie może zakłócać ciszy nocnej. Podróżny odpowiada za stan sanitarny przedziału, w którym pies jest przewożony – informuje PKP Intercity.

Ponadto inni podróżni mogą się nie zgodzić, by w przedziale jechało zwierzę. Wówczas kierownik pociągu musi wskazać nam inny przedział lub wagon, gdzie będziemy mogli jechać z pupilem.

Zgoda współpodróżnych nie jest wymagana w przypadku przewozu:
1) zwierząt w wagonach pasażerskich bezprzedziałowych;
2) psów będących przewodnikami osób niewidomych;
3) psów służbowych z opiekunami;
4) psów przewożonych w wyznaczonych przedziałach dla podróżnych z psami.

Musimy pamiętać, że za brak biletu dla psa możemy zapłacić karę. Będzie to równowartość biletu i dodatkowo 72 zł za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy i zwierząt.

Kiedy pies w samolocie musi mieć paszport?

Wybierając się z czworonogiem w podróż powietrzną musimy zapoznać się z regulaminem konkretnej linii lotniczej. Zasady przewożenia zwierzaka mogą się różnić w zależności od przewoźnika. W każdym przypadku musimy posiadać jednak ważne dowody szczepienia pupila.

W Locie możemy mieć np. psa, który waży maksymalnie 8 kilogramów. Lecąc do innego miasta w Polsce lub kraju na terenie UE zapłacimy za niego jak za nadbagaż. Wybierając się jednak przykładowo do Stanów Zjednoczonych przyjdzie nam wydać na pupila około 100 dolarów.

Lecąc do kraju UE pies musi mieć paszport. Zapłacimy za niego 50 zł. Wystawia go uprawniony lekarz weterynarii. Należy również oznakować zwierzaka, np. poprzez wszczepienie mikrochipu. Wydamy na to 70 zł. Gdy wybieramy się poza kraje wspólnoty, to potrzebny będzie certyfikat wystawiony przez powiatowego lekarza weterynarii.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Licencja na przewóz zwierząt

Licencja na przewóz zwierząt

Od 5 stycznia licencje ważne w całej Unii Europejskiej będą wydawać powiatowi lekarze weterynarii. (...)Licencje będą od jutra niezbędne przy wszystkich transportach wykonywanych zarobkowo. Nie obejdą się bez nich także rolnicy, którzy wożą zwierzęta na dłuższych trasach (pomijając niektóre przewozy na trasach do 50 lub 65 km). Będą ważne nie tylko w Polsce, ale na obszarze całej (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych turystów jako swoich pośredników! Sprawdź, jak się przed tym chronić. Kłopotliwe (...)

Nowe regulacje dotyczące transportu drogowego

Nowe regulacje dotyczące transportu drogowego

Jakie regulacje wdraża nowa ustawa? Ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wchodzi w zasadzie w życie z dniem 3 listopada 2007 r. Podstawowym celem ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw jest wdrożenie dyrektywy 2006/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 (...)

Kontrola w zakresie przewozu drogowego

Kontrola w zakresie przewozu drogowego

Jakie dokumenty podlegają kontroli? Podczas przejazdu wykonywanego w ramach transportu drogowego kierowca pojazdu samochodowego jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać, na żądanie uprawnionego organu kontroli, przede wszystkim wypis z licencji, kartę opłaty drogowej, zapisy urządzenia rejestrującego samoczynnie prędkość jazdy, czas jazdy i czas postoju, obowiązkowe przerwy i czas odpoczynku, (...)

Zmiany w prawie przewozowym, czyli kontroler wystawia wezwanie do zapłaty

Zmiany w prawie przewozowym, czyli kontroler wystawia wezwanie do zapłaty

31 stycznia 2005 r. wchodzą w życie zmiany prawa przewozowego. Nowelizacja wprowadza zaledwie kilka jednak dość istotnych zmian w tej ustawie. Co się zmieni w prawie przewozowym? Nowelizacja uchyliła artykuł 12 prawa przewozowego, zgodnie z którym to Rada Ministrów mogła określać zakres stosowania przepisów ustawy do przewozów wojskowych, czy też wykonywanych na rzecz jednostek organizacyjnych (...)

O czym warto pamiętać, planując zagraniczny wyjazd?

O czym warto pamiętać, planując zagraniczny wyjazd?

Kiedy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. To, co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane. Ilości niektórych towarów różnią się w zależności od tego czy podróżujemy transportem lądowym, morskim, czy (...)

Zakaz przywozu do Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego

Zakaz przywozu do Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego

Czego dotyczy zakaz przywozu do Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego? Krajowa Administracja Skarbowa przypomniała o zakazie przywozu do Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego w związku z występowaniem Afrykańskiego pomoru świń (african swine fever - ASF). Osoby, które wyjeżdżają poza terytorium Unii Europejskiej, muszą pamiętać, że (...)

NIK: Państwowe hodowle koni przynoszą straty

NIK: Państwowe hodowle koni przynoszą straty

Stadniny nie posiadają przejrzystych procedur sprzedaży koni, w efekcie czego ich wartość rynkowa jest często zaniżana na rzecz kupujących, a sprzedażą zajmują się nieupoważnione osoby. W pogoni za zyskami jedna ze stadnin sprzedała nielegalnemu pośrednikowi zdrowe konie na rzeź. Większość stadnin nie dbała o stan techniczny budynków, w tym także stajni. Ponadto wystąpiły przypadki (...)

Europejski nakaz aresztowania i ekstradycja

Europejski nakaz aresztowania i ekstradycja

26 grudnia 2006 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 27 października 2006 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego. Jakie zmiany dotyczą przesłanek ekstradycji? Wskazano, iż wydanie (ekstradycja) jest niedopuszczalne, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że w państwie żądającym wydania może dojść do naruszenia wolności i praw osoby wydanej, w dodatkowo jeśli dotyczy (...)

Ustawa o czasie pracy kierowców

Ustawa o czasie pracy kierowców

  USTAWAz dnia 16 kwietnia 2004 r.o czasie pracy kierowców   Rozdział 1Przepisy ogólne Art. 1. Ustawa określa: 1) czas pracy kierowców wykonujących przewóz drogowy, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy;  2) obowiązki pracodawców w zakresie wykonywania przewozów drogowych;  3) zasady stosowania norm dotyczących (...)

Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych

Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych

Nowe regulacje, będące wynikiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów "Pakietu mobilności I", wprowadziły nowy model wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy. - "Polska dostosowuje się do wytycznych Unii Europejskiej, systematycznie wprowadzając nowe przepisy "Pakietu Mobilności" dla branży transportu międzynarodowego. Nowe regulacje (...)

Nowe zasady przyznawania punktów karnych od 2013 roku

Nowe zasady przyznawania punktów karnych od 2013 roku

Jeśli dostaniesz punkty przed zmianami ... Zmiany w ustawie prawo o ruchu drogowym (kodeks drogowy), jakie wchodzą w życie w 2013 roku obejmą także zasady przyznawania punktów karnych. Aktualnie po roku od ukarania mandatem punkty są usuwane, chyba że kierowca zbierze ich więcej niż 24. W takiej sytuacji jest kierowany na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie wszystkich (...)

Jak kierowcy taksówek powinni dbać o bezpieczeństwo w dobie epidemii?

Jak kierowcy taksówek powinni dbać o bezpieczeństwo w dobie epidemii?

Wytyczne dla funkcjonowania kierowców taksówek w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce opracowało Ministerstwo Rozwoju wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Obowiązują one w tzw. strefie zielonej naszego kraju. Co z nich wynika? Nowe zasady bezpieczeństwa obowiązują zaś dla powiatów w strefie czerwonej i żółtej. ##baner## Cel Celem wdrażanych (...)

Czas pracy kierowców - definicje używane w regulacji czasu pracy kierowców

Czas pracy kierowców - definicje używane w regulacji czasu pracy kierowców

  Artykuł ten zawiera zestawienie definicji używanych w regulacjach dotyczących czasu pracy kierowców. Jest to kolejny z artykułów w serii o czasie pracy kierowców. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie definicji odnoszących się do czasu pracy kierowców, zawartych w aktach prawnych odnoszących się do tej tematyki. Kierowca - osoba która prowadzi pojazd (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)

Dojedź do celu - na trzeźwo!

Dojedź do celu - na trzeźwo!

Policjanci codziennie zatrzymują kilkuset nietrzeźwych kierujących. Mimo, że statystyki mówią, iż są oni sprawcami 10 proc. wypadków drogowych, jazda po przysłowiowym "kielichu" jest niedopuszczalna. Takie wypadki kończą się nierzadko tragicznie - dla tych, którzy nie zawinili, czyli normalnych, trzeźwych uczestników dróg. Przykład tylko z wczoraj (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i (...)

Czas pracy kierowców - zmiany

Czas pracy kierowców - zmiany

Ustawa o czasie pracy kierowców dostosowuje prawo polskie do przepisów Unii Europejskiej. Wdraża dyrektywę 2002/15/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego (dalej dyrektywa). Wobec niektórych kierowców zamiast umowy znajdzie bezpośrednie zastosowanie  rozporządzenie (...)

Większe bezpieczeństwo ruchu drogowego?

Większe bezpieczeństwo ruchu drogowego?

Projekt zmian Wsparcie osób najbliższych ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach, w szczególności poprzez walkę z przestępstwami drogowymi to główne cele nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, nad którą Rada Ministrów obradowała 13 lipca 2021 r. Projekt zakłada szereg (...)

Nagrodzone męstwo

Nagrodzone męstwo

Komendant powiatowy Policji w Brzezinach mł. insp. Krzysztof Wdowiak pogratulował odwagi i jednocześnie podziękował za wspaniałą postawę panu Krystianowi Adamus, który ujął nietrzeźwego kierowcę.Do zdarzenia doszło 10 stycznia ok. 16:00 w miejscowości Mościska na terenie gminy Jeżów, w powiecie brzezińskim. Wówczas pan Adamus zauważył jadący przed nim samochód marki Polonez, (...)

Pijani kierowcy dłużej posiedzą za kratkami

Pijani kierowcy dłużej posiedzą za kratkami

Za spowodowanie wypadku po pijanemu, w którym ktoś ucierpiał, kierowca trafi do więzienia nawet na 5 lat. Sąd będzie mógł odebrać prawo jazdy „nietrzeźwemu zabójcy" dożywotnio. Posłowie jednogłośnie opowiedzieli się za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców. Za nowelizacją zmian w kodeksie karnym opowiedziało się 432 głosujących, nikt nie (...)

Zmiany w przepisach na prawo jazdy

Zmiany w przepisach na prawo jazdy

Nowe kategorie dokumentu, okres próbny dla młodych kierowców i kursy dla tych, którzy uzbierają 24 punkty karne – takie zmiany wprowadzi podpisana przez prezydenta ustawa o kierujących pojazdami. Osoby, które po raz pierwszy wyrobią prawo jazdy kategorii B, zostaną objęte tzw. okresem próbnym, który potrwa 2 lata od daty wydania dokumentu. W tym (...)

Prawo jazdy ma dłuższą ważność w pandemii...

Prawo jazdy ma dłuższą ważność w pandemii...

Wielu osobom ważność prawa jazdy kat. B upłynęła w czasie epidemii. Czy zachowuje ono nadal ważność w czasie epidemicznym? Ważność prawa jazdy Mimo widocznej poprawy sytuacji epidemicznej, nadal mamy w Polsce stan epidemii. Zgodnie przepisami tzw. tarczy antykryzysowej ważność tego dokumentu jest zachowana w czasie epidemicznym. Przedłużenie ważności dokumentów, uprawnień (...)

Czas pracy kierowców po 1 maja 2004 r.

Czas pracy kierowców po 1 maja 2004 r.

Uregulowanie czasu pracy w nowej ustawie dotyczy tyko kierowców zatrudnionych na umowę o pracę. Do najważniejszych zmian przewidzianych w nowej ustawie zaliczyć należy:uzupełnienie definicji czasu pracy; od przystąpienia do UE czasem pracy kierowcy ma być również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania (...)

Czas pracy kierowców - zakres pojęcia czasu pracy

Czas pracy kierowców - zakres pojęcia czasu pracy

 Artykuł dotyczy zdefiniowania pojęcia czasu pracy na gruncie Ustawy o czasie pracy kierowców (Dz.U. 2004.92.879 ze zm.). Jest to kolejny z serii artykułów traktujących o czasie pracy kieorwców. Przepisy Ustawy o czasie pracy kierowców, u.c.p.k., ( Dz.U. Nr 92, poz. 879) określają co należy rozumieć pod pojęciem „czas pracy kierowcy". Regulacje te (...)

Wyższe kary za niebezpieczne wyprzedzanie

Wyższe kary za niebezpieczne wyprzedzanie

Nieostrożny kierowca może zapłacić nawet 300 złotych. Będą też mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa jednośladom. Od jutra obowiązują przepisy, które dadzą rowerzystom więcej praw na drodze. Odświeżony kodeks drogowy wpłynie również na kierowców samochodów. Przykładowo auto jadące drogą główną, które chce z niej zjechać w poprzeczną, (...)

Opłaty za autostrady. Tutaj ich zabronią

Opłaty za autostrady. Tutaj ich zabronią

Darmowy przejazd ma dotyczyć części aut osobowych i motocykli. Kierowcy zaoszczędzą na tym 10 mln zł rocznie. Od 1 czerwca na państwowej autostradzie A4 pojawią się opłaty za przejazd. Chodzi o odcinek między węzłem Bielany Wrocławskie, a węzłem Sośnica w pobliżu Gliwic. - Kierowcy samochodów osobowych zapłacą tam 10 groszy za przejechany kilometr, a motocykliści 5 groszy (...)

Kary dla kierowców. Zapłacą za ciężkie auta

Kary dla kierowców. Zapłacą za ciężkie auta

Rząd ma sposób na przeładowane samochody osobowe." Mundurowi mają sprawdzać, ile ważymy. Funkcjonariuszom zdarza się bowiem zatrzymywać małe pojazdy, które ważą nawet o kilka ton więcej niż jest to dopuszczalne. Skutki jeżdżenia przeciążonym autem mogą być natomiast tragiczne. – Przeładowany pojazd ma dłuższą drogę hamowania, inaczej reaguje na ruchy kierownicy, (...)

Wykonujący uciążliwe prace mogą wcześniej przejść na emeryturę

Wykonujący uciążliwe prace mogą wcześniej przejść na emeryturę

Kierowca samochodu ciężarowego, który ubocznie wykonywał czynności konwojenta, ładowacza lub spedytora w odniesieniu do przewożonego ładunku, może liczyć na emeryturę według „starych zasad” - wynika z uchwały SN. Czego dotyczyły wątpliwości prawne? W dniu 31 stycznia 2018 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów rozpoznawał zagadnienie prawne (...)

Pijani kierowcy bezkarni?

Pijani kierowcy bezkarni?

Już od marca nie obowiązują przepisy o możliwości użycia przymusu bezpośredniego w stosunku do pijanego kierowcy, któremu zamierza się pobrać krew. Nikt (w sensie rząd, parlament) jednak nie spieszy się z wprowadzeniem odpowiednich zmian do Kodeksu postępowania karnego. W czym jest problem? Nie jest możliwe zmuszenie do poddania się badaniu pobrania krwi w przepisie rangi podustawowej, (...)

Problem pijanych kierowców z innej strony

Problem pijanych kierowców z innej strony

Z danych zebranych przez Komendę Główną Policji wynika, że w roku 2011 wszczętych zostało prawie 150 tys. postępowań karnych przeciwko osobom prowadzącym pojazdy w stanie nietrzeźwości. Poprzednie lata były niewiele lepsze, zbliżony do tego poziom utrzymuje się od kilku dobrych lat. Na nic zdają się apele policji, surowe (choć czy na pewno?) kary, akcje społeczne z udziałem (...)

Ubezpieczenie OC. Składki pójdą w górę?

Ubezpieczenie OC. Składki pójdą w górę?

Sąd Najwyższy przesądził, jak ubezpieczyciele mają ustalać wysokość odszkodowania. Chodzi o pieniądze, które są wypłacane na naprawę auta po wypadku. Zakłady ubezpieczeń często obliczają odszkodowanie na podstawie cen części zamiennych, które są o wiele tańsze od oryginalnych. W konsekwencji kierowca dostaje mniej pieniędzy i jeśli chce naprawić samochód (...)

Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Zmiany w kodeksie drogowym? 30 km/h w mieście

Samochody będą miały blokady antyalkoholowe, a każdy kierowca kupi kamizelkę odblaskową. Zobacz 103 pomysły na bezpieczne drogi. Listę przygotowali europosłowie. Propozycje zostały poparte przez Parlament Europejski. Autorzy dokumentu chcą, by wszystkie państwa członkowskie wprowadziły szereg zmian, które wpłyną na zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków. Aby uświadomić (...)

Straż Graniczna ukarze za szybką jazdę

Straż Graniczna ukarze za szybką jazdę

Od 18 września wypisze też mandat za niewłączone światła, ignorowanie znaków drogowych czy picie piwa w parku. Wynika tak z rozporządzenia, które przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji. Ministerstwo wychodzi z założenia, że praca w tej formacji to już nie tylko pilnowanie granic, lecz coraz częstsze interwencje wewnątrz kraju. Teraz strażnicy, którzy (...)

Co warto wiedzieć przed wakacjami? Policja radzi

Co warto wiedzieć przed wakacjami? Policja radzi

O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop, przypominają instytucje biorące udział we wspólnej akcji "Przed wakacjami – co warto wiedzieć?". W działania po raz kolejny zaangażowana jest Policja. Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności w czasie podróży. Przypominają też o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Dzieci i młodzież wyjadą niebawem na kolonie (...)

Masz 25 punktów karnych? Możesz jechać

Masz 25 punktów karnych? Możesz jechać

Przynajmniej według sądu, który stwierdził, że nie trzeba zdawać ponownego egzaminu po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych za wykroczenia drogowe. Wystarczy jedynie przejść szkolenie z zasad ruchu drogowego i tym sposobem zmniejszyć stan konta o 6 punktów. Wynika tak z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z marca tego roku. To już kolejne (...)

Trzy wykroczenia pozbawią prawa jazdy

Trzy wykroczenia pozbawią prawa jazdy

Wystarczą trzy wykroczenia i prawo jazdy zostanie cofnięte. Dwukrotne złamanie przepisów skutkowało będzie wysłaniem kierowcy na kurs reedukacyjny - zakłada projekt ustawy o kierujących pojazdami, którym dziś zajmie się rząd. Świeży kierowca, którzy po raz pierwszy otrzyma prawo jazdy na samochody osobowe (kategorii B)poddany zostanie szczególnemu nadzorowi, (...)

Wypadki z udziałem quadów

Wypadki z udziałem quadów

Aura i moda powodują, że coraz więcej osób porusza się quadami wykorzystując je nie tylko dla rozrywki, ale coraz częściej jako środek codziennego transportu. W związku z tym odnotowujemy coraz więcej zdarzeń drogowych z ich udziałem.Pierwsze zdarzenie miało miejsce koło Tychowa w powiecie białogardzkim. 18-letni kierowca nie dostosował prędkości pojazdu (...)

STOP łapówkom

STOP łapówkom

W miniony weekend kilkakrotnie próbowano przekupić policjantów województwa kujawsko-pomorskiego. Przypominamy, że jest to przestępstwo, za które grozi kara nawet do 10 lat więzienia.W piątek na rynku w Toruniu kierowca saaba podczas kontroli zaproponował 200 złotych łapówki policjantce i strażnikowi miejskiemu. Chciał w ten sposób uniknąć odholowania (...)

Kierowca nie zmniejszy liczby punktów karnych

Kierowca nie zmniejszy liczby punktów karnych

Obecnie kierowca może pójść na szkolenie, po którym z jego konta zniknie kilka punktów karnych. Ministerstwo Infrastruktury chce zmienić ta zasadę. – Proponujemy, aby nie było kursów zmniejszających liczbę punktów. Kierowca będzie mógł tylko raz dojść do 24 punktów i wówczas będzie kierowany na kurs reedukacyjny. Punkty wtedy (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Międzynarodowy transport drogowy rzeczy

Międzynarodowy transport drogowy rzeczy

Jestem właścicielem firmy zajmującej się sprzedażą pojazdów ciężarowych i osobowych i eksportem poza granice UE. Dużo pojazdów sprzedaję obywatelom Ukrainy. Poniższe pytania zostały zasygnalizowane (...)

Dokumenty jakie powinien posiadać ze sobą kierowca

Dokumenty jakie powinien posiadać ze sobą kierowca

Firma handlowa przewozi towary samochodami zarówno o ładowności mniejszej niż 3,5 tony, jak i przekraczającej tą ładowność. Jakie dokumenty powinien posiadać kierowca podczas kontroli Inspekcji (...)

Inspekcja Transportu Drogowego

Inspekcja Transportu Drogowego

Czym się zajmuje instytucja o nazwie państwowy Inspektorat Ochrony Kierowców lub Państwowa Inspekcja Ochrony Kierowców? Jakie ma uprawnienia i jakie może żądać od firmy prywatnej? Polski system (...)

Czas pracy kierowców

Czas pracy kierowców

Jakie przepisy obowiązują co do systemu pracy kierowców wykonujących usługi w zakresie przewozów międzynarodowych? 30 sierpnia 1999r.(Dz.U.1999.94.1087) Rzeczpospolita Polska ratyfikowała umowę (...)

Uszkodzenie samochodu przez kamień

Uszkodzenie samochodu przez kamień

W czasie jazdy samochodem służbowym będącym w leasingu z koła wymijającego ten samochód osobowy samochodu ciężarowego wyrzucony został kamień, który uderzył w szybę przednią powodując jej (...)

Czas pracy kierowcy

Czas pracy kierowcy

Zatrudniamy kierowcę autobusu szkolnego. Kierowca, ze względu na tryb pracy szkoły, zatrudniony jest od godz. 6.00 do 9.30 i od godz. 12.00 do 16.30. Czy za czas przerwy między godz. 9.30 a 12.00 tj. (...)

Co robić wobec odmowy wypłaty odszkodowania?

Co robić wobec odmowy wypłaty odszkodowania?

Niedawno uczestniczyłem w kolizji drogowej, w której został uszkodzony prowadzony przeze mnie samochód (służbowy). Dojeżdżałem do ronda lewym pasem dwupasmowej jezdni, jako ostatni samochód w (...)

Umowa zlecenie

Umowa zlecenie

Mam zatrudnić pracownika na umowę zlecenie był on kiedyś naszym pracownikiem. Pracownik ma być zatrudniony jako kierowca, czy kierowca może być zatrudniony na umowę zlecenie? Czy może być zapis (...)

Wymóg badań psychotechnicznych dla kierowców

Wymóg badań psychotechnicznych dla kierowców

Pracownik ma być zatrudniony na stanowisku kierowcy. W ramach obowiązków ma jeździć samochodem osobowym (m.in. bus 9-osobowy), terenowym (typu NIVA) oraz ciągnikiem. W ramach obowiązków służbowych (...)

Odszkodowanie od sprawcy wypadku

Odszkodowanie od sprawcy wypadku

Córka (15 lat) została potrącona przez samochód. Kierowca był nietrzeźwy (2,8 promila). Uciekł z miejsca zdarzenia i nie udzielił jej pomocy. Po krótkim okresie czasu został złapany przez policję, (...)

Diety z tytułu podróży służbowej w firmie transportowej

Diety z tytułu podróży służbowej w firmie transportowej

Firma transportowa (prowadząca KPiR + VAT) zatrudnia kierowców na umowę o pracę na czas nieokreślony z miejscem pracy - adres stały firmy. Czy w świetle Kodeksu cywilnego i u.p.d.f. pracownikowi (...)

Odszkodowanie za wypadek śmiertelny

Odszkodowanie za wypadek śmiertelny

Rodzina jechała w nocy samochodem transit. Widoczność była ograniczona ciemnością i mżawką. W momencie wymijania się z samochodem osobowym, doszło do wypadku. Gdy obydwa pojazdy były mniej więcej (...)

Odszkodowanie za potrącenie zwierzęcia

Odszkodowanie za potrącenie zwierzęcia

Kierowca ciężarówki przejeżdżając przez osiedle mieszkaniowe zabił mojego psa (owczarka niemieckiego). Pies wszedł na ulicę ok.4m przed wolno jadącym samochodem. Kierowca widział go lecz myślał, (...)

Uprawnienia kierowcy zawodowego

Uprawnienia kierowcy zawodowego

Zamierzam zatrudnić kierowcę zaopatrzeniowca, który ma prowadzić samochody dostawcze o masie całkowitej do 3,5 tony. Posiada on prawo jazdy kategorii B. Czy musi on posiadać jeszcze inne uprawnienia, (...)

Czas pracy kierowców

Czas pracy kierowców

Jaki system czasu pracy należy stosować do kierowcy? Czas pracy kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie (...)

Obowiązek ukończenia kursu przez kierowcę

Obowiązek ukończenia kursu przez kierowcę

Chcemy zatrudnić kierowcę, który będzie wykonywał krajowy przewóz rzeczy samochodem ciężarowym o masie całkowitej 7,49 tony. Kierowca ten posiada prawo jazdy kategorii C, ale nie posiada świadectwa (...)

Przerywany czas pracy

Przerywany czas pracy

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę. Rodzaj umówionej pracy został określony jako kierowca pojazdów samochodowych - mechanik. W umowie nie określono wprowadzonego później zmianą regulaminu (...)

Przewóz na potrzeby własne a praca tymczasowa

Przewóz na potrzeby własne a praca tymczasowa

W miesiącu wrześniu 2007 roku Inspekcja Transportu przeprowadziła kontrolę naszego samochodu ciężarowego, który prowadził pracownik wynajęty w naszej firmie z agencji pracy. Samochód jest własnością (...)

Odpowiedzialność za wypadek drogowy

Odpowiedzialność za wypadek drogowy

Kierowca wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nie zdążył wyhamować, ponieważ jezdnia była oblodzona, powodując wypadek drogowy, w którym zginęły dwie osoby, a trzecia została ranna. (...)

Zwrot kosztów noclegów dla kierowców

Zwrot kosztów noclegów dla kierowców

Czy kierowcy zatrudnionemu w międzynarodowym transporcie przysługuje ryczałt lub zwrot kosztów za hotel za każdą noc, jeśli na wyposażeniu samochodu jest miejsce sypialne (łóżko)? Czy kierowcy (...)

Czas pracy kierowcy ambulansu

Czas pracy kierowcy ambulansu

Czy kierowca sanitarki (samochód mogący być używany jako ambulans, pojazd uprzywilejowany w ruchu drogowym), który jest zatrudniony w przychodni przyzakładowej (ambulatorium) może być zatrudniony (...)

Ujawnienie adresu policjanta

Ujawnienie adresu policjanta

Czy ujawnienie adresu zamieszkania policjanta, bez jego zgody przez przełożonych służbowych osobom, wobec których policja prowadzi postępowanie karne, narusza przepisy ustawy o ochronie danych osobowych? (...)

Świadectwo kwalifikacji

Świadectwo kwalifikacji

Czy nie będąc zatrudniony na etacie kierowcy muszę mieć świadectwo kwalifikacji prowadząc samochód ciężarowy? Konieczność uzyskania świadectwa kwalifikacji dotyczy kierowcy, niezależnie od (...)

Czas pracy kierowcy

Czas pracy kierowcy

Firma zatrudnia pracownika na umowę o pracę na stanowisku kierowcy w podstawowym systemie czasu pracy od 9.00 do 17.00. W ramach stosunku pracy świadczy przewozy na potrzeby własne pracodawcy pojazdem (...)

Zwrot godzin nocnych kierowcy TIR-a

Zwrot godzin nocnych kierowcy TIR-a

Uczestniczyłem w rekrutacji do pracy jako kierowca do firmy transportowej, zostałem zakwalifikowany, przeszedłem szkolenia. Podpisałem umowę o pracę jako kierowca z datą 10.12.2007. Regulamin pracy (...)

Dokument niezbędne do kontroli przewoźników

Dokument niezbędne do kontroli przewoźników

Kierowca samochodu o ładowności pow.3,5t zostaje zatrzymany przez inspektora kontroli drogowej. Jakich dokumentów od kierowcy może żądać funkcjonariusz Inspekcji Transportu Drogowego? Kwestie związane (...)

Odpowiedzialność pracownika za nienależyte wykonywanie obowiązków

Odpowiedzialność pracownika za nienależyte wykonywanie obowiązków

W wyniku kontroli przeprowadzonej w mojej firmie, została nałożona na mnie kara. Spowodowane było to tym, iż pracownik - kierowca nie przestrzegał czasu pracy. Czy możliwe jest by obarczyć pracownika (...)

Czas na ukaranie mandatem i nałożenie punktów

Czas na ukaranie mandatem i nałożenie punktów

Pół roku temu przekroczyłem prędkość i fotoradar zrobił mi zdjęcie. Teraz policja chce mnie ukarać mandatem za tamto wykroczenie. Po jakim okresie od wykroczenia policja może ukarać mandatem (...)

Świadectwo pracy a wcześniejsza emerytura

Świadectwo pracy a wcześniejsza emerytura

Pracownik w latach 1986-2000 pracował w firmie jako kierowca. Tak jest wystawione świadectwo pracy. W świadectwie pracy nie jest zaznaczone, że była to praca w warunkach szczególnych. Faktycznie (...)

Badania psychologiczne kierowców

Badania psychologiczne kierowców

Czy Kierowca posiadający prawo jazdy Kat B i prowadzący pojazdy do 3,5 Tony musi posiadać orzeczenie psychologiczne, czy wystarczy zwykłe zaświadczenie lekarskie stwierdzające zdolność pracy na (...)

FORUM PRAWNE

Przewóz zwierząt pociagiem.

Przewóz zwierząt pociagiem. hej. prosze o informacje. czy zwierzeta podczas podruzy pociagiem musza byc przewozone w klatkach czy wystarczy smycz i kaganiec? wymagany jest bilet jak za normalną osobę (...)

kary za suweniry z zagranicy!!

kary za suweniry z zagranicy!! Prosze powiedzcie mi, co jest nie mozliwe do rpzewiezienia zza granicy, jade na wypasiona wycieczke do afryki za 2 tygodnie, i fajnie było by wiedzieć co mogę przywieźć (...)

kierowca

kierowca --Moja praca polega na kilku tygodniowych wyjazdach w delegacje. Przemieszczam się przez 4-5 tygodni po krajach Unni Europejskiej. Przez ten okres czasu praktycznie mieszkam w kabinie pojazdu (...)

kolizja na skrzyzowaniu z podporzadkowana

kolizja na skrzyzowaniu z podporzadkowana Witam, interesuje mnie sprawa kto jest winny kolizji, czy obaj kierowcy są winni, czy i jak może zinterpretować tą sytuację sąd. w załączniku poglądowa (...)

Kolizja Drogowa Proszę o pomoc

Kolizja Drogowa Proszę o pomoc Dzień dobry. Prosił bym o pomoc, poradę co w takiej sytuacji mnie czeka i jakie mam szanse wygrać tą sprawę. Mianowicie dnia 02.06.2011r miałem wypadek samochodowy (...)

Kolizja po wymuszeniu wpuszczenia

Kolizja po wymuszeniu wpuszczenia Witam, brałem wczoraj udział w stłuczce, po wszystkim policja ustaliła, że to ja byłem sprawcą i przyznała mi mandat 1100zł i 10 pkt karnych. Kierowca drugiego (...)

Kup wysokiej jakości paszporty nowości , fałszywe identyfikatory (universadocs3@gmail.com)

Kup wysokiej jakości paszporty nowości , fałszywe identyfikatory (universadocs3@gmail.com) Kup wysokiej jakości paszporty nowości , fałszywe identyfikatory (universadocs3@gmail.com) Najwyższej jakości (...)

zarobki pracownika MPO

zarobki pracownika MPO Witajcie, mój młodszy chłopak, szuka pracy. Nie ma doświadczenie nigdzie a będziemy mieć teraz sporo wydatków dlatego potrzebna jest mu lepiej płatna praca. Wspomniał mi (...)

Potrącenie

Potrącenie Miałem jakiś czas temu wypadek, wracając z pracy wieczorem na rowerze, zostałem potrącony przez samochód. Była to wina kierowcy samochodu, wyjeżdżał on z podporządkowanej ulicy, (...)

Wypadek -kierowca

Wypadek -kierowca Witam! Jakie konsekwencje grożą komuś kto przekroczył prędkość i potrącił osobę, która w wyniku wypadku zmarła? Byłabym wdzięczna za odpowiedź

Kierowca zawodowy

Kierowca zawodowy Witam Kiedyś zabrano mi prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu teraz chcę zostać kierowcą zawodowym - czy może mi w tym pr4zeszkodzić zdarzenie z przeszłości?

praca kierowca

praca kierowca ewidencja czasu pracy- pracodawca zpisuje z tarczek tachografu -w szczególności ,czas jazdy(Tachograf zapisuje tę czynność automatycznie) i jednocześnie zabrania zaznaczania innych (...)

Problem z Polisa OC

Problem z Polisa OC Witam serdecznie! Jestem tu po raz pierwszy , mój problem wiąże się z polisa OC. Jako młody kierowca w pogoni za chlebem wyjechałem za granicę , po ciężkich przeprawach wielu (...)

po czyjej stronie jest wina? czy wystawić fv?

po czyjej stronie jest wina? czy wystawić fv? po czyjej stronie jest wina? czy wystawić fv? Pracuję w firmie transportowej. Podjęłam ładunek w piątek ok godz.11.00-12.00-na umówioną godzinę(ok.13.00),auto (...)

obrażanie- co dalej? pomocy

obrażanie- co dalej? pomocy Witam, miałam ostatnio nie przyjemną sytuację: Szłam chodnikiem do pracy i jechał autobus, który za chwilę miał mieć przystanek. Niestety mimo, że kierowca widział (...)

Pobicie

Pobicie Witam, pewnego dnia spotkala mnie niemila sytuacja. Mianowicie ja wraz z siostra i dwoma kolegami jechalismy samochodem, gdy nagle za nami pojawil sie inny samochod, wtedy kierowca (ja siedzialem (...)

NIEWYCOFANIE ZGŁOSZENIA O KRADZIEŻY

NIEWYCOFANIE ZGŁOSZENIA O KRADZIEŻY Witam, na początku tego roku podczas jazdy busem, zostawiłam torbę w bagażniku. Gdy dotarłam do celu i wysiadłam z auta okazało się, że torby w bagażniku (...)

pobicie

pobicie Prosze o pomoc!! Moj brat zostal oskarzony o pobicie..juz wczesniej mial klopoty...wlasnie skonczyly mu sie zawiasy tez za pobicie.. Czy ktos moze mi powiedziec co mu grozi i chociaz w przyblizeniu (...)

Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

Pracodawca przed sądem -praca bez umowy Witam.mam znajomą ktyóra prosiła mnie o poszukiwanie informacji na temat możliwości pozwania pracodawcy - pracowała bez umowy i została oskarżona o kradzież (...)

PILNE-prawo karne

PILNE-prawo karne Sprawę przedstawę krótko: Wypadek sam.-kierowca, 2 pasażerów, wszyscy stan nietrzeźwy. Pasażerowie zginęli na miejscu. Kierowca (1,8 promila) ma się dobrze. Grozi mu do 8 lat. (...)

Porady prawne