Testamenty po zmianach. Z zyskiem dla spadkobierców?

Sąd Najwyższy uchwalił zmiany w prawie spadkowym. Od teraz w testamencie można zapisywać przedmioty, których jest się współwłaścicielem. Uwzględniane będą również te nabyte już po jego spisaniu.

Sąd Najwyższy orzekł, że w testamencie notarialnym można zawrzeć prawa oraz przedmioty, które należą do majątku wspólnego, np. małżeńskiego.

Uznał prócz tego, że między sporządzeniem testamentu a jego wykonaniem, liczba posiadanych przez spadkodawcę rzeczy może się zmienić. O tym, jakie przedmioty dodatkowo znajdą się w spadku, decyzja zapadać będzie dopiero w chwili jego otwarcia.

Porady prawne

Sprawa wpłynęła do Sądu Najwyższego po wątpliwościach, jakie zgłosił wrocławski Sąd Okręgowy. Postępowanie dotyczyło notariusza, który odmówił sporządzenia testamentu. Powodem odmowy było mieszkanie, zapisane nie tylko na klienta, ale również na jego żonę. Zdaniem notariusza, w testamencie nie można dysponować majątkiem należącym do wielu osób. Po wniosku Sądu Okręgowego sprawie przyjrzał się Sąd Najwyższy, przyznając rację klientowi.

Przed uchwałą spadkodawca mógł dysponować tylko swoją częścią majątku. Dodatkowo każda zmiana w majątku osoby spisującej testament musiała zostać w nim uwzględniona poprzez kolejny akt notarialny.

Bartłomiej Siama


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika