Stan Faktyczny
Jestem właścicielką lokalu mieszkalnego. Obecnie jestem wdową, ale planuję wkrótce zawrzeć związek małżeński również z wdowcem. Chciałabym, aby mieszkanie którego jestem właścicielką i w którym obecnie mieszkam, stało się po mojej śmierci własnością mojej pełnoletniej córki. Po zawarciu małżeństwa chciałabym zamieszkać wspólnie z moim przyszłym mężem w moim mieszkaniu. Mój przyszły mąż posiadane przez siebie mieszkanie darował swojemu pełnoletniemu synowi. Chciałabym, aby mieszkanie po mojej śmierci przypadło mojej córce z pominięciem mojego przyszłego męża. Chciałabym darować to mieszkanie mojej córce z prawem dożywotniego mieszkania w nim wraz z moim przyszłym mężem, jednakże chciałabym w przyszłości uniknąć sytuacji kiedy mój przyszły mąż lub jego syn rościliby sobie jakieś prawa do tego mieszkania. Czy jeżeli daruję córce to mieszkanie jeszcze za mojego życia, to będę mogła w nim przebywać wraz ze swoim przyszłym mężem? Czy jeżeli umrę pierwsza mój przyszły mąż nadal będzie mógł przebywać w tym mieszkaniu? Czy po mojej śmierci mój przyszły mąż oraz jego syn będą dziedziczyli po mnie mieszkanie?
Opinia prawna
Niniejsza opinia sporządzona została na podstawie:
-
ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.)
Darowizna a dziedziczenie
Jeżeli chciałaby Pani być pewna, że prawo własności mieszkania po Pani śmierci będzie przysługiwało Pani córce, a jednocześnie aby do dnia śmierci miała Pani prawo mieszkać w nim, proponujemy zawrzeć umowę darowizny tego mieszkania na rzecz Pani córki z jednoczesnym ustanowieniem prawa dożywotniego przebywania w nim. Jest to korzystniejsze rozwiązanie niż przejście prawa własności na córkę w drodze dziedziczenia. Jeżeli nie sporządzi Pani testamentu, to na zasadzie dziedziczenia ustawowego do spadku dojdą Pani mąż i Pani córka w równych częściach. Jeśli sporządzi Pani testament i powoła w nim do spadku tylko Pani córkę, to mimo że prawo własności nabędzie tylko Pani córka, to jednak Pani mężowi przysługiwało będzie prawo do zachowku, które wynosi połowę udziału spadkowego. Pani córka mimo że nabędzie prawo własności mieszkania, to będzie zobowiązana do spłaty na rzecz Pani przyszłego męża kwoty równej ¼ wartości mieszkania.
Darowizna a prawo do zachowku
Może Pani rozważyć także dokonanie darowizny na rzecz Pani córki jeszcze za Pani życia z zastrzeżeniem prawa do zamieszkiwania w nim do dnia Pani śmierci. W takim przypadku składnik majątkowy w postaci mieszkania wyjdzie z Pani majątku i po śmierci nie wejdzie do masy spadkowej. Pani przyszły mąż nie będzie więc mógł dziedziczyć tego mieszkania. Jednakże należy pamiętać, że do majątku od którego zależy wysokość majątku wchodzą także co do zasady przedmioty umowy darowizny. Do zachowku nie zalicza się jedynie darowizn dokonanych dawniej niż 10 lat przed dniem otwarcia spadku oraz darowizn dokonanych na rzecz osób nie wchodzących do kręgu spadkobierców ani uprawnionych do zachowku. Do zachowku należnego małżonkowi nie zalicza się tez darowizn dokonanych przed dniem zawarcia związku małżeńskiego. Ponieważ Pani córka wchodzi do kręgu spadkobierców i jest uprawniona do zachowku, to aby darowizna dokonana na rzecz Pani córki nie została zaliczona do zachowku należnego Pani przyszłemu mężowi, powinna Pani dokonać tej darowizny przed zawarciem związku małżeńskiego.
Darowizna z prawem dożywocia
Dożywocie można zastrzec na rzecz jednej osoby albo na rzecz kilku osób (właścicielki mieszkania oraz osób jej bliskich). Może więc Pani w umowie zastrzec, że prawo korzystania z mieszkania będzie przysługiwało Pani oraz Pani przyszłemu mężowi. Jednakże dokonanie takiego zastrzeżenia rodzi dla Pani przyszłego męża odrębne roszczenie o zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Może to w przyszłości być problematyczne, jeżeli stosunki pomiędzy Panią, a Pani przyszłym mężem ulegną pogorszeniu; w takim przypadku Pani mąż będzie miał prawo pozostać w mieszkaniu bez względu na Pani stanowisko oraz stanowisko Pani córki będącej właścicielką mieszkania. W takiej sytuacji Pani mąż będzie mógł dochodzić od Pani córki zamiany świadczenia dożywocia na dożywotnią rentę, jeżeli stosunki istniejące między nim a Pani córką będą uniemożliwiały dalsze trwanie umowy dożywocia. Poza tym po Pani śmierci, jeśli Pani śmierć nastąpi wcześniej niż śmierć Pani przyszłego męża, będzie on mógł korzystać z mieszkania do dnia swojej śmierci.

Potrzebujesz porady prawnej?
Rozporządzanie nieruchomością obciążoną prawem dożywocia - opinia prawna
Stan faktyczny Rodzice w zamian za ustanowienie na ich rzecz prawa dożywocia obejmującego część domu (parter oraz lokal handlowy) przekazali mi własność nieruchomości. Aktualnie wspólnie chcemy wynająć pawilon handlowy, co do którego ustanowione jest prawo dożywocia. (...)
Co to jest wspólność ustawowa i kiedy powstaje? Z punktu widzenia prawa zawarcie małżeństwa skutkuje nie tylko zmianą stanu cywilnego. Pojawia się kwestia jak od tego czasu będą przedstawiać się stosunki majątkowe między małżonkami. Czy małżonkowie będą posiadali tylko (...)
Czym jest spadek - czyli co możesz odziedziczyć?
Pod pojęciem spadku kryje się ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców w drodze spadkobrania. Nie należą jednak do spadku praw i obowiązki ściśle związane z osobą zmarłego, jak również prawa, które z chwilą śmierci spadkodawcy (...)
Dziedziczenie według nowych reguł w prawie krajowym i unijnym
O tym, że spadek nie zawsze związany jest ze wzbogaceniem, ma świadomość coraz więcej osób. Niestety wielu przekonało się na własnej skórze, że zaniedbanie tych kwestii tzw. milczące przyjęcie spadku, powodowało scalenie się odziedziczonych aktywów i pasywów (...)
Brak odpowiedniej ilości mieszkań w Polsce powoduje, że w przypadku dziedziczenia kwestia lokalowa nierzadko staje się poważnym problemem. O ile w sytuacji, gdy spadkobranie opiera się na ustawie, najbliżsi spadkodawcy zazwyczaj uzyskują po nim lokum, o tyle dziedziczenie testamentowe nie daje (...)
Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna
Stan faktyczny Na podstawie postanowienia Sądu podział spadku po Ojcu dał mi prawo do 1/3 spadku, matce także 1/3, zaś wnukom po nieżyjącym bracie po 1/6. Jako spadek należy rozumieć mieszkanie (własnościowe spółdzielcze). W mieszkaniu tym mieszkam wraz z matką ponad 40 lat, mieszkanie (...)
Konsekwencje śmierci kredytobiorcy
Czy śmierć kredytobiorcy powoduje natychmiastową wymagalność zaciągniętego kredytu? Wymagalność roszczenia to stan, w którym wierzyciel (w niniejszym artykule – bank) uzyskuje możliwość skutecznego żądania zaspokojenia swojej wierzytelności, a dłużnik zostaje obarczony obowiązkiem (...)
Nabycie lokalu w drodze spadkobrania a obowiązek zwrotu bonifikaty
Stan FaktycznyPod koniec 2005 roku zmarła moja matka. Spadek po matce obejmował mieszkanie własnościowe, poza nim matka nie miała znaczącego majątku. Rok po śmierci mamy jako jedyny spadkobierca po mamie i właściciel mieszkania sprzedałem je (styczeń 2007 roku) a uzyskane w niniejszy sposób (...)
Rewolucyjne zmiany w regulacjach majątków małżonków!
Pomimo tego, iż stosunki rodzinne wydają się być tymi, które przede wszystkim powinny cechować się stabilnością i w tym zakresie czasem konieczne są zmiany, czy też modyfikacje. Zawsze celem jest oczywiście dostosowywanie przepisów do realiów społecznych. Tak też (...)
Tzw. ustawa 2.0 wprowadza reformę szkolnictwa wyższego. To m.in. zmiany w przepisach dotyczących ustroju i organizacji uczelni oraz zasad finansowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Wejście w życie ustawy ma podnieść jakość i przydatność kształcenia na studiach wyższych. Konstytucja (...)
Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna
Stan faktyczny Na początku lat 90-tych moi rodzice darowali mi nieruchomości stanowiącą gospodarstwo rolne. W kacie notarialnym darowizny nie ma żadnych zapisów co do zachowku ani innych rozliczeń spadkowych dla dwóch moich młodszych braci. Moja matka zmarła w 1999 r., a (...)
Ostrożnie z optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych
Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów przed optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych 26 czerwca 2017 r. na stronie Ministerstwa Finansów pojawiło się ostrzeżenie przed optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych (Nr 004/17). Resort (...)
Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym za 2020 r.?
Podatnik, który w roku podatkowym 2020 przekazywał pewne darowizny na określone w ustawie cele, może część z nich lub całość odliczyć od dochodu lub przychodu w rozliczeniu PIT. ##baner## Jakie darowizny można odliczyć? Podatnik, który w roku podatkowym 2020 przekazywał (...)
Jak najmniejszym kosztem znieść współwłasność mieszkania - opinia prawna
Stan faktyczny Mój problem dotyczy mieszkania własnościowego. Owo mieszkanie kupiłem z moją dziewczyną 1,5 roku temu. Mieszkanie jest kupione w równych częściach (50/50 %), przy czym ja dałem wszystkie pieniądze. Po zakupie mieszkania rozstaliśmy się w ciągu 4 miesięcy, a ona wyjechała (...)
Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...
Na czym polega umowa darowizny? Poprzez zawarcie umowy darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Świadczenie na rzecz obdarowanego może w szczególności polegać na przeniesieniu określonych praw z majątku darczyńcy (...)
Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?
Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy się wszystkimi niezbędnymi formalnościami związanymi z darowizną samochodu. Porada zajmuje (...)
Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku
Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz podatkowy SD-Z2. Sprawdź, jak to zrobić. Kto może złożyć formularz SD-Z2, aby skorzystać z całkowitego (...)
Jak rozporządzić majątkiem wspólnym po ustaniu wspólności małżeńskiej?
Majątek wspólny małżonków rządzi się swoimi prawami. Wspólność majątkowa może jednak ustać - czy to na skutek umowy notarialnej, orzeczenia sądu, czy wreszcie rozwodu lub separacji. Powstaje wtedy pytanie: czy można tym majątkiem rozporządzać - coś (...)
Co się bardziej opłaca darowizna czy pożyczka? - opinia prawna
Stan faktyczny Rodzice chcą mi podarować 200 000 zł, które przeznaczę na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup swojego pierwszego mieszkania. Jakie grożą mi konsekwencję jeśli nie zgłoszę tej darowizny do urzędu skarbowego? Pracuję od ok. 7 lat i moje zarobki wynoszą ok. 90 tys. rocznie, (...)
Nie każdą darowiznę odliczysz w PIT
Wsparłeś WOŚP, oddałeś krew lub dołożyłeś do budowy kościoła? Możesz odliczyć pomoc od dochodu. Będzie to możliwe tylko w przypadku darowizn, które wskazano w ustawie o PIT. Są to datki na cele kultu religijnego, krwiodawstwa oraz organizacji pożytku publicznego (szczegóły (...)
Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna
Stan faktyczny Na początku lat 90-tych moi rodzice darowali mi nieruchomości stanowiącą gospodarstwo rolne. W kacie notarialnym darowizny nie ma żadnych zapisów co do zachowku ani innych rozliczeń spadkowych dla dwóch moich młodszych braci. Moja matka zmarła w 1999 r., a (...)
Ostrożnie z optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych
Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów przed optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych 26 czerwca 2017 r. na stronie Ministerstwa Finansów pojawiło się ostrzeżenie przed optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych (Nr 004/17). Resort (...)
Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym za 2020 r.?
Podatnik, który w roku podatkowym 2020 przekazywał pewne darowizny na określone w ustawie cele, może część z nich lub całość odliczyć od dochodu lub przychodu w rozliczeniu PIT. ##baner## Jakie darowizny można odliczyć? Podatnik, który w roku podatkowym 2020 przekazywał (...)
Jak najmniejszym kosztem znieść współwłasność mieszkania - opinia prawna
Stan faktyczny Mój problem dotyczy mieszkania własnościowego. Owo mieszkanie kupiłem z moją dziewczyną 1,5 roku temu. Mieszkanie jest kupione w równych częściach (50/50 %), przy czym ja dałem wszystkie pieniądze. Po zakupie mieszkania rozstaliśmy się w ciągu 4 miesięcy, a ona wyjechała (...)
Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...
Na czym polega umowa darowizny? Poprzez zawarcie umowy darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Świadczenie na rzecz obdarowanego może w szczególności polegać na przeniesieniu określonych praw z majątku darczyńcy (...)
Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?
Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy się wszystkimi niezbędnymi formalnościami związanymi z darowizną samochodu. Porada zajmuje (...)
Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku
Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz podatkowy SD-Z2. Sprawdź, jak to zrobić. Kto może złożyć formularz SD-Z2, aby skorzystać z całkowitego (...)
Jak rozporządzić majątkiem wspólnym po ustaniu wspólności małżeńskiej?
Majątek wspólny małżonków rządzi się swoimi prawami. Wspólność majątkowa może jednak ustać - czy to na skutek umowy notarialnej, orzeczenia sądu, czy wreszcie rozwodu lub separacji. Powstaje wtedy pytanie: czy można tym majątkiem rozporządzać - coś (...)
Co się bardziej opłaca darowizna czy pożyczka? - opinia prawna
Stan faktyczny Rodzice chcą mi podarować 200 000 zł, które przeznaczę na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup swojego pierwszego mieszkania. Jakie grożą mi konsekwencję jeśli nie zgłoszę tej darowizny do urzędu skarbowego? Pracuję od ok. 7 lat i moje zarobki wynoszą ok. 90 tys. rocznie, (...)
Nie każdą darowiznę odliczysz w PIT
Wsparłeś WOŚP, oddałeś krew lub dołożyłeś do budowy kościoła? Możesz odliczyć pomoc od dochodu. Będzie to możliwe tylko w przypadku darowizn, które wskazano w ustawie o PIT. Są to datki na cele kultu religijnego, krwiodawstwa oraz organizacji pożytku publicznego (szczegóły (...)
Podarować tak, żeby nie płacić podatku - opinia prawna
Stan faktycznyMoja mama jest jedynym właścicielem (bez współwłasności małżeńskiej) nieruchomości niezabudowanej o wartości ok. 86.000 PLN, intencją Mamy jest "przekazanie" nieruchomości Synowi (wyłącznie Synowi bez ustawowej współwłasności małżeńskiej), darowizna (...)
Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna
Stan faktycznyPonad 10 lat temu zawarłam związek małżeński. Zaraz po ślubie rodzice darowali mieszkanie mnie i mojemu mężowi, to znaczy darowali mnie, ale z zastrzeżeniem, że mieszkanie wchodzi do majątku wspólnego. Nie spisywaliśmy z mężem intercyzy. Obecnie toczy się w sądzie (...)
Czy przedmiot darowizny ma znaczenie dla obliczenia zachowku? - opinia prawna
Stan faktyczny Rodzice nasi podarowali 2/3 nieruchomości jednej ze swoich wnuczek, a naszej siostrzenicy. Ojciec zmarł w 2002 r., a mama w 2004 r. Czy podarowana część nieruchomości wchodzi do masy spadkowej? Opinia prawna W omawianym stanie faktycznym nie jest do (...)
Jak skutecznie nabyć swoją część odziedziczonego spadku - opinia prawna
Stan faktyczny Urodziłam się w roku 1955. Podziały pozostałych niewielkich dóbr materialnych w rodzinie odbywały się zwykle ustnie bez żadnych postępowań prawnych. Po śmierci kolejnych członków rodziny ich dobra trafiały do żyjących członków rodziny z następnego pokolenia, (...)
Czy można odwołać wykonaną darowiznę?
Umowa darowizny znajduje częste zastosowanie w stosunkach pomiędzy bliskimi sobie osobami. Przekazanie własności różnych przedmiotów majątkowych, może być wyrazem naszej dobroczynności, sympatii lub wdzięczności dla innej osoby. Jednakże po pewnym czasie może okazać się, (...)
Zachowek - kto jest uprawniony i w jaki sposób to uprawnienie jest realizowane?
Według zasady swobody testowania spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę spoza kręgu najbliższych krewnych. Zabezpieczenie interesów osób najbliższych spadkodawcy, by mogli oni po śmierci spadkodawcy uzyskać pewne korzyści ze spadku występuje pod (...)
Jeżeli spadek przypadł więcej niż jednemu spadkobiercy, to od momentu śmierci spadkodawcy jego majątek staje się współwłasnością wszystkich spadkobierców w odpowiednich częściach, które są określone w testamencie lub wynikają z ustawy. Aby każdy z nich mógł (...)
Darowizna zmniejszy roczny podatek o kilkaset złotych
Darowizny zmniejszające dochód, a w efekcie podatek, mogą przekazywać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej - przypomina Tax Care. W rozliczeniach z fiskusem nie można jednak uwzględnić każdego rodzaju darowizny, do tego z odliczeniem należy (...)
Sklepy mogą przekazać żywność na cele dobroczynne bez VAT
W tym roku nie tylko producenci, ale także właściciele sklepów mogą przyłączyć się do świątecznych akcji zbiórek żywności bez konieczności odprowadzania VAT-u. Takie darowizny dodatkowo można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu. W okresie przedświątecznym ruszają liczne zbiórki (...)
Zachowek od obdarowanego - opinia prawna
Stan faktyczny Po śmierci mojej matki, jako spadkobierca ustawowy, założyłem w sądzie rejonowym we Wrocławiu sprawę o stwierdzenie nabycia spadku oraz poinformowałem sąd, że spadkiem zarządza bezprawnie wnuk zmarłej, nie dopuszczając do niego spadkobierców ustawowych. (...)