16.12.2003

Zespół
e-prawnik.pl

Upadłość instytucji emitujących listy zastawne lub obligacje - stan prawny na dzień 30 września 2003 r.

W związku z emisją listów zastawnych na niektórych podmiotach ciąży obowiązek poddania się pewnym odrębnym przepisom w prawie upadłościowym.

Instytucje emitujące listy zastawne - upadłość banku hipotecznego

Podmiotem, który w prawie polskim jest uprawniony do emitowania listów zastawnych jest bank hipoteczny. Bank ten emituje dwa rodzaje listów zastawnych – hipoteczne listy zastawne oraz publiczne listy zastawne.

Hipoteczny list zastawny jest papierem wartościowym imiennym lub na okaziciela, którego podstawę emisji stanowią wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczone hipotekami, w którym to liście bank hipoteczny zobowiązuje się wobec uprawnionego do spełnienia określonych świadczeń pieniężnych.

Oprócz hipotecznych listów zastawnych bank hipoteczny emituje również publiczne listy zastawne, które są papierami wartościowymi imiennymi lub na okaziciela, a podstawą ich emisji stanowią wierzytelności banku hipotecznego z tytułu:

  • kredytów w części zabezpieczonej wraz z należnymi odsetkami, gwarancją lub poręczeniem Narodowego Banku Polskiego, Europejskiego Banku Centralnego, rządów lub banków centralnych państw członkowskich Unii Europejskiej, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, z wyłączeniem państw, które restrukturyzują lub restrukturyzowały swoje zadłużenie zagraniczne w ciągu ostatnich 5 lat, oraz gwarancją lub poręczeniem Skarbu Państwa zgodnie z przepisami odrębnych ustaw, albo
  • kredytów udzielonych podmiotom wymienionym wyżej, albo
  • kredytów w części zabezpieczonej wraz z należnymi odsetkami, gwarancją lub poręczeniem jednostek samorządu terytorialnego oraz kredytów udzielonych jednostkom samorządu terytorialnego.

Emitowane listy zastawne są papierami wartościowymi, które cechują się dużym bezpieczeństwem. Jest to spowodowane między innymi szczególnym uregulowaniem kwestii upadłości banku hipotecznego.

Według przepisów prawa bankowego w razie w razie ogłoszenia upadłości banku emitującego listy zastawne lub obligacje tworzy się osobna masa, przeznaczona przede wszystkim na zaspokojenie praw posiadaczy listów zastawnych lub obligacji. Warunkiem utworzenia tej odrębnej masy w przypadku ogłoszenia upadłości banku hipotecznego są następujące przesłanki:

  • odrębna masa będzie utworzona z wierzytelności, praw i środków banku hipotecznego (są to środki ulokowane w papierach wartościowych emitowanych przez podmioty, które są uprawnione do emisji publicznych listów zastawnych oraz środki ulokowane w Narodowym Banku Polskim i środki posiadane w gotówce),
  • wierzytelności, prawa i środki muszą być wpisane do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych.

Wyodrębnienie tej odrębnej masy następuje z chwilą ogłoszenia upadłości banku, przed zaspokojeniem jakichkolwiek należności, jeżeli tylko są spełnione powyższe przesłanki. Utworzona na tych zasadach odrębna masa upadłości służy przede wszystkim zaspokojeniu roszczeń wierzycieli z listów zastawnych. Dopiero po zaspokojeniu roszczeń wierzycieli z listów zastawnych nadwyżkę środków z odrębnej masy zalicza się do ogólnej masy upadłości banku.

W przepisach ustawy o listach hipotecznych i bankach zastawnych jest również wyrażona zasadnicza różnica odnośnie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości. W zwykłym postępowaniu ogłoszenie upadłości powoduje, że zobowiązania pieniężne upadłego, których termin płatności jeszcze nie nastąpił, stają się płatne z dniem ogłoszenia upadłości. W przypadku upadłości banku hipotecznego tak nie jest. Ogłoszenie upadłości banku hipotecznego nie narusza terminów wymagalności jego zobowiązań wobec wierzycieli z listów zastawnych. Jednakże odstępstwo następuje także przy uregulowaniu odsetek – w „zwykłym” postępowaniu upadłościowym odsetki przestawały biec z momentem ogłoszenia upadłości. W przypadku upadłości banków hipotecznych – odsetki będą liczone nie tylko do dnia upadłości banku, ale też po tym dniu.

Kurator odrębnej masy upadłości

W przypadkach, gdy zostanie utworzona odrębna masa upadłości przeznaczona przede wszystkim na zaspokojenie roszczeń posiadaczy z listów zastawnych – sąd ustanowi kuratora do strzeżenia praw tych posiadaczy. Przed ustanowieniem kuratora sąd musi zasięgnąć opinii Komisji Nadzoru Bankowego co do jego osoby. Gdyby Komisja Nadzoru Bankowego w zakreślonym terminie nie złożyła opinii, sąd nada sprawie dalszy bieg – jeżeli natomiast Komisja Nadzoru Bankowego zgłosi opinię negatywną co do osoby kuratora, to należy ponownie wyznaczyć osobę, która będzie zobowiązana wypełniać jego funkcje.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Instytucje finansowe zarządzające środkami PPK

Instytucje finansowe zarządzające środkami PPK

W 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), realizowana w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jakie instytucje finansowe mogą oferować zarządzanie środkami gromadzonymi w ramach PPK? Nowa ustawa Uzgodnienie kluczowych założeń programu PPK (...)

Jak ma przebiegać elektroniczny obrót \

Jak ma przebiegać elektroniczny obrót \"instrumentami finansowymi\"?

  Co to są "instrumenty finansowe"?  Instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi są:  1. papiery wartościowe – tzn.:  akcje, prawa poboru w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, prawa do akcji, (...)

Zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce

Zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne (...)

Stosowanie ustawy o STIR

Stosowanie ustawy o STIR

STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których najczęściej dokonują zorganizowane grupy przestępcze. STIR już działa Przykładem jego sprawnego (...)

Obrót instrumentami finansowymi

Obrót instrumentami finansowymi

Nowa bardzo obszerna ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi reguluje, od 24 października br., zasady, tryb i warunki podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, prawa i obowiązki podmiotów uczestniczących w tym obrocie (np. (...)

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie częściowego współponoszenia kosztów pobytu (...)

Skorzystaj z programu PHARE 2003!

Skorzystaj z programu PHARE 2003!

PHARE 2003 jest to ostatnią edycją programu przedakcesyjnego PHARE. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, z opóźnieniem, dopiero 14 lipca br. ogłosiła zaproszenia do składania w wyznaczonych terminach wniosków o udzielenie wsparcia. W sumie do rozdysponowania będzie ponad 35 mln EUR. (...)

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Koszty uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw Poniższe wyjaśnienie dotyczy nowych przepisów art. 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992  r. o podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 (...)

Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia  i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i (...)

Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?

Stypendia - jaką pomoc materialną mogą otrzymać studenci i doktoranci w roku akademickim 2018/2019?

Pomoc materialna dla studentów w roku akademickim 2018/2019 Oprócz przepisów powszechnie obowiązujących, przyznawanie pomocy materialnej dla studentów finansowanej z budżetu państwa reguluje także szczegółowy regulamin ustalania wysokości, przyznawania (...)

Emp@tia Dobry Start - Złóż wniosek o świadczenie „dobry start”

Emp@tia Dobry Start - Złóż wniosek o świadczenie „dobry start”

1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków o świadczenie z programu Emp@tia „Dobry Start”. To po 300 zł raz w roku dla każdego ucznia rozpoczynającego rok szkolny. Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. (...)

O czym powinien wiedzieć cudzoziemiec zamierzający uczyć się w Polsce?

O czym powinien wiedzieć cudzoziemiec zamierzający uczyć się w Polsce?

3 listopada br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w // sprawie // podejmowania i // odbywania // przez // cudzoziemców // studiów i // szkoleń oraz ich // uczestniczenia w // badaniach // naukowych i // (...)

Uczestnictwo pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek

Uczestnictwo pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek

 W związku z wprowadzeniem regulacji dotyczącej transgranicznego łączenia spółek kapitałowych, należało również uregulować sytuację pracowników łączących się spółek. Problematyka ta została ugruntowana w ustawie z dnia 28 kwietnia 2008 r. o uczestnictwie (...)

TK: przepis pozwalający RPO na wykonywanie zadań po upływie kadencji straci moc za 3 miesiące

TK: przepis pozwalający RPO na wykonywanie zadań po upływie kadencji straci moc za 3 miesiące

15 kwietnia 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt K 20/20) w sprawie wniosku grupy posłów dotyczącego pełnienia obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji, do czasu objęcia stanowiska nowego Rzecznika.  Trybunał (...)

Aby poprzeć wniosek o referendum lokalne, trzeba podać wiele swoich danych

Aby poprzeć wniosek o referendum lokalne, trzeba podać wiele swoich danych

Poparcie przez mieszkańca jednostki samorządu terytorialnego wniosku o przeprowadzenie referendum w opinii NSA Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów, po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2017 r. na posiedzeniu jawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Prezesa Naczelnego (...)

Jak będą finansowane zadania oświatowe?

Jak będą finansowane zadania oświatowe?

Finansowanie zadań oświatowych uregulowane Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych obejmuje zmiany w sposobie finansowania oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela. To pierwszy etap planowanych rozwiązań, które docelowo uporządkują system finansowania (...)

Finansowanie zadań oświatowych po nowemu

Finansowanie zadań oświatowych po nowemu

Jaki jest cel ustawy o finansowaniu zadań oświatowych? Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych obejmuje zmiany w sposobie finansowania oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela. To pierwszy etap planowanych rozwiązań, które docelowo uporządkują system finansowania zadań oświatowych, (...)

Oświadczenie o potrąceniu wobec upadłego nie zawsze będzie prowadzić do umorzenia wierzytelności

Oświadczenie o potrąceniu wobec upadłego nie zawsze będzie prowadzić do umorzenia wierzytelności

Potrącenie wierzytelności w stosunku do upadłego znajdującego w się w upadłości jest jedną z niekwestionowanych przez prawo i praktykę form zaspokajania wierzytelności w toku postępowania upadłościowego. Dzięki niej wierzyciel upadłościowy zyskuje możliwość zaspokojenia swoich roszczeń (...)

Wsparcie dla rodzin zmienione

Wsparcie dla rodzin zmienione

Czego dotyczą zmiany? Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin wprowadza ona zmiany dla polskich rodzin dotyczące programu „Rodzina 500+”, świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych, opieki żłobkowej oraz Karty (...)

Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

  Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (...)

Jak dostać jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł?

Jak dostać jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł?

Urodziło ci się dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem? Twoje dziecko ma nieuleczalną chorobę, która zagraża jego życiu? Możesz dostać pomoc – jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł. Dowiedz się, jak je uzyskać.  Kto może uzyskać? Na (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Nie złożenie na czas wniosku o upadłość

Nie złożenie na czas wniosku o upadłość

Toczy się sprawa przed sądem karnym, którą wniosła prokuratura o to, że oskarżony nie złożył na czas wniosku o upadłość. W tym celu został powołany przez prokuraturę biegły sądowy, który wskazał, że w na koniec miesiąca X spółka powinna złożyć wniosek o upadłość. Jeżeli (...)

Wspólne postępowanie upadłościowe wspólników s.c.

Wspólne postępowanie upadłościowe wspólników s.c.

Wiem, że upadłość nie może zostać przeprowadzona dla spółki cywilnej, ale dla jej wspólników jako przedsiębiorców. Wiadomym jest też, że upadłość może zostać przeprowadzona jedynie przy spełnieniu pierwszego podstawowego warunku - posiadania środków na pokrycie kosztów postępowania (...)

Upadłość i zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Upadłość i zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Dłużnik zlikwidował (wyrejestrował wpis z ewidencji) jednoosobową działalność gospodarczą dwa lata temu. Posiada wraz z byłą żoną i swoim rodzeństwem udziały w nieruchomości. Nieruchomości zostały zajęte przez komornika i prowadzona jest z nich egzekucja wierzytelności m.in. banku (...)

Czy prokurent powinien złożyć wniosek o upadłość?

Czy prokurent powinien złożyć wniosek o upadłość?

Spółkę z o.o. reprezentuje samodzielnie jedyny członek zarządu, obcokrajowiec, przebywający co do zasady za granicą. Spółkę może też reprezentować prokurent, wpisany do KRS (samodzielnie). Wiadomo, że prokurent MOŻE zgłosić upadłość, jeśli pojawiły się np. niezapłacone zobowiązania. (...)

Upadłość pracodawcy a odprawa

Upadłość pracodawcy a odprawa

Czy pracownikowi spółki z o.o., która ogłosiła upadłość, należy się odprawa 3-miesięczna? W przypadku zakładów pracy, które ogłosiły upadłość, ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy przewiduje szczególny (...)

Kiedy jest właściwy czas na złożenie wniosku o upadłość

Kiedy jest właściwy czas na złożenie wniosku o upadłość

Jak należy rozumieć sformułowanie \"złożenie wniosku o upadłość we właściwym czasie\" ? Jest to pojęcie nieostre, będące przedmiotem rozważań doktryny. W tezie wyroku SN z dnia 11 marca 2008r. (sygn. II CSK 545/2007, LexPolonica nr 2032039): Właściwy czas na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie (...)

Prowadzenie działalności przez syndyka

Prowadzenie działalności przez syndyka

Sąd orzekł upadłość przedsiębiorstwa obejmującą likwidację majątku. Syndyk uznał, że prowadzenie działalności jest zasadne, gdyż wiąże się z określonym zyskiem a tym samym powiększeniem masy upadłości. Czy syndyk może zwrócić się do sędziego komisarza o zezwolenie na czasowe (...)

Odszkodowanie od firmy w upadłości

Odszkodowanie od firmy w upadłości

Moje ewentualne roszczenia odszkodowawcze dotyczą firmy państwowej, obecnie znajdującej się w upadłości. Jeżeli do czasu zakończenia procesu sądowego firma zostanie zlikwidowana, to od kogo mogę oczekiwać zadośćuczynienia wyrokowi sądowemu? Ponieważ właścicielem firmy do końca w 100% (...)

Posiedzenie sądu w sprawie upadłości

Posiedzenie sądu w sprawie upadłości

Czy po złożeniu wniosku o upadłość przez zarząd spółki, sąd może ogłosić taką upadłość bez zawiadamiania strony o dacie posiedzenia sądu w tej sprawie? Zgodnie z art. 69 prawa upadłościowego sąd orzeka na posiedzeniu niejawnym chyba, że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej. (...)

Pozew o zapłatę a wniosek o ogłoszenie upadłości

Pozew o zapłatę a wniosek o ogłoszenie upadłości

Niebawem moja kancelaria złoży przeciwko spółce jawnej pozew o zapłatę (jestem powodem). Jeżeli dodatkowo ja lub kancelaria złożymy wniosek o ogłoszenie upadłości tej spółki, to czy ten dłużnik - spółka jawna będzie mogła w sprzeciwie od nakazu zapłaty podnieść jako skuteczny zarzut, (...)

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej po zamknięciu firmy.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej po zamknięciu firmy.

W 2008 roku otworzyłem firmę która dobrze prosperowała. Niestety zacząłem podupadać na zdrowiu. Coraz większe koszta leczenia zmusiły mnie, oraz moją rodzinę do zaciągania kredytów. Długi były tak długie że zostałem zmuszony do zamknięcia firmy. Moje pytanie tyczy się tego, czy mogę (...)

O odpowiedzialności karnej członka zarządu

O odpowiedzialności karnej członka zarządu

Postawiono zarzut, że będąc w roku 2000 członkiem zarządu spółki z o.o., nie została zgłoszona upadłość tej spółki. Zarzut dotyczy czynu z art. 301 Kodeksu Handlowego. 1. Jaki jest katalog kar za taki czyn? W jakich aktach prawnych jest on aktualnie określony. Czy w przypadku wyroku skazującego (...)

Odpowiedzialność członków zarządu sp. z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu sp. z o.o.

Zgodnie z art. 299 ksh członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają za jej zobowiązania, o ile nie złożyli wniosku o upadłość spółki w ciągu 2 tygodni od zaprzestania spłacania długów. Czy w przypadku, gdy sąd oddalił wniosek o upadłość, nie wspominając w orzeczeniu o fakcie zbyt (...)

Upadłość osób prywatnych - konsumencka

Upadłość osób prywatnych - konsumencka

Czy ustawa o upadłości osób prywatnych weszła już w życie? Gdzie i w jaki sposób można załatwić formalności związane z taką upadłością? W naszym systemie prawnym ciągle nie ma jeszcze możliwości ogłoszenia upadłości osoby fizycznej (chodzi tu o wprowadzenie tzw. upadłości konsumenckiej). (...)

Stosunek najmu a upadłość

Stosunek najmu a upadłość

Posiadam podpisaną umowę najmu na czas określony (10 lat) z przedsiębiorstwem, które złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy syndyk może wypowiedzieć mi tę umowę jeżeli sąd ogłosi po 1 października 2003r. upadłość przedsiębiorstwa. 1 października 2003 r. wchodzi w życie ustawa (...)

Nie złożenie na czas wniosku o upadłość

Nie złożenie na czas wniosku o upadłość

Toczy się sprawa przed sądem karnym, którą wniosła prokuratura o to, że oskarżony nie złożył na czas wniosku o upadłość. W tym celu został powołany przez prokuraturę biegły sądowy, który wskazał, że w na koniec miesiąca X spółka powinna złożyć wniosek o upadłość. Jeżeli (...)

Wspólne postępowanie upadłościowe wspólników s.c.

Wspólne postępowanie upadłościowe wspólników s.c.

Wiem, że upadłość nie może zostać przeprowadzona dla spółki cywilnej, ale dla jej wspólników jako przedsiębiorców. Wiadomym jest też, że upadłość może zostać przeprowadzona jedynie przy spełnieniu pierwszego podstawowego warunku - posiadania środków na pokrycie kosztów postępowania (...)

Upadłość i zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Upadłość i zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Dłużnik zlikwidował (wyrejestrował wpis z ewidencji) jednoosobową działalność gospodarczą dwa lata temu. Posiada wraz z byłą żoną i swoim rodzeństwem udziały w nieruchomości. Nieruchomości zostały zajęte przez komornika i prowadzona jest z nich egzekucja wierzytelności m.in. banku (...)

Czy prokurent powinien złożyć wniosek o upadłość?

Czy prokurent powinien złożyć wniosek o upadłość?

Spółkę z o.o. reprezentuje samodzielnie jedyny członek zarządu, obcokrajowiec, przebywający co do zasady za granicą. Spółkę może też reprezentować prokurent, wpisany do KRS (samodzielnie). Wiadomo, że prokurent MOŻE zgłosić upadłość, jeśli pojawiły się np. niezapłacone zobowiązania. (...)

Upadłość pracodawcy a odprawa

Upadłość pracodawcy a odprawa

Czy pracownikowi spółki z o.o., która ogłosiła upadłość, należy się odprawa 3-miesięczna? W przypadku zakładów pracy, które ogłosiły upadłość, ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy przewiduje szczególny (...)

Kiedy jest właściwy czas na złożenie wniosku o upadłość

Kiedy jest właściwy czas na złożenie wniosku o upadłość

Jak należy rozumieć sformułowanie \"złożenie wniosku o upadłość we właściwym czasie\" ? Jest to pojęcie nieostre, będące przedmiotem rozważań doktryny. W tezie wyroku SN z dnia 11 marca 2008r. (sygn. II CSK 545/2007, LexPolonica nr 2032039): Właściwy czas na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie (...)

Prowadzenie działalności przez syndyka

Prowadzenie działalności przez syndyka

Sąd orzekł upadłość przedsiębiorstwa obejmującą likwidację majątku. Syndyk uznał, że prowadzenie działalności jest zasadne, gdyż wiąże się z określonym zyskiem a tym samym powiększeniem masy upadłości. Czy syndyk może zwrócić się do sędziego komisarza o zezwolenie na czasowe (...)

Odszkodowanie od firmy w upadłości

Odszkodowanie od firmy w upadłości

Moje ewentualne roszczenia odszkodowawcze dotyczą firmy państwowej, obecnie znajdującej się w upadłości. Jeżeli do czasu zakończenia procesu sądowego firma zostanie zlikwidowana, to od kogo mogę oczekiwać zadośćuczynienia wyrokowi sądowemu? Ponieważ właścicielem firmy do końca w 100% (...)

Posiedzenie sądu w sprawie upadłości

Posiedzenie sądu w sprawie upadłości

Czy po złożeniu wniosku o upadłość przez zarząd spółki, sąd może ogłosić taką upadłość bez zawiadamiania strony o dacie posiedzenia sądu w tej sprawie? Zgodnie z art. 69 prawa upadłościowego sąd orzeka na posiedzeniu niejawnym chyba, że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej. (...)

Pozew o zapłatę a wniosek o ogłoszenie upadłości

Pozew o zapłatę a wniosek o ogłoszenie upadłości

Niebawem moja kancelaria złoży przeciwko spółce jawnej pozew o zapłatę (jestem powodem). Jeżeli dodatkowo ja lub kancelaria złożymy wniosek o ogłoszenie upadłości tej spółki, to czy ten dłużnik - spółka jawna będzie mogła w sprzeciwie od nakazu zapłaty podnieść jako skuteczny zarzut, (...)

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej po zamknięciu firmy.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej po zamknięciu firmy.

W 2008 roku otworzyłem firmę która dobrze prosperowała. Niestety zacząłem podupadać na zdrowiu. Coraz większe koszta leczenia zmusiły mnie, oraz moją rodzinę do zaciągania kredytów. Długi były tak długie że zostałem zmuszony do zamknięcia firmy. Moje pytanie tyczy się tego, czy mogę (...)

O odpowiedzialności karnej członka zarządu

O odpowiedzialności karnej członka zarządu

Postawiono zarzut, że będąc w roku 2000 członkiem zarządu spółki z o.o., nie została zgłoszona upadłość tej spółki. Zarzut dotyczy czynu z art. 301 Kodeksu Handlowego. 1. Jaki jest katalog kar za taki czyn? W jakich aktach prawnych jest on aktualnie określony. Czy w przypadku wyroku skazującego (...)

Odpowiedzialność członków zarządu sp. z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu sp. z o.o.

Zgodnie z art. 299 ksh członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają za jej zobowiązania, o ile nie złożyli wniosku o upadłość spółki w ciągu 2 tygodni od zaprzestania spłacania długów. Czy w przypadku, gdy sąd oddalił wniosek o upadłość, nie wspominając w orzeczeniu o fakcie zbyt (...)

Upadłość osób prywatnych - konsumencka

Upadłość osób prywatnych - konsumencka

Czy ustawa o upadłości osób prywatnych weszła już w życie? Gdzie i w jaki sposób można załatwić formalności związane z taką upadłością? W naszym systemie prawnym ciągle nie ma jeszcze możliwości ogłoszenia upadłości osoby fizycznej (chodzi tu o wprowadzenie tzw. upadłości konsumenckiej). (...)

Stosunek najmu a upadłość

Stosunek najmu a upadłość

Posiadam podpisaną umowę najmu na czas określony (10 lat) z przedsiębiorstwem, które złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy syndyk może wypowiedzieć mi tę umowę jeżeli sąd ogłosi po 1 października 2003r. upadłość przedsiębiorstwa. 1 października 2003 r. wchodzi w życie ustawa (...)

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Jakie są konsekwencje upadłości spółdzielni mieszkaniowej dla mieszkańców? Upadłość spółdzielni mieszkaniowej pociąga za sobą różne skutki, uzależnione od rodzaju praw, jakie przysługują członkom. W przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, upadłość (...)