Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej idzie do Prezydenta

Parlament przyjął ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej

Sejm rozpatrzył 29 października br. poprawki Senatu do ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej i skierował ją do podpisu Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– "Etap parlamentarny prac nad ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej został zakończony. Teraz projekt trafi do Pana Prezydenta. Jestem przekonany, że solidna zapora to jedyne skuteczne narzędzie, które pozwoli powstrzymać presję migracyjną" – napisał na Twitterze minister Mariusz Kamiński.

- "Bezpieczeństwo polskich obywateli jest najważniejsze. Jestem przekonany, że doświadczenia dotyczące najświeższych fal migracyjnych pokazują, że zapora to skuteczne narzędzie w ochronie granicy" - powiedział wiceminister Maciej Wąsik w Senacie. Wiceminister Maciej Wąsik podkreślił, że służby białoruskie inspirują próby przekroczenia granicy z Polską.- "Nasze decyzje muszą być szybkie i adekwatne do sytuacji. Zdajemy sobie sprawę, że mamy za naszą wschodnią granicą niestabilnego dyktatora, za którym stoi Władimir Putin. Musimy zabezpieczyć prawa polskich obywateli" – argumentował sekretarz stanu w MSWiA.

Wiceszef MSWiA odpowiadając na pytania senatorów podkreślił, że tylko twarda polityka wobec Aleksandra Łukaszenki jest skuteczna. Jednym z najważniejszych jej elementów jest uszczelnienie granicy.

Porady prawne

Co przewiduje ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej?

Celem ustawy jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Zaprojektowane rozwiązanie polega na stworzeniu podstaw prawnych umożliwiających szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji. Zabezpieczenie granicy będzie obejmowało urządzenia budowlane wraz z infrastrukturą elektroniczną i telekomunikacyjną.

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie komendant główny Straży Granicznej, który będzie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie. Do przygotowania i realizacji inwestycji zostanie także powołany zespół, w którego składzie znajdą się podmioty istotne dla całego procesu inwestycji.

W związku z presją migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej, w ustawie zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie bariery w możliwie najkrótszym czasie. W związku z tym, ustawa w sposób kompleksowy reguluje te zagadnienia.

Ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji, w kontekście istniejących zagrożeń na granicy państwowej, ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika