Wicepremier Pawlak w Sejmie o cenach energii i inwestycjach w górnictwie

- Będziemy się starać, aby wzrost cen energii na świecie był jak najmniej odczuwalny dla polskich konsumentów. Dlatego konieczne jest rozwijanie produkcji w oparciu o krajowe surowce i pozyskanie środków na inwestycje początkowe w górnictwie - mówił 18 września br. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.

Ceny gazu i energii elektrycznej

Według ministra gospodarki, wzrost cen ropy i gazu na światowych rynkach był w Polsce stosunkowo słabo odczuwalny, ze względu na duży udział krajowych surowców w bilansie energetycznym. - Inflacja w naszym kraju była niższa niż 5 proc., natomiast w krajach w większym stopniu uzależnionych od gazu, takich jak kraje nadbałtyckie, przekroczyła 15 proc. - powiedział.

Porady prawne

Odnosząc się do planowanych przez PGNiG podwyżek cen gazu, wicepremier zwrócił uwagę, że są one związane z droższą ropą naftową, która w lipcu br. kosztowała aż 140 dol. za baryłkę. - URE nie podziela jednak wszystkich argumentów dotyczących konieczności wprowadzenia podwyżek - poinformował minister gospodarki. - W rozmowach z dostawcami Urząd stara się łagodzić wzrost cen i nie dopuścić do przeniesienia wszystkich konsekwencji zawirowań na światowych rynkach na konsumentów w Polsce - dodał. Według niego, należy jednak brać pod uwagę sytuację gospodarczą i fakt, że PGNiG sprowadzając surowiec po wyższych kosztach musi uwzględnić je w swoich taryfach.

Zdaniem wicepremiera, konieczne jest tworzenie rozwiązań, które będą łagodzić skutki gwałtownych wahań cen. - Przygotowujemy nowe przepisy, które od nowego roku pozwolą na łatwiejszy wybór tańszego dostawcy - powiedział. Poinformował również, że po interwencji resortu gospodarki, Ministerstwo Finansów zrezygnowało z planów podwyżki o 28 gr. akcyzy na autogaz.

Omawiając sytuację na rynku energii elektrycznej, Waldemar Pawlak podkreślił, że bardzo ważne jest, aby URE zachował w stosunku do klientów szczególnie wrażliwych regulacje na 2008 r. - Natomiast w 2009 r. kwestie dotyczące kształtowania cen energii elektrycznej będą szeroko otwarte - zapowiedział.

Dużym wyzwaniem będą też w opinii wicepremiera Pawlaka wymogi zawarte w pakiecie klimatycznym UE. - Wprowadzenie pełnego systemu aukcyjnego oznaczałoby, że bazująca na węglu polska energetyka ponosiłaby dodatkowe opłaty, podwyższające koszty energii - powiedział. - Proponujemy stopniowe wchodzenie w system aukcyjny, zaczynając od 20 proc. Zapobiegłoby to przenoszeniu kosztów tego administracyjnego eksperymentu w całości na konsumentów - wyjaśnił.

Inwestycje początkowe w górnictwie

W opinii wicepremiera, w Polsce konieczne są inwestycje, które umożliwią uruchomienie eksploatacji złóż węgla, zaspokajających potrzeby energetyki i przemysłu. - Udostępnione pokłady wyczerpały się. Jest to konsekwencją wieloletnich procesów, które ograniczyły możliwości produkcyjne sektora i spowodowały zaniedbanie robót przygotowawczych - powiedział.

MG chce, aby środki na inwestycje początkowe zostały zapisane w przyszłorocznym budżecie. - W przeciwnym wypadku pieniędzy trzeba będzie szukać gdzie indziej. Wydłuży to proces inwestycyjny, a w konsekwencji wpłynie na wzrost cen energii i poziom inflacji - argumentował.

Z planów spółek węglowych na lata 2007-15 wynika, że udział ich środków własnych w inwestycjach początkowych sięgałby 89 proc. - Zaledwie 10 proc. pochodziłoby więc z budżetu państwa. W najbliższych dwóch latach wsparcie górnictwa środkami publicznymi dopuszczają jeszcze przepisy UE - powiedział wicepremier. Według niego, pomoc taka może wywołać korzystne efekty dla całej gospodarki i dla konsumentów w postaci tańszej energii. - Brak środków na inwestycje początkowe może natomiast zaprzepaścić dotychczasowe wysiłki na rzecz restrukturyzacji górnictwa - dodał.

 

18 września br. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak odpowiadał w Sejmie na pytania posłów: Stanisława Szweda (PiS) i Marii Zuby (PiS) - nt. podwyżek cen gazu i energii elektrycznej oraz Tadeusza Motowidło (Lewica) - nt. środków na inwestycje początkowe w górnictwie.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika