Wyłączenie komornika? Tej decyzji nie zaskarżysz
Obywatel nie musi mieć prawa do zaskarżenia decyzji sądu oddalającej wniosek o wyłączenie komornika jest zgodny z konstytucją. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 12 kwietnia (sygn. akt: SK 21/11).
Skargę na art. 9 ust. 3 ustawy o komornikach złożyła Wytwórnia Konstrukcji Stalowych Ostrowiec sp. z o.o. Jej zdaniem niedopuszczalność zażalenia na postanowienie sądu w sprawie oddalenia wniosku o wyłączeniu komornika narusza prawo do zaskarżania orzeczeń wydanych w pierwszej instancji (art. 78 konstytucji) i prawo do sądu (art. 45 ust. 1 konstytucji). Ponadto zdaniem skarżącej firmy występuje też w takim wypadku nieproporcjonalne wyważenie praw wierzyciela i szybkości postępowania z prawami osoby, z której majątku jest prowadzona egzekucja (art. 31 ust. 3 konstytucji).
Trybunał Konstytucji nie podzielił jednak tej argumentacji. Jak podkreślił, postępowanie egzekucyjne musi mieć konstrukcję zapewniającą szybkość i efektywność tak, by uszanować prawo wierzyciela do sądu i wiążącego rozstrzygnięcia.
Ochronę dłużnika zapewnia za to aktywny udział sądu rejonowego działającego jako sąd egzekucyjny, który jest zobowiązany, by dbać o należyte wykonanie egzekucji.
Jednocześnie TK zastrzegł, że komornik nie jest organem sądowym i tym samy instytucja jego wyłączenia nie jest objęta gwarancjami zawartymi w art. 45 ust. 1 konstytucji.
(PSZ)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?