Wyższe stawki za delegacje. Sprawdź, o ile

20.1.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Dostaniesz 30 złotych dziennie. Po pięciu latach rząd podnosi diety dla pracowników o 7 złotych.

Nowe stawki zamieszczono w projekcie rozporządzenia, które ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

Zgodnie z nimi dzienna dieta za służbowy wyjazd na terenie kraju pójdzie w górę o 30 proc. (wzrost z 23 do 30 złotych). Taka kwota ma wystarczyć na śniadanie, obiad i kolację.

Nowością będzie możliwość obcięcia stawki o odpowiednią wysokość. Takie rozwiązanie jest teraz stosowane jedynie wtedy, gdy pracownik jest wysyłany za granicę. W przypadku podróży po kraju po prostu dostajemy dietę, lub nie. Druga opcja jest możliwa, gdy pracodawca zapewnia całodzienne, darmowe wyżywienie.

Porady prawne

Od stycznia jadąc w delegacją krajową dieta może być niższa o 25 proc., jeśli szef zapewni nam np. kanapki na śniadanie. O kolejne 25 proc. spadnie, gdy zapewni kolację. W przypadku dostarczenia pracownikowi obiadu stawka zostanie natomiast obniżona o połowę.

Wyższe diety nadal za niskie?

Przypominamy, że obecne stawki nie były podnoszone od 2007 roku. Po tak długim czasie podwyżka w skali 7 złotych nie każdego może satysfakcjonować.

- Zaproponowane 30 złotych jest ciągle niewystarczające w odniesieniu do cen w naszym kraju – uważa Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ. Podczas konsultacji związkowcy zgłaszali, by podnieść stawkę do 46 złotych za dobę. Propozycja jednak nie przeszła.

W projekcie zapisano też, że diety w nowych wysokościach mają obowiązywać co najmniej do końca 2013 roku. To z kolei spotkało się ze sprzeciwem NSZZ Solidarność. Organizacja chciała, by rząd przywrócił mechanizm, który obowiązywał do końca 2004 roku. Wówczas diety były corocznie waloryzowane. Ta propozycja również nie została uwzględniona w projekcie.

Według ministerstwa podwyżki większe niż 7 złotych nie wchodzą w grę. – Jest to obecnie niemożliwe do realizacji przez pracodawców, zwłaszcza ze sfery budżetowej – wyjaśnia resort.

Będą limity za nocleg w hotelu

Ministerstwo proponuje również wprowadzenie limitu noclegowego. W projekcie zapisano, że za nocleg podczas podróży krajowej w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety.

Oznacza to, że maksymalnie pracownik odzyska 600 złotych za jeden nocleg. Jedynie w uzasadnionych przypadkach pracodawca będzie mógł oddać więcej. Będzie to jednak zależało od jego indywidualnej decyzji.

Szef odda za parking i płatną autostradę

Pracownicy będą mogli ponadto starać się o zwrot innych, niezbędnych i udokumentowanych wydatków.

O jakie konkretnie wydatki chodzi? Katalog jest otwarty. Ministerstwo zaznacza, że będą to w szczególności opłaty za bagaż, przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania czy opłaty za miejsca parkingowe.

Tak jak teraz pracownicy będą mogli wystąpić przed wyjazdem z wnioskiem o zaliczkę na przewidywane wydatki.

Zmiany w dietach za podróż zagraniczną

Tutaj stawki zmieniają się w przypadku większości państw. Ponadto w rozporządzeniu ustalono, że w zagranicznej podróży, przemieszczając się jeszcze po terenie kraju, obowiązywać będą przepisy dotyczące delegacji krajowej.

NOWE STAWKI ZA PODRÓŻ ZAGRANICZNĄ I LIMITY ZA NOCLEG

Znowelizowane zostaną również przepisy, które dotyczą zasad wypłacania zaliczek na podróż zagraniczną w złotówkach oraz zasady zwrotu przez pracodawcę udokumentowanych kosztów leczenia za granicą.

Przedstawione w tekście rozporządzenie określa wysokość stawek przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu
w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne