W związku z pracami nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia, dotyczącego reklamy produktów leczniczych, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan pragnie zwrócić uwagę, że jakkolwiek dostrzegamy porządkujący i doprecyzowujący charakter projektu, który oceniamy pozytywnie, to jednak niektóre z proponowanych regulacji, zawarte w niniejszym projekcie zawierają daleko idące , niczym nieuzasadnione ograniczenia w zakresie prowadzenia reklamy produktów leczniczych, które stanowią zagrożenie dla konstytucyjnej zasady swobody działalności gospodarczej członków PKPP Lewiatan, funkcjonujących w branży farmaceutycznej oraz branży usług medycznych. Stanowią również zagrożenie dla innych przedsiębiorców funkcjonujących w tym obszarze rynku.
Niektóre z proponowanych rozwiązań zawierają regulacje, które mogą być wprowadzane jedynie w akcie rangi ustawowej, inne wykraczają poza delegację ustawową zawartą w art. 59 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity - Dz. U. z 2008 r., Nr 45, poz. 271).
Zastrzeżenie budzą w szczególności postanowienia:
1) § 3 ust. 2 projektu, ustanawiające zasadę: jedna reklama jeden produkt;
2) § 15 ust. 2 projektu, wprowadzające zakaz odbywania wizyt przez przedstawicieli medycznych w czasie godzin pracy lekarzy i farmaceutów.
W ocenie PKPP Lewiatan istnieją uzasadnione obawy, iż pierwszy z wymienionych przepisów:
1) narusza art. 92 ust. 1 Konstytucji, który wykraczając poza ramy delegacji ustawowej, samodzielnie reguluje materię ustawową, wprowadza dodatkowe ograniczenia, które nie znajdują uzasadnienia w przepisach rangi ustawowej;
2) narusza art. 20 Konstytucji, ograniczając zasadę swobody działalności gospodarczej, której elementem, zgodnie z orzecznictwem ETS jest swoboda wypowiedzi reklamowe (w tym reklama porównawcza);
3) narusza art. 31 ust. 3 Konstytucji, poprzez wprowadzenie ograniczeń chronionych konstytucyjnie (w tym przypadku zasady swobody działalności gospodarczej), z jednej strony, w drodze rozporządzenia, a nie ustawy, z drugiej natomiast bez koniecznego w takim przypadku uzasadnienia wynikającego z potrzeby ochrony zdrowia publicznego;
4) Narusza art. 54 Konstytucji, poprzez ograniczenie zasady wolności komunikowania się, której reklama jest elementem, bez uzasadnienia, a co najmniej z naruszeniem zasady proporcjonalności.
Przepis § 15 ust. 2 projektu rozporządzenia, budzi zastrzeżenia z punktu widzenia:
1) poszanowania zasady pewności prawa i ochrony interesów w toku, wynikających z art. 2 Konstytucji (niejasna i budząca wątpliwości norma prawna);
2) zgodności z zasadą swobody działalności gospodarczej, określoną w art. 20 Konstytucji, w związku z narzuceniem przedsiębiorcom rozwiązań uniemożliwiających lub w sposób nieuzasadniony utrudniającym prowadzenie działalności gospodarczej;
3) wymuszania de facto pracy lekarza po godzinach pracy bez wynagrodzenia, co jest niezgodne z kodeksem pracy; należy przypomnieć, iż dopiero niedawno uprawnienie lekarza do uznania dyżuru za czas pracy musiało zostać usankcjonowane przez ustawodawcę, a teraz ponownie Minister pragnie obciążyć lekarza niepłatną pracą po godzinach;
4) negatywnych następstw dla pacjentów, ponieważ może prowadzić do zmniejszenia dostępności do materiałów edukacyjnych przeznaczonych dla pacjentów, oraz stosowanego w terapii niektórych schorzeń (np. astma, cukrzyca) specjalistycznego sprzętu (np. inhalatorów, penów); ograniczy wreszcie dostęp pacjentów do bezpłatnych próbek leków, a tym samym wydłuży proces wdrażania nowoczesnych terapii;
5) powstawania nieuczciwych praktyk i powstawania zjawisk korupcyjnych, w związku z koniecznością uzyskiwania zgody na odbywanie wizyt, w braku określenia jakichkolwiek przesłanek odmowy jej uzyskania;
Poza wskazanymi przepisami wiele innych, zawartych w projekcie budzi wątpliwości członków PKPP Lewiatan, z punktu widzenia zgodności z powszechnie obowiązującym prawem. Jednocześnie projekt nie rozwiązuje wszystkich mankamentów dzisiejszych regulacji w zakresie reklamy produktów leczniczych.
Rozumiejąc potrzebę współpracy oraz konieczność uzupełnienia i doprecyzowania obecnie obowiązujących regulacji, pragniemy zwrócić uwagę, że proces ten winien odbywać się z udziałem i w uzgodnieniu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, tak aby wspólnie wypracowana regulacja chroniła w sposób należyty interesy uczestników rynku.
Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl
Potrzebujesz porady prawnej?
Scam - kolejne działania Prezesa UOKiK wobec influencerów
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzi, czy influencerzy promują tzw. scam. To kolejna odsłona działań Urzędu związana z reklamą w mediach społecznościowych. scam@uokik.gov.pl – to adres email, na który możesz (...)
Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)
Leki na katar działają jak narkotyk
Dlatego trzeba ograniczyć ich sprzedaż. Apteka wyda nam tylko jedno opakowanie lekarstwa. Chodzi m.in. o popularne środki na katar dostępne bez recepty, takie jak Cirrus, Acatar AT oraz Sudafed. Specyfiki te zawierają pseudoefedrynę, która działa w sposób zbliżony do amfetaminy. Ministerstwo (...)
Nowe radykalne ograniczenia w walce z koronawirusem!
Kolejne kroki w walce z koronawirusem Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara (...)
Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?
Najważniejsze informacje o programie Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego. Wniosek o świadczenie (...)
Koniec tanich leków. Apteki nie dadzą rabatu
Do końca roku znikną wszystkie promocje leków „za grosik” czy „za złotówkę”. Według rządu takie ulgi to patologia. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o refundacji leków. Dokument został podpisany przez prezydenta i trafił do publikacji w Dzienniku (...)
Lekarstwa pod kontrolą. Są nowe przepisy
Sejm uchwalił nowelizację ustawy – Prawo Farmaceutyczne, która zwiększy bezpieczeństwo pacjentów i dostosuje prawo krajowe do prawa Unii Europejskiej.Przepisy znowelizowanej ustawy pozwolą skuteczniej monitorować niepożądane działania produktów leczniczych i zwiększą wykrywalność (...)
Jak długo ważna jest e-recepta?
Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności: najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — (...)
Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów. Jednym z głównych narzędzi realizacji tego zadania, które (...)
E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjent może sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. ##baner## Największe (...)
Ceny leków i materiałów medycznych
Jakiego rodzaju ceny dotyczą środków farmaceutycznych i materiałów medycznych?Ceny środków farmaceutycznych i materiałów medycznych nie mogą być swobodnie kształtowane w drodze umowy pomiędzy pacjentem nabywającym leki a farmaceutą wydającym lek w aptece. Na ceny (...)
Zasady tymczasowego i okazjonalnego wykonywania w Polsce czynności zawodowych farmaceuty
Gdzie uregulowano zasady tymczasowego i okazjonalnego wykonywania czynności zawodowych farmaceuty?Nowelizacja ustawy o izbach aptekarskich, która weszła w życie 3 marca 2008 r. wprowadziła zasady tymczasowego i okazjonalnego wykonywania czynności zawodowych farmaceuty. Jest to (...)
Dowiedz się, co radzi UOKiK nt. handlu i zakupów w czasie epidemii koronawirusa. Jak konsument może bronić się przed nieuczciwymi działaniami handlowców? ##baner## Maseczki ochronne oraz środki do dezynfekcji bardzo podrożały. Co mogę zrobić? Taka postawa i działanie ze strony (...)
Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem!
Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Chodzi o to, aby Polacy (...)
Ograniczenia działalności gastronomicznej, rozrywkowej oraz funkcjonowania galerii handlowych
Rząd ogranicza funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. Jednak wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne – Polacy bez przeszkód kupią jedzenie, lekarstwa i środki czystości. Inaczej działać będą także restauracje, kawiarnie i bary. Tutaj zamówienie (...)
Zasady segregowania odpadów komunalnych
Przedstawiamy wskazówki odnośnie do ustalonych w gminach zasad segregowania odpadów komunalnych. Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to przede wszystkim upowszechnienie (...)
Jak segregować odpady od 1 lipca 2017 r.?
Odzyskiwanie cennych surowców Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, (...)
Zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny a odpowiedzialność małżonków
Kiedy i jak małżonek odpowiada za zobowiązanie zaciągnięte przez drugiego małżonka dla zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny? Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego (...)
Jaka część majątku wspólnego nie podlega podziałowi po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej?
W zasadzie majątek wspólny małżonków będzie stanowił przedmiot podziału. Nie podlega natomiast podziałowi majątek osobisty każdego z małżonków. Czy majątek, który stanowi współwłasność małżonków w częściach ułamkowych, podlega podziałowi? Nie (...)
Nowelizacja przewiduje zwiększenie o 50 mln zł wysokości środków przewidzianych na bezpłatne leki dla seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia. Modyfikuje także zasady stosowania mechanizmu korygującego, który minister właściwy do spraw zdrowia jest obowiązany (...)
Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)
Leki na katar działają jak narkotyk
Dlatego trzeba ograniczyć ich sprzedaż. Apteka wyda nam tylko jedno opakowanie lekarstwa. Chodzi m.in. o popularne środki na katar dostępne bez recepty, takie jak Cirrus, Acatar AT oraz Sudafed. Specyfiki te zawierają pseudoefedrynę, która działa w sposób zbliżony do amfetaminy. Ministerstwo (...)
Nowe radykalne ograniczenia w walce z koronawirusem!
Kolejne kroki w walce z koronawirusem Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara (...)
Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?
Najważniejsze informacje o programie Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego. Wniosek o świadczenie (...)
Koniec tanich leków. Apteki nie dadzą rabatu
Do końca roku znikną wszystkie promocje leków „za grosik” czy „za złotówkę”. Według rządu takie ulgi to patologia. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o refundacji leków. Dokument został podpisany przez prezydenta i trafił do publikacji w Dzienniku (...)
Lekarstwa pod kontrolą. Są nowe przepisy
Sejm uchwalił nowelizację ustawy – Prawo Farmaceutyczne, która zwiększy bezpieczeństwo pacjentów i dostosuje prawo krajowe do prawa Unii Europejskiej.Przepisy znowelizowanej ustawy pozwolą skuteczniej monitorować niepożądane działania produktów leczniczych i zwiększą wykrywalność (...)
Jak długo ważna jest e-recepta?
Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności: najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — (...)
Jednym z głównych zadań ministra zdrowia jest zapewnienie pacjentom dostępu do skutecznych i bezpiecznych produktów leczniczych, a przy tym zmniejszanie kosztów leczenia dla pacjentów. Jednym z głównych narzędzi realizacji tego zadania, które (...)
E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjent może sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta. ##baner## Największe (...)
Ceny leków i materiałów medycznych
Jakiego rodzaju ceny dotyczą środków farmaceutycznych i materiałów medycznych?Ceny środków farmaceutycznych i materiałów medycznych nie mogą być swobodnie kształtowane w drodze umowy pomiędzy pacjentem nabywającym leki a farmaceutą wydającym lek w aptece. Na ceny (...)
Zasady tymczasowego i okazjonalnego wykonywania w Polsce czynności zawodowych farmaceuty
Gdzie uregulowano zasady tymczasowego i okazjonalnego wykonywania czynności zawodowych farmaceuty?Nowelizacja ustawy o izbach aptekarskich, która weszła w życie 3 marca 2008 r. wprowadziła zasady tymczasowego i okazjonalnego wykonywania czynności zawodowych farmaceuty. Jest to (...)
Dowiedz się, co radzi UOKiK nt. handlu i zakupów w czasie epidemii koronawirusa. Jak konsument może bronić się przed nieuczciwymi działaniami handlowców? ##baner## Maseczki ochronne oraz środki do dezynfekcji bardzo podrożały. Co mogę zrobić? Taka postawa i działanie ze strony (...)
Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem!
Rząd wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Chodzi o to, aby Polacy (...)
Ograniczenia działalności gastronomicznej, rozrywkowej oraz funkcjonowania galerii handlowych
Rząd ogranicza funkcjonowanie centrów i galerii handlowych. Jednak wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne – Polacy bez przeszkód kupią jedzenie, lekarstwa i środki czystości. Inaczej działać będą także restauracje, kawiarnie i bary. Tutaj zamówienie (...)
Zasady segregowania odpadów komunalnych
Przedstawiamy wskazówki odnośnie do ustalonych w gminach zasad segregowania odpadów komunalnych. Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to przede wszystkim upowszechnienie (...)
Jak segregować odpady od 1 lipca 2017 r.?
Odzyskiwanie cennych surowców Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, (...)
Zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny a odpowiedzialność małżonków
Kiedy i jak małżonek odpowiada za zobowiązanie zaciągnięte przez drugiego małżonka dla zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny? Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego (...)
Jaka część majątku wspólnego nie podlega podziałowi po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej?
W zasadzie majątek wspólny małżonków będzie stanowił przedmiot podziału. Nie podlega natomiast podziałowi majątek osobisty każdego z małżonków. Czy majątek, który stanowi współwłasność małżonków w częściach ułamkowych, podlega podziałowi? Nie (...)
Nowelizacja przewiduje zwiększenie o 50 mln zł wysokości środków przewidzianych na bezpłatne leki dla seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia. Modyfikuje także zasady stosowania mechanizmu korygującego, który minister właściwy do spraw zdrowia jest obowiązany (...)
Darmowe leki dla kobiet w ciąży Kolejnym projektem prorodzinnym, przewidującym bezpłatne leki dla kobiet w ciąży, jest program „Ciąża +”. Zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą przyczyni się zarówno (...)
Równomierne rozmieszczenie aptek Nowelizacja Prawa farmaceutycznego (tzw. „apteka dla aptekarza”), którą przyjął już Sejm, to projekt poselski. Dotyczy ona równomiernego rozmieszczenia aptek ogólnodostępnych i równego dostępu do usług farmaceutycznych. Proponowana (...)