Zmiana wysokości wynagrodzenia w jakim trybie? - opinia prawna

Stan faktyczny

Co można zrobić, gdy pracodawca obniża miesięczne stawki płac, a o wprowadzeniu nowych wprawdzie informuje oficjalnie zainteresowanych, jednak pracownicy nie akceptują nowych warunków płacowych? Czy pracownik ma jakąś możliwość odmowy przyjęcia nowych warunków? Jakie ewentualne konsekwencje się z tym wiążą?

Opinia prawna

Wprowadzenie nowych miesięcznych stawek płacy jest wypowiedzeniem wynikających z umowy warunków pracy i płacy przewidzianym w art. 42 kodeksu pracy (Dz. U. 1998 r., Nr 21, poz. 94). Wypowiedzenie takie, dla swojej skuteczności powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie. Ze względu na odpowiednie stosowanie ogólnych przepisów o wypowiedzeniu powinno się tam także znaleźć wskazanie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie tych warunków. Pracownik ma dwie zasadnicze możliwości zakwestionowania nowych warunków pracy i płacy.

Po pierwsze propozycja nowych warunków pracy i płacy może być oczywiście przez pracownika odrzucona. Pracownik powinien w takim wypadku przed upływem połowy okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. W przeciwnym razie - po upływie wymienionego okresu uważa się, że pracownik na te warunki zgodę wyraził. Pismo pracodawcy powinno zawierać pouczenie w sprawie terminu złożenia odmowy. Jeżeli brak takiego pouczenia, to pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków aż do końca okresu wypowiedzenia i nie będzie domniemywana jego zgoda na nowe warunki pracy. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata (art.36 kodeksu pracy).

W opisanym przypadku odmowa przyjęcia warunków powinna zatem nastąpić tydzień, pół miesiąca lub półtora miesiąca od daty wypowiedzenia w zależności od stażu pracy i związanego z tym okresu wypowiedzenia. Przez datę wypowiedzenia, od której liczy się ten okres rozumie się nie datę oficjalnej informacji , ale datę indywidualnego pisemnego wypowiedzenia zmieniającego.

Porady prawne

Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy i płacy skutkuje jednak rozwiązaniem umowy o pracę z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Czyli w przypadku dokonania odmowy Pańska umowa o pracę zostałaby rozwiązana w odpowiednio 2 tygodnie, miesiąc lub trzy miesiące od wyżej omawianej daty wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

Druga możliwość to złożenie odwołania do sądu pracy na podstawie art. 30 § 5 w związku z art. 78 kodeksu pracy. Art. 30 § 5 dopuszcza odwołanie od decyzji pracodawcy i wymaga dodatkowo zamieszczenia pouczenia o tej możliwości przez pracodawcę w wypowiedzeniu. Art. 78 natomiast mówi, że „Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.” Na podstawie wyroku Sądu Najwyższego 13 marca 1997r. (OSNAP 1997/24/493) należy stwierdzić, że wniesienie odwołania od wypowiedzenia warunków pracy lub płacy nie jest równoznaczne z odmową przyjęcia przez pracownika zaproponowanych mu nowych warunków. To znaczy, że do chwili wydania orzeczenia przez sąd pracy jest Pan obowiązany do świadczenia pracy, a pracodawca do wypłacania Panu wynagrodzenia, ponieważ nie nastąpi tutaj (w przeciwieństwie do sytuacji odmowy) rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem. Jeżeli zatem uznaje Pan, że nowe wynagrodzenie nie odpowiada rodzajowi, jakości lub ilości wykonywanej przez Pana pracy, bądź też nie honoruje Pańskich kwalifikacji potrzebnych do jej wykonywania powinien Pan złożyć odwołanie do sądu pracy, który orzeknie czy zmiana ta jest uzasadniona.
W sprawach o przywrócenie poprzednich warunków pracy i płacy właściwy jest sąd rejonowy (art. 461 §1¹ kodeksu postępowania cywilnego). Ponadto należy nadmienić, że pracownik dochodzący roszczeń z zakresu prawa pracy nie ma obowiązku uiszczania opłat sądowych (art. 463 § 1 k. p. c.).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika