Archiwum artykułów Maj 2020

Crowdfunding - z czym to się wiąże?

31.5.2020

Crowdfunding, tzn. zbieranie pieniędzy przez Internet, nie jest regulowane przez państwo. Powoduje to problemy interpretacyjne, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie podatkowe. W zależności od charakteru zbiórki, może na zbierającym ciążyć obowiązek zapłaty podatku dochodowego, ewentualnie (...)

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku

29.5.2020

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opisane procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia dzieci i młodzieży oraz kadry podczas zorganizowanego (...)

Co warto wiedzieć o otwarciu placówek dziennego pobytu?

28.5.2020

Od tego tygodnia rozpoczął się kolejny etap odmrażania życia społecznego. Możliwe stało się m.in. wznowienie działalności placówek dziennego pobytu. Po 24 maja możliwe jest otwarcie placówek dziennego pobytu – to m.in. placówki wsparcia dziennego, domy i kluby seniora, (...)

Pacjent w czasie epidemii

27.5.2020

Ludzie chorują, potrzebują pomocy lekarza, cierpią z powodu bólu zęba czy kręgosłupa, niezależnie od tego, czy mamy stan epidemii czy nie. Jak leczyć się w czasie koronawirusa?

Zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy w związku z koronawirusem

27.5.2020

Od 16 maja br. nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną dla osób podróżujących w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie UE i EOG a także Szwajcarii oraz w celu pobierania nauki w RP lub państwie sąsiadującym, (...)

Bezpieczne wideokonferencje

26.5.2020

Nowe technologie otworzyły zupełnie nowe możliwości. Podczas pracy zdalnej, a także kontaktów online z przyjaciółmi i rodziną spowodowanych obecną sytuacją związaną z ograniczeniem rozprzestrzeniania COVID-19, jednym z najczęściej wybieranych sposobów (...)

Dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

25.5.2020

Mikro, małe i średnie firmy mogą starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Poznaj odpowiedzi resortu pracy na najczęściej zadawane pytania o ten instrument tarczy antykryzysowej.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

23.5.2020

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, w porozumieniu z pracownikami i biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jak to wygląda w czasie epidemii? Kiedy pracodawca może wysłać pracownika bez jego zgody na urlop wypoczynkowy?

Uwaga na oszustów żerujących na koronawirusie

23.5.2020

W czasie niepewności na rynkach finansowych ostrożnie podchodźmy do ofert dużego zysku bez ryzyka. Uważajmy także na propozycje szkoleń i zbiórek, które dostajemy od nieznanych osób czy organizacji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny radzi, jak chronić się przed (...)

Tarcza antykryzysowa w skrócie

21.5.2020

Ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu ustaw, które składają się na tarczę antykryzysową.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

21.5.2020

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to rejestr osób, które sprawują kontrolę nad spółkami prawa handlowego. Sprawdź, czy obejmuje cię obowiązek wpisu do CRBR i kiedy taki wpis trzeba uzyskać.

Wsparcie finansowe dla firm w ramach Tarczy Finansowej

20.5.2020

Pomoc z Tarczy Finansowej jest pożyczką dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku w momencie uzyskania finansowania. Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR prowadzi prace mające na celu przygotowanie korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców.

Zapisz się na e-wizytę

19.5.2020

Kontakt z lekarzem lub pielęgniarką bez wychodzenia z domu? E-wizyta to kolejne rozwiązanie, które ułatwia życie pacjentom.

Badania lekarskie i szkolenia BHP w dobie koronawirusa

18.5.2020

Zatrudniasz pracownika? Kończą Ci się badania okresowe? - w związku z zagrożeniem związanym z COVID-19 wprowadzono przepisy szczególne. Przeczytaj, jakie zmiany obowiązują w zakresie wykonywania profilaktycznych badań lekarskich pracowników oraz szkoleń BHP.

Rusza program „Czyste Powietrze” 2.0

17.5.2020

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, w której dokonano znaczącego uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów, startuje już 15 maja 2020 r. W ramach odbiurokratyzowania programu sporo uwagi poświęcono m.in. (...)

Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3

14.5.2020

W związku z umożliwieniem otwarcia od 6 maja br. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi, przedstawiamy szczegółowe wytyczne, które obowiązują w najbliższych tygodniach i miesiącach. Dotyczą one zarówno prowadzących instytucje, dyrektorów, opiekunów, jak też (...)

Nowa normalność – wytyczne dla fryzjerów, kosmetyczek i gastronomii

13.5.2020

18 maja br. rząd rozpoczyna 3 etap odmrażania polskiej gospodarki. Tym razem otwiera branżę beauty – usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz branżę gastronomiczną. Ministerstwo Rozwoju, w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz przedstawicielami branż i ekspertami, przygotowało (...)

Prawa i obowiązki pracownika podczas epidemii

11.5.2020

Zwiększone bezpieczeństwo w miejscu pracy, system zdalny, zamknięcie zakładu pracy – w skutek epidemii koronawirusa życie zawodowe niektórych z nas uległo zmianie. Do czego jesteśmy zobowiązani jako pracownicy, a czego na podstawie prawa możemy się domagać od pracodawcy w nietypowej (...)

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców - wyjaśnienia

10.5.2020

Jednym z kluczowych elementów pakietu Tarcza Antykryzysowa jest niskooprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorców do 5 tys. zł, z możliwością jej umorzenia. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tą formą pomocy dla firm.

Sejm przyjął zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich

8.5.2020

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich, która zakłada udzielenie wsparcia na ich działalność statutową. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zakładają powierzenie nadzoru nad działalnością kół Pełnomocnikowi (...)

Pożyczki płynnościowe dla podmiotów ekonomii społecznej

7.5.2020

Podmioty ekonomii społecznej mogą już składać wnioski o udzielenie pożyczki płynnościowej w wysokości do 100 tys. zł. Nowe narzędzie dedykowane m. in. spółdzielniom socjalnym i organizacjom pozarządowym, prowadzącym działalność gospodarczą lub odpłatną działalność pożytku (...)

Dokumentacja papierowa zawierająca dane osobowe a praca zdalna

6.5.2020

Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może zezwolić pracownikom na korzystanie w pracy zdalnej z dokumentacji papierowej zawierającej dane osobowe. Wiąże się to jednak z większym ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych oraz związaną z nim koniecznością (...)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju

6.5.2020

Żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte od 6 maja, ale szkoły pozostają zamknięte. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Komu przysługuje? Co, jeśli mimo otwarcia placówki rodzic nie zdecyduje się wysłać do niej dziecka? Poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Ułatwienia w tarczy – jak uzyskać orzeczenie lekarskie?

4.5.2020

Orzeczenie lekarskie może zostać wydane przez innego lekarza niż lekarz medycyny pracy. Taką możliwość dały pracownikom przepisy tarczy antykryzysowej. Dodatkowo cały czas istnieje możliwość zdalnego wydawania zaświadczeń. O czym powinni wiedzieć nie tylko pracownicy, a także pracodawcy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika