Procedura przymusowego odebrania dziecka

Kompleksowy przewodnik dla kuratorów sądowych oraz współpracujących z nimi instytucji

W Ministerstwie Sprawiedliwości podpisano dokument określający szczegółowe wytyczne dotyczące przymusowego odebrania dziecka podlegającego władzy rodzicielskiej lub pozostającego pod opieką. Celem opracowanej procedury jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa oraz ochrony przed niewłaściwym lub krzywdzącym środowiskiem, w którym dotychczas przebywało.

Wzór bezpiecznej procedury przymusowego odebrania dziecka to kompleksowy przewodnik dla kuratorów sądowych oraz współpracujących z nimi instytucji, mający na celu zapewnienie prawidłowego i bezpiecznego przebiegu czynności przymusowego odebrania dziecka.

Porady prawne

Przygotowane wytyczne z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości podpisały Wiceministra Zuzanna Rudzińska Bluszcz i Wiceministra Maria Ejchart. Dokument sygnowali również: Wiceministra Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska, Wiceministra Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz i Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów Dariusz Palmirski. Dokument podpisali także przedstawiciele MSWiA, Komendy Głównej Policji oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

- "Warto zaznaczyć, że odbiór dziecka to bardzo trudna i dramatyczna sytuacja. Należy pamiętać, że jest to najczęściej sytuacja przymusowa, w której jedno z rodziców nie realizuje swoich obowiązków względem dziecka. W takich okolicznościach postanowienia sądowe mają na celu przede wszystkim dobro dziecka. Dążymy do tego, by w jak najlepszy sposób zabezpieczyć jego interesy, z uwzględnieniem wszystkich trudnych emocji i sytuacji, które mogą wystąpić. Uznaliśmy, że warto przygotować standardy postępowania, które pokażą, jaka powinna być dobra praktyka" – mówiła wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, podkreślając, że wzór bezpiecznej procedury opiera się na zasadach dotyczących kuratorów sądowych oraz instytucji współpracujących z nimi w takich sytuacjach.

Głos zabrała również wiceminister Maria Ejchart, zaznaczając, że przyjęte wytyczne mówią o współpracy z psychologiem, o współpracy z policją, o tym, jak poszczególne służby mają się przygotować do tego, żeby jak najbardziej bezpiecznie i jak najmniej przymusowo przeprowadzić odbiór dziecka.

- "Odbiór dziecka to jest zawsze ostateczność. To proces bardzo dramatyczny, a jego koordynatorem jest kurator. To on ponosi ogromną odpowiedzialność emocjonalną, związaną z tym procesem. Działanie to odbywa się w atmosferze dużego stresu – zarówno ze strony rodziców, jak i dziecka. Często wiąże się to z koniecznością współpracy z innymi służbami, takimi jak policja. Kluczowe jest, by wszyscy zaangażowani – od kuratorów po służby porządkowe - działali w sposób skoordynowany. Wzór bezpiecznej procedury pozwoli nam działać razem, by ograniczyć negatywne konsekwencje dla dzieci, które przeżywają tak traumatyczne chwile" - podkreśliła wiceminister Maria Ejchart.

Współpraca na rzecz dzieci

Procedura przymusowego odbioru jest stosowana w sytuacjach, w których inne formy pomocy rodzinie – takie jak nadzór kuratora, wsparcie asystenta rodziny czy interwencje instytucji pomocowych – zostały wyczerpane bądź gdy dziecko przebywa w nieprawidłowym, krzywdzącym środowisku, które zagraża jego zdrowiu, emocjom i rozwojowi.

Podpisany dokument precyzuje rolę kuratora sądowego, który odpowiada za realizację orzeczenia sądu o przymusowym odebraniu dziecka. Zawiera także szczegółowe wytyczne dotyczące obowiązków kuratora na każdym etapie procedury – od planowania i przygotowania czynności, przez realizację orzeczenia, aż po możliwe trudności, które mogą wystąpić w trakcie wykonania orzeczenia. Kurator sądowy, działając w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, ma obowiązek współpracy z Policją, jednostkami pomocy społecznej, psychologami oraz placówkami systemu pieczy zastępczej w celu zapewnienia skutecznej i bezpiecznej realizacji procesu odebrania dziecka.

Jasne zasady

Wytyczne wskazują na konieczność wcześniejszego przygotowania czynności, które powinny obejmować dokładną analizę dokumentacji i ustalenie szczegółowego planu działania. Kurator musi także przewidzieć wszelkie możliwe trudności, takie jak opór ze strony osób zobowiązanych do wydania dziecka, ich agresywne zachowanie czy próbę ukrywania dziecka i w takich przypadkach odpowiednio zareagować, współpracując z odpowiednimi służbami. Wszystkie czynności muszą zostać przeprowadzone z poszanowaniem godności dziecka, minimalizując stres, który może wystąpić w wyniku przymusowego odebrania.

Podpisanie tego dokumentu to wyraz troski o dobro dzieci oraz dążenia do zapewnienia, aby każda czynność przymusowego odebrania przebiegała zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, poszanowania praw i godności wszystkich zaangażowanych osób. Wdrożenie wzoru procedury jest także odpowiedzią na potrzebę jasnych, transparentnych i jednolitych zasad działania w sytuacjach wymagających interwencji sądowej i instytucjonalnej.

Zob. wzór bezpiecznej procedury przymusowego odebrania dziecka
 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika