Prawo administracyjne - Zmiany w prawie (strona: 19)

Bank ziemi przejmie więcej nieruchomości

29.4.2019

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw, który jest w Sejmie, zakłada wprowadzenie rozwiązań służących sprawnej realizacji programu Mieszkanie Plus; chodzi o zwiększenie zasobu gruntów, które będzie można (...)

Wiecej danych w rejestrach dot. transportu drogowego

28.4.2019

Znowelizowana ustawa o transporcie drogowym dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia, które przewiduje ustanowienie wspólnych zasad dotyczących połączenia krajowych rejestrów elektronicznych przedsiębiorców transportu drogowego. Zgodnie z nowymi przepisami, (...)

Doradcy restrukturyzacyjni pod większą kontrolą

27.4.2019

Przyjęto nowelizację szeregu ustaw w celu zwiększenia kontroli wykonywania zawodu doradcy restrukturyzacyjnego. Decyzją prawodawcy doradcy będą podlegali także nadzorowi Ministra Sprawiedliwości. Nowelizacja ma służyć m.in. wzmocnieniu nadzoru nad działalnością doradców (...)

Więcej zadań PARP

25.4.2019

Nowelizacja przepisów wzmacnia uprawnienia agencji w zakresie lepszej weryfikacji podmiotów korzystających z pomocy finansowej, by skutecznie chronić przed działaniami służącymi wyłudzaniu środków pomocowych. Wprowadza nową formę wsparcia w postaci nagród, szczególnie (...)

Większa dostępność cyfrowa stron i aplikacji podmiotów publicznych

24.4.2019

Nowe przepisy wdrażają dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 z dnia 26 października 2016 r. Dyrektywa ta prowadzi do zwiększenia dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych organów sektora publicznego w oparciu o wspólne wymogi dostępności.

Ziemniaki z flagą, pora na inne produkty żywnościowe

21.4.2019

Zapotrzebowanie konsumentów na informacje o pochodzeniu żywności nieustannie rośnie. Polscy konsumenci powinni być świadomi przy dokonywaniu swoich wyborów. Ważne jest też to, aby wybierając asortyment swoich zakupów, kierowali się również dobrze rozumianym interesem (...)

Co dalej z Pakietem Mobilności?

11.4.2019

W założeniu nowelizacja unijnych przepisów ma na celu zwalczanie nielegalnych praktyk w transporcie drogowym i poprawę warunków pracy kierowców.

Nowa dyrektywa o otwartych danych

11.4.2019

4 kwietnia 2019 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Nowy instrument zastąpi poprzednią tzw. dyrektywę re-use.

Co dalej z ograniczeniami handlu w niedziele?

10.4.2019

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje stopniowe ograniczanie liczby niedziel, w których handel i wykonywanie pracy w handlu będzie dozwolone.

Porządkowanie rynku przewozu osób

4.4.2019

Rządowy projekt ustawy zakłada stworzenie jasnych i równych warunków funkcjonowania rynku przewozu osób samochodami osobowymi i taksówkami, opartych na jednakowych zasadach wykonywania zawodu przewoźnika. Nowelizacja wprowadza także pośrednictwo przy przewozie osób.

UE określi wspólne standardy bezpieczeństwa 5G

30.3.2019

26 marca br. Komisja Europejska wydała rekomendacje dotyczące cyberbezpieczeństwa sieci 5G. Tym samym potwierdzono, że kwestia zapewnienia bezpieczeństwa technologii 5G jest zadaniem dla całej wspólnoty europejskiej. Kraje UE powinny wypracować wspólne podejście mające zapewnić (...)

Kwalifikacje dla gleboznawcy do ustalenia

30.3.2019

Resort rolnictwa przygotował propozycję ustawowego określenia kwalifikacji dla osób, które mają prowadzić gleboznawczą klasyfikację gruntów. Dziś upoważnienia takim osobom wydają starostowie - bez ustawowych kryteriów wyboru. O ich określenie RPO ubiega się (...)

Gospodarowanie częstotliwościami unormowane

30.3.2019

Nowe rozwiązania, związane z gospodarowaniem częstotliwościami, urządzeniami radiowymi i opłatami za częstotliwości, przewiduje nowelizacja, która dostosowuje polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej, mających usprawnić wprowadzenie technologii 5G w Polsce, a więc zwolnić (...)

Bezpieczeństwo statków uprawiających żeglugę

29.3.2019

Odnawianie dokumentów bezpieczeństwa m.in. umożliwi armatorom nowelizacja przepisów. Ma na celu podniesienie polskich standardów bezpieczeństwa w żegludze śródlądowej i ujednolicenie systemu wymagań technicznych dla statków żeglugi śródlądowej, a także (...)

Będą zmiany ustawy dot. etykiet energetycznych?

28.3.2019

Zaproponowana przez rząd nowelizacja wprowadza rozwiązania, które mają zapewnić ciągłość prawidłowego funkcjonowania systemu kontroli etykietowania energetycznego oraz spójność przepisów krajowych z unijnymi. Chodzi o implementację do polskiego porządku prawnego (...)

Projekt ustawy o wytwarzaniu i obrocie bronią i amunicją

27.3.2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Wprowadzenie nowych uregulowań wynika z konieczności dostosowania (...)

„Bank ziemi” programu „Mieszkanie Plus” urośnie?

26.3.2019

„Bank ziemi” programu „Mieszkanie Plus” będzie większy. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. To zwiększy zasób gruntów, które będą mogły zostać wykorzystane na cele mieszkaniowe przez Krajowy (...)

Ułatwienia w obrocie ziemią

24.3.2019

Rada Ministrów przekazała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowelizacja przepisów o prądzie

8.3.2019

Ustawa z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę – Prawo ochrony środowiska, ustawę o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, ustawę o zmianie ustawy o biokomponentach (...)

Konsultacje nowelizacji ustawy o OZE

4.3.2019

Trwa proces konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. 

Nowe wymagania dla kotłów

28.2.2019

Minister Przedsiębiorczości i Technologii w porozumieniu z Ministrem Środowiska wydał nowelizację rozporządzenia dot. wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Jej celem jest uszczelnienie obecnych przepisów i uniemożliwienie wprowadzania do sprzedaży i obrotu kotłów wysokoemisyjnych, (...)

Większa pomoc de minimis w rolnictwie

26.2.2019

Z 15000 euro do 20000 euro w okresie trzech lat podatkowych zwiększona została pomoc de minimis dla jednego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych (gospodarstwa rolnego).

Zmiana ustawy o grach hazardowych

22.2.2019

Zmiany ustawy o grach hazardowych rozszerzają katalog celów, na jakie mogą być przeznaczane środki Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej o wydatki wspierające rozwój turystyki społecznej.

Zmiana ustawy o Radzie Ministrów

20.2.2019

Nowelizacja umożliwia prezesowi Rady Ministrów przyznawanie osobom fizycznym w szczególnie uzasadnionych wypadkach (wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe lub z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego), po zasięgnięciu opinii właściwego ministra, nagród specjalnych (...)

E-doręczenia w konsultacjach

18.2.2019

E-doręczenia na start. Projekt ustawy o elektronizacji doręczeń, która umożliwi odbieranie on-line korespondencji poleconej został udostępniony do konsultacji.

Rynek obrotu kotłami do uszczelnienia

18.2.2019

Wyeliminowanie możliwości wprowadzania na polski rynek wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych, co wpłynie na poprawę jakości powietrza w Polsce – to główny cel proponowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zmian w prawie. Właśnie trwają uzgodnienia międzyresortowe (...)

Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów

15.2.2019

Od 11 lutego w życie weszły przepisy, które pozwalają uruchomić pilotażowy program termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Jego budżet do 2024 wyniesie ok. 1,2 mld złotych.

Ułatwienia w płatnościach bezpośrednich

13.2.2019

W nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przedłużono na 2019 r. rozwiązanie zastosowane w 2018 r., polegające na umożliwieniu rolnikom, ubiegającym się o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju (...)

Oznakowanie produktów bez GMO

12.2.2019

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Proponowane przepisy zakładają, że konsumenci będą mieć dostęp do informacji o sposobie wytwarzania (...)

Nowe obowiązki związane z produktami leczniczymi

10.2.2019

Od 9 lutego br. przedsiębiorcy mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych unikalnego identyfikatora oraz zabezpieczenia przed naruszeniem opakowania. Obowiązek ten dotyczy prawie wszystkich produktów wydawanych z przepisu lekarza (na receptę) i określonych produktów (...)

Umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią

7.2.2019

1 lutego 2019 r. weszła w życie umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią (tzw. Umowa EPA). Celem Umowy EPA jest utworzenie strefy wolnego handlu między UE i Japonią. Zapewnia ona podmiotom gospodarczym nowe możliwości w dziedzinie handlu i inwestycji, przede wszystkim (...)

Inwestycje w sektorze naftowym

5.2.2019

Rządowy projekt umożliwi realizację polityki rządu w sektorze naftowym, której celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika