Prawo podatkowe: Podatek dochodowy od osób fizycznych - Artykuły (strona: 3)

Zerowy PIT dla młodych

12.9.2021

Tzw. zerowy PIT dla młodych to preferencja w podatku dochodowym od osób fizycznych, zwana ulgą dla młodych. Polega ona na zwolnieniu z PIT przychodów z pracy, ze zlecenia, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego, uzyskanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, (...)

Jak skorzystać z ulgi abolicyjnej?

23.8.2021

Minister właściwy ds. finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad stosowania ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co z nich wynika dla podatników?

Wymiana udziałów (akcji) a podatek dochodowy

24.5.2021

Prawidłowa jest taka interpretację przepisów art. 24 ust. 8a- 8c ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 4d, 11 i 12 ustawy o CIT, która dopuszcza ich stosowanie również w modelu, w którym większość głosów w spółce nabywanej jest uzyskiwana przez spółkę (...)

Rozliczenie dochodów małoletnich dzieci w zeznaniu PIT za 2020 rok

30.4.2021

Podatnicy (rezydenci i nierezydenci), którzy wychowują małoletnie dzieci (lub dziecko), zarówno własne, jak i przysposobione, powinni dochody tych dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski (w tym dochody zagraniczne) doliczyć do własnych dochodów wykazanych w zeznaniu (...)

Wpłata daniny solidarnościowej

29.4.2021

Podatnicy powinni dokonywać wpłaty z tytułu daniny solidarnościowej na mikrorachunki podatkowe. W sytuacji, gdy bank nie umożliwił takiego sposobu zapłaty, daninę solidarnościową można wpłacić na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla podatnika.

Preferencyjne rozliczenie PIT osób samotnie wychowujących dzieci

29.4.2021

W wyniku wniosku wyrażonego w zeznaniu za 2020 r. - pod określonymi warunkami - osoba samotnie wychowująca dzieci określa podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej.

Wspólne rozliczenie małżonków w PIT za 2020 r.

29.4.2021

Małżonkowie, którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i między którymi istniała przez cały rok wspólność majątkowa małżeńska, mają możliwość złożenia wspólnego zeznania podatkowego  

Jak odliczyć straty z lat ubiegłych w rozliczeniu za 2020 rok?

1.3.2021

Po zmianie przepisów podatnik, który w roku podatkowym poniósł stratę, tj. u którego przychód z danego źródła przychodów był niższy od kosztów poniesionych w celu jego uzyskania, może - na określonych warunakach - obniżyć dochód (...)

Ulga odsetkowa do rozliczenia PIT za 2020 rok

1.3.2021

Podatnik podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (polski rezydent podatkowy), który między 1 stycznia 2002 r. a 31 grudnia 2006 r. zaciągnął kredyt na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, może (przy spełnieniu odpowiednich warunków) odliczyć (...)

Ulga na internet w rozliczeniu PIT za 2020 r.

27.2.2021

Podatnik, który w roku podatkowym płacił za użytkowanie sieci Internet ma prawo, po spełnieniu dodatkowych warunków, odliczyć od dochodu (przychodu) ponoszone przez siebie z tego tytułu wydatki. Odliczenia w ramach ulgi można dokonać wyłącznie w kolejno po sobie następujących (...)

Rozliczamy PIT-28

26.2.2021

Termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 1 marca 2021 r. Zeznanie można złożyć elektronicznie. Rozliczając się na formularzu PIT-28, można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Rozliczenie PIT emerytów i rencistów

24.2.2021

Trwa akcja składania zeznań PIT za 2020 r. Z urzędem skarbowym można się rozliczyć do 30 kwietnia 2021 r., np. w serwisie e-Urząd Skarbowy. Przypominamy emerytom i rencistom, jak mogą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i jak najszybciej otrzymać zwrot podatku.

Sprzedaż przedmiotów w leasingu

24.2.2021

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 15 lutego 2021 r. wydał interpretację ogólną nr DD6.8202.4.2020 w sprawie podatkowych skutków zmian w umowie leasingu oraz sprzedaży przedmiotu umowy. Wydana przez MF interpretacja ogólna wyjaśnia ewentualne wątpliwości (...)

Samorząd zawodowy wysyła nas na szkolenie - co z podatkiem?

23.2.2021

Organy podatkowe kwalifikowały uczestnictwo w szkoleniu organizowanym przez samorząd zawodowy do przychodu podatnika – członka tego samorządu. Stanowisko to nie było podzielane w orzeczeniach sądów administracyjnych. W interpretacji ogólnej Ministra Finansów, Funduszy (...)

Terminy stosowania limitu odliczenia z tytułu ulgi abolicyjnej

18.1.2021

Wejście w życie nowych przepisów z 1 stycznia 2021 r. oznacza, że limit odliczenia ulgi abolicyjnej ma zastosowanie do dochodów osiąganych od początku 2021 r. Limit będzie więc stosowany dopiero na etapie rozliczenia rocznego za 2021 r., czyli w 2022 r. Dochody osiągnięte (...)

Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe

4.1.2021

Do utrzymania dobrego stanu finansów państwa potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa. Jej celem jest wspieranie firm tak, żeby przetrwały trudny okres pandemii w jak najlepszej kondycji i żeby po jej zakończeniu mogły wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju. W (...)

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

17.12.2020

Przeczytaj o najważniejszych zmianach dla podatników: systemie estońskim, obniżonej stawce CIT, większej dostępności ryczałtu, podwyżce podatku od dochodów zagranicznych. Sprawdź, o czym należy pamiętać w 2021 roku i jakie warunki spełnić, żeby skorzystać z preferencji.

Podaj właściwy PESEL lub NIP pracownika

26.11.2020

Prawidłowo wpisany NIP lub PESEL pozwoli na jednoznaczną identyfikację podatnika (pracownika). Dzięki temu jego zeznanie podatkowe zostanie wygenerowane i udostępnienie w usłudze Twój e-PIT na podatki.gov.pl. Ponadto podatnik (pracownik) zaloguje się do usługi Twój e-PIT z wykorzystaniem (...)

Terminy zapłaty podatków w związku z COVID-19

1.7.2020

Przesunięcia terminów na złożenie różnych podatków i informacji to odpowiedź na oczekiwania podatników, które wynikają m.in. z utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej w związku z pandemią COVID-19. Przypominamy, na jakie ułatwienia mogą liczyć (...)

Crowdfunding - z czym to się wiąże?

31.5.2020

Crowdfunding, tzn. zbieranie pieniędzy przez Internet, nie jest regulowane przez państwo. Powoduje to problemy interpretacyjne, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie podatkowe. W zależności od charakteru zbiórki, może na zbierającym ciążyć obowiązek zapłaty podatku dochodowego, ewentualnie (...)

Wsparcie finansowe dla firm w ramach Tarczy Finansowej

20.5.2020

Pomoc z Tarczy Finansowej jest pożyczką dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku w momencie uzyskania finansowania. Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR prowadzi prace mające na celu przygotowanie korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców.

Ulga dla młodych

30.4.2020

14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Ulga dla młodych polega na zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznychprzychodów ze stosunku pracy (...)

W tym roku mamy więcej czasu na złożenie PIT. Jak to zrobić?

30.4.2020

W tym roku mamy więcej czasu na złożenie rocznego zeznania PIT. Zeznania podatkowe PIT za 2019 r. można składać do 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, e-Deklaracje lub papierowo. Ułatwieniem w logowaniu (...)

1% dla OPP a ochrona danych

18.2.2020

Pzy rozliczeniach PIT, warto pamiętać, że jeżeli podatnik w rozliczeniu rocznym wyraził zgodę na przekazanie jego danych organizacji, to może ona je przetwarzać np. po to, by np. podziękować darczyńcy w imieniu obdarowanego.

Dla kogo IP Box?

17.2.2020

IP Box to preferencyjne opodatkowanie dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży produktów lub usług wytwarzanych w oparciu o prawo własności intelektualnej. Rozwiązanie ma służyć zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika