Prawo podatkowe: Podatek dochodowy od osób fizycznych - Artykuły (strona: 10)

Podatek tonażowy już w 2007 roku

14.10.2006

1 stycznia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. Ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem tonażowym niektórych dochodów (przychodów) osiąganych przez armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej. (...)

Leasing podatkowy

15.9.2006

Zgodnie z przepisami podatkowymi, do opodatkowania stron umowy zawartej na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony, lecz niespełniającej warunków, określonych w przepisach, stosuje się przepisy dla umów najmu i dzierżawy. Umowa leasingu musi być zawarta na czas oznaczony. Jeśli więc (...)

Zaliczki na podatek pracowników oddelegowanych do pracy we Francji

29.1.2006

Zgodnie z obowiązującą polsko-francuską umową w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, generalnie pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Polsce otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu (...)

Jak skorzystać z nowej ulgi sportowej?

24.1.2006

od 1 stycznia 2006 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych została wprowadzona nowa ulga: osoby fizyczne i osoby prawne mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione na kluby sportowe - jednak nie więcej niż 10 % dochodu. (...)

Świadczenie niektórych usług w Niemczech w ramach delegowania pracowników

19.12.2005

Coraz większa liczba polskich pracowników jest oddelegowywana do pracy w Niemczech. Republika Federalna Niemiec wprowadziła jednak ograniczenia dla polskich przedsiębiorstw świadczących usługi w tym kraju. Konieczność uzyskania pozwoleń na pracę dotyczy usług wymienionych w Załączniku (...)

Przychody pracownika z tytułu podróży służbowych i jazd lokalnych

2.10.2005

W niniejszym artykule omówimy konsekwencje podatkowe używania przez pracownika samochodu (w tym również niebędącego własnością pracodawcy) w celu odbycia podróży służbowej. Chodzi tu o przypadki używania prywatnych samochodów pracowników w celach służbowych – chociaż nie są (...)

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

18.9.2005

Dokonując zakupu samochodu do firmy, zwykle zakładamy, że będzie on używany w dłuższym okresie. Aby poprawnie rozliczyć wydatek na nabycie samochodu w kosztach uzyskania przychodów, niezbędne jest więc określenie czasu, przez jaki samochód ten będzie używany. Kiedy samochód (...)

Opodatkowanie dochodów z pracy osiąganych za granicą - opinia prawna

6.7.2005

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródła tych dochodów. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy powiązany bezwzględnie z miejscem (...)

Znalezione nie kradzione, ale czy opodatkowane?

21.6.2005

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej pdof) dochodem ze źródła przychodów, co do zasady jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają (...)

Jak udokumentować wyższe koszty uzyskania przychodu? - opinia prawna

9.5.2005

Z treści tego przepisu i opisanego stanu faktycznego wynika, iż w Pana przypadku właśnie taka sytuacja ma miejsce, tzn. Pana koszty uzyskania przychodów przez Pana są dużo wyższe od tych przyjętych przez ustawodawcę. Ustawodawca wprost wskazał, iż tylko bilety imienne mogą być dowodem ponoszenia (...)

Opodatkowanie praw autorskich - opinia prawna

5.5.2005

Z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników przychodów – między innymi – z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, itp. - ustala się w wysokości 10% tych przychodów. (...)

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania? - opinia prawna

5.5.2005

Podwójnemu opodatkowaniu zapobiega się poprzez umowy międzynarodowe (przeważnie bilateralne) o unikaniu podwójnego opodatkowania. W razie braku takiej umowy z którymś z państw podwójne opodatkowanie regulują odpowiednie unormowania prawa wewnętrznego. Tak jest w przypadku artykułu art. 21 (...)

Zasady rozliczania się wspólnie z małżonkiem - opinia prawna

22.2.2005

Wspólne opodatkowanie małżonków jest wyjątkiem od zasady, zgodnie z którą każdy podatnik sam dokonuje rozliczenia podatkowego. Dlatego też jako wyjątek, wspólne opodatkowanie małżonków może mieć miejsce tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie przesłanki określone w ustawie podatkowej. (...)

Obowiązek podatkowy cudzoziemca na terenie RP - opinia prawna

8.10.2004

Zasady rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, które osiągają dochody z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z tytułu przeniesienia praw autorskich) określa art. 41 ustawy pdof. Zgodnie z tym przepisem, osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika