Jak rozliczyć PIT 2016 online? [VIDEO]
14.2.2017
14.2.2017
8.2.2017
Strata powstaje w przypadku gdy koszty uzyskania przychodu przewyższają sam przychód. Możliwe jest rozliczenie strat wykazanych w rozliczeniu rocznym pit 2016, jeśli będziemy uzyskiwać dochody z tych samych źródeł w następnych latach.
9.1.2017
Co do zasady zakupu nieruchomości nie można od razu wpisać w koszty uzyskania przychodów. Tego rodzaju koszty rozlicza się poprzez odpisy amortyzacyjne. Na czym polegają zasady amortyzacji budynków? Jakie metody amortyzacji obowiązują? Jaką stawkę przyjąć?
9.12.2015
Ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1478) do polskiego systemu podatkowego zostały wprowadzone przepisy regulujące kwestie opodatkowania (...)
7.4.2015
Z jakich ulg i zwolnień skorzystać można przy składaniu rocznego zeznania podatkowego? Sprawdź, jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną oraz kto może w tym roku odliczyć ulgę na internet.
25.2.2015
Współpraca z blogerami jest jedną z popularnych form reklamy internetowej. Zwykle jest to współpraca barterowa, bezgotówkowa. Od przychodów z reklamy umieszczonej na blogu odprowadza się podatek.
11.2.2015
Jak zmieniają się stawki karty podatkowej i ile wyniosą w 2015 roku? Jak wybrać tą metodę opodatkowania zamiast ogólnych zasad opodatkowania na podstawie skali podatkowej?
10.2.2015
Prowadzisz firmę? Sprawdź najważniejsze zmiany w prawie podatkowym na 2015 rok.
6.2.2015
Istotne zmiany w zakresie odprowadzania podatku dochodowego od nieodpłatnego użyczenia pracownikowi służbowego samochodu do celów prywatnych. Jak obliczyć wartość świadczenia i wysokość dochodu?
12.1.2015
W prawie polskim stosowane są różne metody unikania podwójnego opodatkowania, a mianowicie są to:
4.11.2014
Pracodawca, który finansuje swoim pracownikom nocleg, przyczynia się do uzyskania przez nich przychodu. Opłata podatku z tego tytułu leży w tym przypadku po stronie pracownika. To stanowisko organów podatkowych jest sprzeczne z wytycznymi Trybunału Konstytucyjnego.
27.8.2014
Opublikowany niedawno projekt Ministerstwa Finansów dotyczący zmian w ordynacji podatkowej budzi zastrzeżenia ekspertów. Chodzi m. in. o tzw. klauzulę obejścia prawa podatkowego, której wprowadzenie może skutkować zbieżnościami w ocenie interpretacji tego prawa.
18.2.2014
Handlujesz w Internecie? Sprawdź, czy fiskus może Ci się dobrać do portfela. Niewielu z internautów wie, że dokonywanie transakcji za pośrednictwem Internetu, na różnego rodzaju aukcjach internetowych, jest obarczone obowiązkiem podatkowym. Z zawarciem umowy sprzedaży, w tym za (...)
12.2.2014
Opłata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych: w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach (...)
12.2.2014
W podatku dochodowym obowiązuje tzw. zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego. Zgodnie z tą zasadą, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu (...)
12.2.2014
Zwolnienia podatkowe przysługujące osobom prowadzącym działalność gospodarczą w związku z tą działalnością mogą być pojmowana jako jedna z grup przedmiotowo-podmiotowych zwolnień podatkowych. Kategoria ta nie jest wydzielona wprost w ustawie a jej zakres musi być rekonstruowany poprzez (...)
9.1.2014
Rozliczenia podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych należy składać do dnia 30 kwietnia 2014. Zaznaczyć jednak należy, że już w styczniu upływają ważne z punktu widzenia rozliczeń podatkowych terminy.
30.12.2013
Odliczenie za Internet zostało zlikwidowane, natomiast ulga na wychowanie dziecka została bardzo mocno ograniczona. Przywileje stracili też bogaci rodzice oraz naukowcy i artyści. Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)
22.12.2013
Uwaga, jeżeli jesteś płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych spoczywają na Tobie obowiązki związane z wypełnieniem i przesłaniem deklaracji podatkowych. W przedmiotowym artykule wskażemy jakie informacje podatkowe należy przesłać do końca lutego.
22.12.2013
Uwaga! 30 kwietnia upływa termin do złożenia rocznych rozliczeń podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. W terminie tym podatnik, w zależności od rodzaju osiągniętego w roku podatkowym dochodu powinien złożyć jedną z następujących deklaracji podatkowych.
22.12.2013
Mija termin dla pracowników, którzy nie chcą rozliczać podatków samodzielnie. Wystarczy złożyć oświadczenie.
19.10.2013
Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne precyzyjnie określa podmioty, które mogą korzystać z jednej z form opodatkowania przewidzianych (...)
14.6.2013
Organizacje pozarządowe zgodnie ze swoimi celami statutowymi mogą przeznaczać środki finansowe m. in. na wypłatę stypendiów. Fakt ten wiąże się z określonymi konsekwencjami podatkowymi - zarówno dla otrzymującego stypendium, jak i dla wypłacającego.
6.6.2013
Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie w jaki sposób należy rozliczyć przychody wyrażone w walutach obcych w podatku dochodowym. W artykule wskażemy również jak należy rozliczyć koszty wyrażone w walutach obcych oraz jakie zasady podatkowe dotyczą różnic kursowych.
7.5.2013
Można wyróżnić dwie podstawowe metody amortyzacji: liniową (od stałej wartości początkowej) oraz degresywną. Został one omówione w niniejszym artykule. Przedstawiono w nim również szczególne przypadki dokonywania odpisów amortyzacyjnych: w razie, gdy prowadzimy (...)
2.5.2013
Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podatnicy mają obowiązek składać w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W niniejszym artykule (...)
24.4.2013
W praktyce wiele osób ma problem, w jaki sposób opodatkowane są wygrane w konkursach. Co do zasady od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze (...)
19.3.2013
W podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza się zasadniczo uznanie za koszt uzyskania przychodu wydatków poniesionych tytułem zapłaty zobowiązania w podatku od towarów i usług, z tym że w tym przypadku jest kilka wyjątków od tej ogólnej zasady. Zostały (...)
23.1.2013
Często zdarza się, że pracownik wygrywa przed sądem pracy z pracodawcą sprawę o uznanie za bezskuteczne rozwiązanie umowy o pracę. Rodzi się wówczas pytanie, czy odszkodowanie wraz z odsetkami przyznane przez sąd pracy pracownikowi z tytułu uznania za bezskuteczne wypowiedzenia umowy (...)
13.11.2012
W dniu 11 listopada 2012 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał uchwaloną przez Sejm w dniu 24 października 2012 r. ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych argumentowane są względami społecznymi (...)
17.10.2012
Obecne regulacje prawne przewidują możliwość opodatkowania osiąganych przychodów zryczałtowanym podatkiem. Możliwość ta jednak nie dotyczy wszystkich podatników. Ustawa wprowadza wiele ograniczeń - zarówno podmiotowych jak i przedmiotowych. Opodatkowanie przychodów (...)
9.10.2012
W praktyce umowa leasingu operacyjnego cieszy się większą popularnością niż leasing finansowy. Wynika to z dość przejrzystych procedur wzajemnych rozliczeń. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż w leasingu operacyjnym opłaty leasingowe stanowią z jednej strony przychód finansującego, (...)
29.8.2012
Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki: umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości (...)
24.8.2012
Osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma do wyboru cztery różne formy opodatkowania: opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie liniowe 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Kiedy można wybrać opodatkowanie (...)
16.7.2012
Niniejsza porada omawia sposoby ustalania dochodu wspólników spółek osobowych i sposób opodatkowania tych dochodów.
16.7.2012
Przychody z nieujawnionych źródeł zaliczane są do przychodów z tzw. innych źródeł (jedno ze źródeł przychodów wymienionych w ustawowym katalogu) – w konsekwencji podlegają one opodatkowaniu, jednakże z uwzględnieniem pewnych szczególnych zasad.
12.7.2012
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Jednakże nie wszystkie rodzaje przychodów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
12.7.2012
Jedną z cieszących się największym powodzeniem ulg podatkowych jest ulga przysługująca z tytułu wychowywania dziecka. Polega na odliczeniu określonej kwoty pomnożonej przez ilość dzieci. Odliczenie od podatku dotyczy łącznie obojga rodziców. Kwotę ulgi odlicza się od podatku jednego (...)
10.7.2012
Od 1.01.2007 r. definicja małego podatnika obowiązuje również w podatku dochodowym (zarówno w przypadku osób fizycznych, jak również osób prawnych). Mały podatnik ma prawo do kwartalnych wpłat zaliczek na podatek, jak również do tzw. szybkiej amortyzacji. (...)
5.7.2012
Zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych wynika z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Polega ona na tym, że określone podmioty podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia (...)
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika