Prawo podatkowe: Podatek dochodowy od osób fizycznych - Artykuły (strona: 5)

Organizacja pożytku publicznego a PIT

11.1.2019

Poznaj informacje dla organizacji pożytku publicznego (OPP) i osób, które chcą przekazać 1% podatku dla OPP w ramach nowej usługi Twój e-PIT oraz informacje o zmianach od 1 stycznia 2019 r. dotyczących OPP będących płatnikami.

Informowanie o schematach podatkowych

31.12.2018

Przepisy o MDR wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2019 r. Celem przepisów MDR jest dostarczenie administracji skarbowej informacji, która będzie wykorzystywana przez organy podatkowe do poprawy jakości systemu podatkowego. Dostarczane informacje umożliwią również szybką (...)

Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?

31.12.2018

Jeśli prowadzisz firmę, jednym z twoich obowiązków jest terminowe opłacanie podatków i prowadzenie księgowości. Jeżeli wybrałeś daną formę opodatkowania i zasady płacenia zaliczek nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić. Dowiedz się, jak dokonać zmiany formy opodatkowania (...)

Etat, czy samozatrudnienie?

18.12.2018

Żeby ustalić, co w danej sytuacji korzystniejsze – etat, czy samozatrudnienie - warto dokładnie przeanalizować różnice m.in. w wysokości płaconych podatków, składek na ubezpieczenia, jak też prawa do urlopu.

Zmiany dla pracodawców na 2019 r.

30.11.2018

Od  początku 2019 r. informacje o dochodach zatrudnionych przez pracodawcę osób fizycznych za 2018 r. wysyła on do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie. Informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R do urzędu skarbowego przekazuje do 31 stycznia 2019 r.

Tzw. ułatwienia w podatkach dochodowych na 2019 r.

23.11.2018

Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw została już opublikowana. Sprawdź, co m.in. przewiduje.

Kto musi składać e-Sprawozdania Finansowe?

19.11.2018

Od 1 października 2018 r. każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe zobowiązana jest do sporządzania sprawozdania finansowego w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym (dotychczas nazywanym podpisem potwierdzonym profilem zaufanym (...)

Działalność nierejestrowa w praktyce

18.10.2018

Działalność nierejestrowa to jedno z rozwiązań „Konstytucji Biznesu”, które jest dedykowane osobom, prowadzącym dorywczo drobną działalność gospodarczą. Po 5 miesiącach od wejścia w życie tego rozwiązania widać, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem. Dowiedz się, kto (...)

Wczasy pod gruszą - co kryje się pod tym pojęciem?

22.8.2018

Pracodawca w ramach działalności socjalnej może pomóc pracownikom, ich rodzinom, a także emerytom i rencistom, którzy kiedyś pracowali w danej firmie, w zorganizowaniu wypoczynku. Jest wiele możliwości i pomysłów na spędzenie urlopu przypadającego latem, zimą czy w wybranej (...)

W jakich przypadkach nie trzeba rejestrować firmy?

11.8.2018

Prowadzisz bloga, sprzedajesz projekty graficzne, a może prowadzisz drobną sprzedaż przez internet? Jeśli zaczynasz to robić regularnie i w sposób zorganizowany, to zazwyczaj musisz zarejestrować działalność gospodarczą. Wyjątkiem od tej zasady jest tzw. działalność nierejestrowa.

Likwidacja działalności gospodarczej a podatki

15.5.2018

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku decyzji o likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych i przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zobowiązany jest do sporządzenia spisu z natury oraz (...)

Nie stać Cię na zapłatę podatku? Oto co możesz zrobić.

30.4.2018

Podatnicy często stają przed problemem braku środków na opłacenie np. podatku dochodowego od osób fizycznych. Ustawodawca nie pozostawia w takim przypadku podatnika samego sobie, przewidując pewne instytucje, które okazać się mogą wyjściem z tej trudnej sytuacji. Są (...)

PIT-37 - ostatni gwizdek

25.4.2018

Deklarację PIT-37 można wypełnić i złożyć w zasadzie w dwóch formach. Po pierwsze, w opcji tradycyjnej – czyli drukowanej na papierze i składanej osobiście we właściwym urzędzie skarbowym, albo wysyłanej listem poleconym za pomocą Poczty Polskiej. Można także wybrać drugą (...)

Ogólne zasady opodatkowania dochodów z prywatnego najmu

16.4.2018

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia jako odrębne źródło przychodów: najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej (...)

Ryczałt od prywatnego najmu w 2018 roku

16.4.2018

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów z najmu lub dzierżawy osiąganych poza działalnością gospodarczą.

Jakie są skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC?

5.4.2018

W rocznym zeznaniu PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak np. bitcoin, litecoin czy ether. Sprawdź skutki obrotu kryptowalutami w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności (...)

Delagacja - Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?

25.3.2018

W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu pewnych podstawowych pojęć dotyczących wykorzystywania samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi tu o \"podróże służbowe\" oraz \"jazdy lokalne\". Określenia te będą bowiem używane również (...)

Na czym polega ulga z tytułu darowizn?

20.2.2018

Podstawą prawną tej ulgi jest art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ogólnie mówiąc, odliczeniu od dochodu podlegać mogą przekazane przez podatnika darowizny na wskazane w ustawie cele, tj. na określone cele kultu religijnego oraz pożytku publicznego. (...)

Ulga na działalność badawczo-rozwojową w zeznaniu PIT za 2017 rok

30.1.2018

Podatnik, który prowadził w 2017 r. pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej lub tzw. podatkiem liniowym, może odliczyć od podstawy obliczenia podatku koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

Jak rozliczyć się za pomocą wstępnie wypełnionego PIT?

27.1.2018

Przy rozliczaniu PIT za 2017 r. podatnicy mogą skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR), czyli przygotowanej przez urząd skarbowy propozycji zeznania rocznego PIT-37 i PIT-38. W tym sposobie rozliczenia podatnik sprawdza przygotowany PIT, może także uzupełnić (...)

Jak złożyć PIT przez Internet?

23.1.2018

Wysłanie deklaracji podatkowej przez Internet jest najprostszym i najszybszym sposobem złożenia zeznania rocznego PIT za 2017 rok. Można to zrobić bez wychodzenia z domu lub z dowolnego, najwygodniejszego dla podatnika miejsca.

Płatniku, pamiętaj o terminowym przesłaniu informacji PIT

21.1.2018

Od 2015 r. płatnicy i inne podmioty niepełniące funkcji płatnika, zobowiązani są do sporządzania i przekazywania informacji o dochodach osób fizycznych wyłącznie w sposób elektroniczny. Wyjątkowo ww. podmioty przesyłające informacje do urzędów skarbowych dla nie więcej (...)

Złóż wniosek PIT-WZ, aby rozliczyć PIT-37

19.1.2018

Do 16 kwietnia br. złóż on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy przygotuje za ciebie zeznanie PIT-37. Jak to zrobić? Jak złożyć zeznanie PIT-37 za rok 2017 przy pomocy wniosku PIT-WZ?

Przygotuj się na rozliczenie podatkowe PIT za 2017 rok

15.1.2018

Jak co roku, polscy obywatele mają obowiązek sporządzić rozliczenie podatkowe z tytułu wynagrodzeń za 2017 r. Dotyczyć one powinny zarówno wynagrodzeń krajowych, jak i uzyskiwanych z zagranicy - przez polskich rezydentów. Przepisy podatkowe zmuszają do złożenia deklaracji PIT (...)

Co nowego w podatku dochodowym od osób fizycznych?

8.1.2018

Wiele zmian do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych weszło w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. M.on. poszerzono ulgę rehabilitacyjną, podwyższono tzw. kwotę wolną od podatku, zwiększono ulgę na działalność badawczo-rozwojową. Liczne zmiany (...)

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

28.12.2017

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT; tak jak pracownicy etatowi czy zleceniobiorcy). Podmioty zarejestrowane w KRS (takie jak np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) podlegają zazwyczaj (...)

Przychody z działalności rolniczej a PIT

12.12.2017

Przychody z działalności rolniczej zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatkiem tym objęte są tylko dochody z tej części działalności rolniczej, którą w ustawie określa się jako działy specjalne produkcji rolnej. Przychody z działalności (...)

Karta podatkowa w 2018 roku

8.12.2017

W obwieszczeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 21 listopada 2017 r. podano wysokość stawek karty podatkowej obowiązujących w 2018 r. Będą one wyższe niż w roku biężącym.

Podatek PIT 2017 wyższy niż rok temu?

6.11.2017

Osoby z wynagrodzeniem przekraczającym 7.410 zł, muszą liczyć się ze zwiększonym obciążeniem podatkowym w 2017 roku. Mimo, że w trakcie roku płacą oni zaliczki tak jak do tej pory, to na koniec roku będą zmuszeni dopłacić podatek na rzecz organów skarbowych

PIT 11 – krótki przewodnik po corocznym obowiązku pracodawcy

20.9.2017

PIT-11 jest dla wielu podatników podstawowym dokumentem do wypełniania indywidualnych deklaracji podatkowych takich jak PIT-36 czy PIT-37. Z niego pobierają wszelkie informacje, w tym wyliczenia finansowe oraz dane o składkach ZUS itp. Pracownicy często zapominają, że PIT-11, tak samo jak (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika