Prawo podatkowe: Postępowanie podatkowe - Zmiany w prawie

Projekt ustawy DAC7

11.4.2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (DAC7). Ustawa nałoży na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o (...)

Więcej czasu na wdrożenie e-Doręczeń

25.12.2023

Niektóre podmioty – zgodnie z ustawą – miały wdrożyć system e-Doręczeń do 10 grudnia br. Po konsultacjach z podmiotami zobowiązanymi i na ich prośbę zdecydowano o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku korzystania z doręczeń elektronicznych na 30 grudnia 2023 (...)

Obsługa elektroniczna wniosków o WIS, WIA i WIP

10.12.2023

Od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP).

Usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym

25.9.2023

Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym. Usługa zapewni podatnikom wsparcie w prawidłowym sporządzeniu zeznań podatkowych i umożliwi weryfikację stanu rozliczeń z urzędem skarbowym.

Projekt zmian w Ordynacji podatkowej

30.6.2023

W Ministerstwie Finansów rozpoczęły się prekonsultacje dotyczące zmian w Ordynacji podatkowej. Celem wstępnych konsultacji jest wypracowanie z zainteresowanymi środowiskami jak najlepszych rozwiązań podatkowych. Prace potrwają do 31 sierpnia br.

Organizacje mogą już korzystać z e-Urzędu Skarbowego

27.6.2023

W e-Urzędzie Skarbowym zostało uruchomione konto organizacji. Wszystkie organizacje, m.in. spółki, fundacje, stowarzyszenia, mogą korzystać z usług oferowanych do tej pory w e-US wyłącznie osobom fizycznym. Do konta organizacji mają dostęp upoważnione przez nie osoby, tzw. użytkownicy (...)

e-Doręczenia

26.6.2023

Minister cyfryzacji wydał komunikat, zgodnie z którym do 10 grudnia br. podmioty objęte ustawą muszą wdrożyć rozwiązania techniczne i organizacyjne niezbędne do uruchomienia systemu e-Doręczeń. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych (...)

Tarcza prawna coraz bliżej

20.9.2022

Sejm przyjął tzw. tarczę prawną, która jest jednym z kamieni milowych KPO. Ma ona na celu uproszczenie procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Tarcza przewiduje zmianę ponad 40 ustaw.

Nowe usługi w e-Urzędzie Skarbowym

1.9.2022

W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych. Nowa funkcjonalność to ułatwienie zarówno dla mocodawców, jak i pełnomocników. Wprowadzając nową usługę rozszerzono jednocześnie katalog (...)

Koniec wzywania do urzędów?

17.8.2022

Co najmniej pięć milionów godzin. Tyle czasu, łącznie co roku, zabiera obywatelom osobiste składanie wyjaśnień na wezwania z różnego rodzaju urzędów. Propozycje zmian ustawowych MRiT, które niedługo trafią do prac rządu, mają ostatecznie zakończyć tę biurokratyczną (...)

Ustawa wprowadzająca automatyzację załatwiania spraw przez KAS

19.6.2022

Prezydent RP podpisał ustawę z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Ustawa umożliwi dwustronną komunikację organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Podatnicy (...)

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty złożysz w e-Urzędzie Skarbowym

28.5.2022

W serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) udostępniono wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Wniosek może złożyć podatnik, u którego wystąpiła nadpłata podatku lub który kwestionuje zasadność albo wysokość pobranego podatku. W imieniu podatnika wniosek może złożyć pełnomocnik (...)

Przepisy obowiązujące od 1 lipca 2021 r. ważne dla podatników

20.7.2021

Wszedł w życie pakiet e-commerce i rusza rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego TAX FREE. Kolejne branże i usługi zostały objęte obowiązkiem rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych on-line. Wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze są przekazywane do urzędu (...)

Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym

18.7.2021

e-Urząd Skarbowy umożliwi wspólnikom spółki osobowej dostęp do danych identyfikacyjnych spółki. Dzięki nowej usłudze wspólnicy pół miliona spółek mogą bez przychodzenia do urzędu skarbowego, sprawdzić dane swojej firmy.

Umów wizytę w urzędzie skarbowym

19.11.2020

Od 16 listopada 2020 r. usługa „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” i nowy model obsługi podatników jest już dostępny w całym kraju. Załatwienie sprawy podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie będzie możliwe po jej wcześniejszym umówieniu. Zwiększy (...)

Umów wizytę w urzędzie skarbowym

26.10.2020

Od 26 października 2020 r. w 5 województwach KAS uruchamia nowy model obsługi podatników. Od 16 listopada model obejmie cały kraj. Załatwienie sprawy podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie będzie możliwe po jej wcześniejszym umówieniu. Możliwość umówienia (...)

Szykują się zmiany w podatkach

13.2.2020

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmian w zakresie podatku dochodowego oraz  podatku od towarów i usług. Wprowadzono również  zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim ułatwienie podatnikom wywiązywania się z obowiązków (...)

Znów deregulacja?

18.7.2019

Rządowy projekt nowelizacji przewiduje rozwiązania, które przyspieszą i usprawnią procedury administracyjne, zmniejszą częstotliwość obowiązków sprawozdawczych oraz uwolnią potencjał do dalszego rozwoju przedsiębiorczości, zwłaszcza mikro-, małych i średnich firm. Zaproponowano (...)

Nowa Ordynacja podatkowa

29.5.2019

Nowa Ordynacja podatkowa przewiduje większą ochronę praw podatnika w jego kontaktach z administracją podatkową oraz zwiększenie efektywności i skuteczności poboru podatków.

Będzie Rzecznik Praw Podatnika?

28.5.2019

Gwarantem ochrony praw podatników będzie Rzecznik Praw Podatnika, który ma wspierać zmianę i tworzenie nowych standardów funkcjonowania administracji skarbowej. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika, przedłożony przez ministra finansów. W (...)

Karta Praw Podatnika

21.4.2019

Zbiór podstawowych praw podatników, którym odpowiadają obowiązki organów podatkowych, zawiera projekt ustawy Karta Praw Podatnika. Wprowadzenie Karty za potrzebne uznaje Rzecznik Praw Obywatelskich - ma ona pełnić funkcję porządkującą, edukacyjną, informacyjną. Jednym (...)

Wyjaśnienia MF w zakresie składania ORD-U za rok 2018

15.3.2019

Jak wyjaśnił resort finansów, podatnicy obowiązani do złożenia uproszczonego sprawozdania na formularzach  za 2018 r. objęci są zwolnieniem z obowiązku składania za ten sam okres informacji o umowach zawartych z nierezydentami na formularzu ORD-U.

Nowelizacja ustawy o KAS - skarbówka może więcej...

23.12.2018

Nowelizacja ustawy o KAS ma pomóc zwalczać szarą strefę i zapobiegać wyłudzeniom VAT dzięki sprawniejszej działalności KAS. Nastąpi to poprzez poprawę organizacji KAS, zapewnienie szerszego dostępu do niezbędnych informacji oraz wyposażenie w narzędzia umożliwiające skuteczniejsze (...)

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych

26.11.2018

Nowelizacja implementuje przepisy dyrektywy w zakresie generalnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania poprzez wprowadzenie: preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej, szczególnych rozwiązań odnoszących się do nabywania przez (...)

Skarbówka dalej dokręca śruby przedsiębiorcom...

9.10.2018

Podstawowym celem proponowanej nowelizacji ma być zwalczanie szarej strefy i wyłudzeń podatkowych, dzięki sprawniejszej działalności Krajowej Administracji Skarbowej. Ma on zostać osiągnięty przez poprawę organizacji KAS, zapewnienie jej szerszego dostępu do informacji niezbędnych do realizacji (...)

MF szykuje uproszczenia podatkowe

1.7.2018

Mniej biurokracji w podatkach, niższe podatki dla biznesu i inwestycji, bardziej przyjazne przepisy oraz wzrost bezpieczeństwa podatników – to kluczowe uproszczenia, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów.

MF szykuje nową ordynację podatkową

28.6.2018

Nowe przepisy mają dać poczucie bezpieczeństwa i pewności podatnikom oraz zapewnić sprawność i skuteczność administracji skarbowej. Nowa ordynacja podatkowa (NOP) będzie oparta o przyjazne i przejrzyste regulacje dostosowane do rozwoju gospodarczego i technologicznego.

Więcej dowodów w postępowaniu podatkowym

29.11.2017

Nowelizacja ustawy o Ordynacji podatkowej ma wzmocnić ochronę podatników przed ponoszeniem konsekwencji wynikających z działalności nieuczciwych kontrahentów. Przedsiębiorcy będą mogli dowiedzieć się, czy ich kontrahenci uczciwie i terminowo składają deklaracje i płacą podatki. (...)

Co nowego w Ordynacji podatkowej?

20.8.2017

Nowelizacja Ordynacji podatkowej, ustawy o finansach publicznych oraz Przepisów wprowadzających ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej m.in. zobowiązuje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wystąpienie do Szefa KAS o opinię dot. wydania interpretacji indywidualnej jedynie w przypadku, (...)

Optymalizacja podatkowa FIZ z wykorzystaniem obligacji na muszce MF

8.6.2017

Analizy przeprowadzone przez służby skarbowe ujawniły próby optymalizacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z wykorzystaniem obligacji nabywanych w ramach grupy podmiotów powiązanych, w których uczestniczą fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ). Ministerstwo (...)

Nowe zasady wnoszenia skarg na interpretacje indywidualne

30.5.2017

1 czerwca 2017 r. zmienia się sposób zaskarżania interpretacji indywidualnych. Podatnik, który nie zgadza się z wydaną interpretacją, wniesie skargę od razu do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skróci to drogę odwoławczą, a tym samym czas oczekiwania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika