Prawo pracy - Artykuły (strona: 5)

Przewodnik po rozwiązaniach dla bezrobotnych i poszukujących pracy

29.4.2020

Pierwszym krokiem będzie rejestracja w urzędzie pracy – dzisiaj łatwo i szybko zrobisz to online. Jakie są dostępne formy aktywizacji bezrobotnych? Jak wygląda przykładowy proces rejestracji? Czym jest „prerejestracja” jako bezrobotny w czasie epidemii koronawirusa? Odpowiadamy.

Jak uzyskać dofinansowania do pensji pracowników?

28.4.2020

Można skorzystać z 3-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia swoich pracowników w przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne.

Kto otrzyma świadczenie postojowe?

2.4.2020

Dzięki rozwiązaniom przewidzianym w tzw. tarczy antykryzysowej osoby samozatrudnione i pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych nie zostaną bez pomocy. Postojowe to jednorazowa wypłata z tytułu przestoju ekonomicznego w wyniku wystąpienia zagrożenia epidemicznego. Z tego rozwiązania (...)

Dodatkowe obowiązki pracodawcy i pracownika w dobie epiedemii?

1.4.2020

Troska o bezpieczeństwo obywateli to najważniejszy cel kolejnych wprowadzanych ograniczeń dotyczących m.in. poruszania się w przestrzeni publicznej. Nowe regulacje dotykają także pracodawców i pracowników. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki obejmą poszczególne grupy w okresie (...)

Nowe radykalne ograniczenia w walce z koronawirusem!

31.3.2020

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz (...)

Środki ochrony indywidualnej w pracy

27.3.2020

Szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej reguluje załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Praca zdalna - o czym warto pamiętać?

25.3.2020

W specustawie znalazło się kilka zapisów ważnych dla przedsiębiorców, ale też pracowników. Jednym z takich zapisów jest możliwość polecenia pracownikowi wykonania tzw. pracy zdalnej. Wyjaśniamy, o co chodzi dokładnie.

Prawo pracy a koronawirus

4.3.2020

Poznaj odpowiedzi na pytania dotyczące stosowania przepisów prawa pracy odnoszących się do relacji między pracodawcą a pracownikami w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

ZFŚS a RODO

6.2.2020

Żeby przyznać pracownikowi świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca musi poznać i ocenić sytuację życiową i materialną pracownika oraz członków jego rodziny, z którymi prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. W celu realizacji (...)

Najważniejsze zmiany w 2020 roku

19.12.2019

Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców - takie będą niektóre efekty zmian, które wejdą w życie w styczniu (...)

Jakie korzyści daje zatrudnienie osób niepełnosprawnych?

20.11.2019

Możliwość spotkania z ludźmi, poczucie przynależności, bycia potrzebnym, samorealizacja – korzyści płynących z pracy jest wiele. Jedną z cieszących się największym zainteresowaniem form wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest dofinansowanie do wynagrodzenia (...)

Praca szyta na miarę

29.10.2019

Z domu, w wybrane dni tygodnia lub o różnych godzinach - coraz więcej firm stawia na elastyczne formy czasu pracy.

Mobbing w pracy - jak się bronić?

19.9.2019

Na czym polega i gdzie występuje mobbing, jak definiuje go polskie prawo? Jak bronić się przed mobbingiem i co przysługuje ofiarom mobbingu? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z niniejszego artykułu.

Praca zmianowa

14.9.2019

Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czasie pracy, w ruchu ciągłym, skróconym czasie pracy, zadaniowym czasie pracy, przerywanym czasie pracy, jak i w (...)

Co nowego w nowym roku szkolnym 2019/2020?

3.9.2019

2 września br. ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpoczęło zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około 385 tys. dzieci. W szkołach ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, (...)

Najbliższe zmiany w prawie pracy

31.8.2019

Wyłączenie dodatku stażowego z minimalnego wynagrodzenia oraz podwyżki dla młodocianych pracowników uczących się zawodu – to najważniejsze, ale niejedyne zmiany w prawie pracy czekające nas w najbliższej przyszłości.

Co przynosi Pakiet Przyjazne Prawo?

29.8.2019

Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie w celu wzmocnienia pozycji polskich portów w konkurencji z zagranicznymi, prawo do błędu przez pierwszy rok działalności, ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji, dla firm zarejestrowanych w CEIDG oraz ułatwienia dla rzemiosła (...)

Czy pracodawcy mogą badać pracowników alkomatem?

20.8.2019

Nowelizacja Kodeksu pracy nie dała pracodawcom uprawnienia do badań alkomatem. W obecnym stanie prawnym pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników. Przesądza o tym brzmienie art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu (...)

PPK od 1 lipca 2019 r.

14.7.2019

Zatrudniasz co najmniej 250 osób? Jeśli tak, to od 1 lipca 2019 r. zaczynasz stosować przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK).

Młodzież sobie dorabia

28.6.2019

Dwa miesiące wakacji to dużo wolnego czasu. Wystarczająco dużo, by wykorzystać ten czas nie tylko na nadmorskie plażowanie czy górskie wędrówki, ale także by zadbać o własny portfel.

Urlop taty

17.6.2019

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na urlop ojcowski. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku z dziećmi zostało o 2,3 tys. ojców więcej niż jeszcze rok temu.

Kiedy stosunek pracy ustaje?

5.6.2019

Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane określonymi zdarzeniami prawnymi.

Jaką dokumentację pracowniczą musi prowadzić pracodawca?

4.6.2019

Pojęcie dokumentacji pracowniczej obejmuje akta osobowe pracowników oraz pozostałą dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Jakie są podstawowe obowiązki pracodawcy związane z dokumentacją pracowniczą? Jakie są podstawowe obowiązki pracodawcy związane ze zmianą (...)

Prawa mamy

24.5.2019

Jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży i po urodzeniu dziecka, z jakiego wsparcia może korzystać świeżo upieczona mama, jaki urlop jej przysługuje? Dowiedz się więcej.

Jak działają wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy?

15.5.2019

Publiczne służby zatrudnienia (PSZ) w Polsce tworzy system wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy powoływanych przez władze samorządowe odpowiednio szczebla: wojewódzkiego i powiatowego, urząd obsługujący ministra właściwego do spraw pracy oraz urzędy wojewódzkie, (...)

Jak uruchamiane jest kształcenie w zawodzie?

14.5.2019

Nowe szkolnictwo branżowe (branżowe szkoły I stopnia, branżowe szkoły II stopnia, technika i szkoły policealne) ma bazować przede wszystkim na współpracy z pracodawcami.

Urlopy i zwolnienia

6.5.2019

Prawo pracy gwarantuje pracownikom szereg urlopów oraz zwolnień od pracy. W niniejszym artykule przedstawiono pokrótce niektóre z nich.

Jakie wynagrodzenie należy się za pracę?

5.5.2019

Istotą stosunku pracy jest odpłatność. Wynagrodzenie za pracę jest więc obowiązkowym i okresowym świadczeniem ze stosunku pracy, którego pracownik może skutecznie się domagać.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika