Prawo pracy - Artykuły (strona: 6)

Szczepienia w zakładach pracy

25.5.2021

Rusza rządowy program. Szczepienia odbywają się we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) zgłoszonym do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jako punkt szczepień. Możliwość szczepienia dotyczy zainteresowanych pracowników bez ograniczeń (...)

Co powinna zawierać umowa o zakazie konkurencji?

26.4.2021

W sytuacji gdy pracownik posiada szczególnie ważne informacje, które w razie ujawnienia mogłyby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Okres ochronny przed emeryturą pracownika w wieku przedemerytalnym

25.3.2021

Starość nie radość, młodość nie wieczność rzecze przysłowie. Zazwyczaj wiek pracownika jest dla niego zaletą. Im człowiek starszy, tym większe posiada doświadczenie zarówno zawodowe jak i życiowe. Czasem jednakże zdarzyć się może, iż wiek ten będzie stanowił ciężar. Pracodawca (...)

Awans zawodowy nauczycieli szkół za granicą

25.1.2021

Od 1 stycznia br. obowiązują nowe przepisy, które umożliwiają uzyskiwanie awansu zawodowego przez nauczycieli szkół za granicą. Zmiany w Karcie Nauczyciela dotyczą nauczycieli języka polskiego, historii, geografii oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, którzy (...)

Nowe regulacje prawne na Nowy Rok

7.1.2021

Wypłacanie obowiązkowych zaliczek i częściowych płatności, precyzyjne warunki zapłaty wynagrodzenia i jego waloryzacji, brak obowiązku żądania płacenia wadium przez zamawiających, mniejsze kary pieniężne – to jedne z wielu korzyści dla przedsiębiorców w nowym Prawie zamówień (...)

Jak skutecznie doręczyć wypowiedzenie umowy o pracę?

23.11.2020

Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną strony stosunku pracy. Może go dokonać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Przy tym wypowiedzenie skuteczne jest nawet bez zgody drugiej strony. Zgodnie z regulacją zawartą w Kodeksie cywilnym, który ma w tym względzie zastosowanie, (...)

Rządowe wsparcie 500 zł dla nauczycieli

22.11.2020

Nauczyciel zatrudniony zarówno w szkole publicznej, jak i niepublicznej, prowadzący kształcenie na odległość będzie mógł otrzymać 500 zł dofinansowania do zakupu sprzętu, w tym m.in. akcesoriów komputerowych, oprogramowania lub usługi dostępu do internetu. Rząd przekazuje (...)

Kiedy pracownik służby zdrowia ma obowiązek poddać się kwarantannie?

15.11.2020

Medycy - jednocześnie najbardziej narażeni na kontakt z wirusem COVID-19, jak i najistotniejsi w toczącej się walce z pandemią. W przypadku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, pracownicy służby zdrowia, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom cierpiącym (...)

Co pracownik powinien zrobić w przypadku zachorowania lub kwarantanny?

10.11.2020

Nie możesz pójść do pracy, bo Ty lub Twoje dziecko jesteście na kwarantannie? Chcesz zostać w domu, aby opiekować się pociechą, która uczy się zdalnie? Na pewno zadajesz sobie pytania, w jaki sposób powinieneś poinformować pracodawcę, albo czy możesz skorzystać z zasiłku (...)

Praca zdalna w okresie kwarantanny

27.10.2020

W związku z pojawiającymi się pytaniami, dotyczącymi pracy zdalnej w okresie kwarantanny, przedstawiamy stanowisko ZUS w tej sprawie. Niemożność wykonywania pracy, przez osobę odbywającą obowiązkową kwarantannę, jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby (...)

Jak zakończyć umowę pracodawcy z pracownikiem?

27.10.2020

Przeczytaj, w jaki sposób może zakończyć się współpraca z pracownikiem i co wziąć pod uwagę, ustalając tryb rozwiązania umowy o pracę. Sprawdź, kiedy pracownik może odwołać się do sądu, a kiedy to pracodawca może mieć roszczenia względem pracownika.

Jak przeprowadzane są zwolnienia grupowe?

26.10.2020

Zwolnienia grupowe to szczególny tryb rozwiązywania umów o pracę z grupą pracowników, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przeczytaj, w jaki sposób przeprowadzić zwolnienia grupowe i jakie obowiązki ma pracodawca, który to robi.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika