Prawo pracy - Artykuły (strona: 8)

Porzucenie pracy - Jakie są konsekwencje porzucenia pracy?

18.4.2017

Obecnie porzucenie pracy nie jest w sposób szczególny uregulowane w polskim systemie prawnym jednak porzucenie pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, które to stanowić może podstawę do rozwiązania umowy o prace z pracownikiem (...)

Organizacja stanowisk pracy

18.4.2017

Osoba kierująca pracownikami jest obowiązana m.in. organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest też podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik (...)

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie w walucie obcej?

21.3.2017

Art. 358 ust 1 Kodeksu cywilnego stanowi obecnie, że jeżeli przedmiotem zobowiązania podlegającego wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe (...)

Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

14.10.2016

Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest płatny i przysługuje niezależnie od rodzaju zawartej umowy zawartej z pracownikiem. (...)

Jakie informacje powinno zawierać świadectwo pracy?

2.9.2016

Świadectwo pracy jest podstawowym dokumentem jaki powinien otrzymać pracownik od pracodawcy w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jest to dokument prywatny, zawierający oświadczenie wiedzy pracodawcy dotyczące stosunku pracy pracownika. Jakie informacje powinno zawierać świadectwo (...)

Minimalne wynagrodzenie nie tylko dla pracownika

1.8.2016

Obecnie obowiązująca ustawa  z dnia 10 października  2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę reguluje wysokość minimalnego wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika. Definicja pracownika zawarta jest w art. 2 Kodeksu Pracy, który stanowi, że  pracownikiem jest osoba (...)

Kiedy mamy do czynienia z telepracą i jakie są problemy z tym związane?

29.7.2016

Coraz częściej pracownicy świadczą pracę w formie telepracy. Jednakże pojawiają problemy interpretacyjne kiedy mamy do czynienia z tą formą pracy?. Przede wszystkim należy podkreślić, że regulacja dot. telepracy w krajowym porządku prawnym weszła w życie 16 października 2007 r. Przepisy (...)

Wartość przedmiotu sporu przy dochodzeniu roszczeń pracowniczych

10.6.2016

Dochodzenie roszczeń pracowniczych na gruncie postępowania cywilnego wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych ustanowionych w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 101 z późn. zm.). Do wymogów takich zaliczyć należy (...)

Przedawnienie roszczenia o wynagrodzenie ze stosunku pracy

6.6.2016

Roszczenie o wynagrodzenie pracownika wobec pracodawcy z tytułu stosunku pracy jest roszczeniem majątkowym, ulegającym przedawnieniu. Oznacza to że w razie dochodzenia przedawnionego roszczenia, pracodawca może uchylić się od jego zaspokojenia.

Jedno miejsce pracy, wielu pracodawców – a koordynator ds. BHP.

3.6.2016

Coraz powszechniejsze są sytuacje, kiedy w tym samym miejscu i w tym samym czasie prowadzi działania wiele zakładów pracy. W związku z tym, kiedy w jednym miejscu wykonują swoją pracę osoby zatrudnione przez różnych pracodawców pojawia się większe ryzyko zagrożenia dla (...)

Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

19.5.2016

Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2008 r., nr 237 poz. 1654). Regulacje mają na celu zwiększenie (...)

,,Trzynastka” - co warto wiedzieć o dodatkowym rocznym wynagrodzeniu.

30.3.2016

W związku ze zbliżającym się końcem pierwszego kwartału 2016 roku, warto przypomnieć pracownikom sfery budżetowej o dodatkowym rocznym wynagrodzeniu, zwanym potocznie ,,trzynastką”, które to wynagrodzenie wypłacane jest nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy (...)

Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego?

26.1.2016

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawa tego nie może pracownik zbyć. Ustawodawca zadbał również o byt materialny pracownika w czasie przebywania na urlopie. Gwarancja otrzymywania przez pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego takiego (...)

Najważniejsze zmiany w prawie pracy od 2016 roku

1.12.2015

W dniu 22 lutego 2016 roku wejdą w życie istotne zmiany w Kodeksie Pracy. Nowelizacja ustawy została podpisana przez Prezydenta w sierpniu tego roku, jednak ze względu na doniosłość jaką niosą ze sobą zmiany w prawie pracy, przewidziany został sześciomiesięczny okres tak zwanego vacatio (...)

Odpowiedzialność porządkowa pracowników (upomnienie, nagana)

24.11.2015

Do podstawowych obowiązków pracowniczych należy m.in. przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku oraz przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych. W celu wyegzekwowania tych obowiązków (...)

Czy pracodawcy w Niemczech mogą czytać maile podwładnych?

31.10.2015

Niektórzy pracodawcy dają do dyspozycji podwładnych firmowe konta mailowe. Czy mają oni jednak prawo do zaglądania do skrzynek mailowych pracowników i czytania zapisywanych tam listów? Pytanie jest o tyle ważne, że niektórzy pracownicy używają firmowych maili również (...)

Świadectwo pracy za pracę w Niemczech

14.9.2015

Kiedy w Niemczech można żądać od pracodawcy wystawienia lepszego świadectwa pracy? Po zakończeniu stosunku pracy, pracownik ma prawo do uzyskania świadectwa pracy. Nie zawsze otrzymane świadectwo jest jednak sformułowane po jego myśli. Negatywne sformułowania lub co gorsza stwierdzenia nieprawdziwe, (...)

Compliance a wymóg raportowania informacji pozafinansowych

24.6.2015

W ostatnim czasie Unia Europejska zaczęła zwracać coraz większą uwagę na doniosłość danych pozafinansowych firm w takich obszarach jak kwestie środowiskowe, społeczne, pracownicze, poszanowanie praw człowieka, a także przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu.

Zasiłek dla bezrobotnych - komu przysługuje 2015

10.6.2015

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych nie jest taka sama dla wszystkich osób, którym przysługuje prawo do tego zasiłku. Kwota zależna jest od stażu pracy uprawnionego. Sprawdź, jak oblicza się wysokość zasiłku.

Wykaz prac wzbronionych kobietom

1.4.2015

Kobietom w ciąży i w okresie karmienia wzbronione wszystkie prace, przy których najwyższe wartości obciążenia pracą fizyczną, mierzone wydatkiem energetycznym netto na wykonanie pracy, przekraczają 2900 kJ na zmianę roboczą, prace wymienione w ust. 2-6, jeżeli występuje przekroczenie (...)

Urlop macierzyński - Najważniejsze informacje o urlopie macierzyńskim

25.3.2015

W ostatnim czasie weszło w życie wiele nowelizacji prawa pracy, regulujących na nowych zasadach uprawnienia zawiązane z macierzyństwem przysługujące pracownikom. Wydłużono okresy pozostawania na urlopach macierzyńskich a ponadto wprowadzono instytucję urlopu dla ojca dziecka, potocznie zwanego (...)

Średnia krajowa - ile wynosi?

5.2.2015

Ile wynosi średnia krajowa netto za ubiegły rok i jak jest ona obliczana? W których województwach zarabia się najwięcej, a gdzie jest największe bezrobocie? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Kiedy wygasa umowa o pracę?

8.7.2014

Oprócz przypadków, kiedy przez złożenie oświadczenia przez jedną lub obie strony dochodzi do rozwiązania stosunku pracy, prawo pracy zna również przypadki wygaśnięcia stosunku pracy z mocy prawa bez konieczności składania jakichkolwiek oświadczeń w razie zajścia określonego zdarzenia. (...)

Jak bezpiecznie wyjechać na wakacje?

30.6.2014

W Polsce istnieje około kilka tysięcy biur podróży - od niewielkich agencji, biur oferujących pokoje gościnne czy wczasy rodzinne po wielkie firmy, których sieć sprzedaży obejmuje dziesiątki punktów na terenie całego kraju, organizujące wyjazdy do najbardziej egzotycznych miejsc na świecie. (...)

Długoletnia umowa o pracę na czas określony

16.6.2014

Na polskim rynku pracy powszechnym zjawiskiem jest zawieranie długoletnich umów na czas określony, sięgających nawet dziesięciu lat. Przepisy Kodeksu pracy nie zabraniają wprost takiego postępowania, choć z pewnością budzi ono poważne wątpliwości w świetle zasad współżycia społecznego.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika