Prawo pracy - Artykuły (strona: 14)

Kiedy FGŚP ma obowiązek wypłacić świadczenia - opinia prawna

3.12.2004

FGŚP wypłaca roszczenia pracownicze w razie niewypłacalności pracodawcy, która jest stwierdzana m.in. na podstawie ziszczenia się pewnych przesłanek (ogłoszenie upadłości pracodawcy bądź oddalenia lub odrzucenia wniosku o ogłoszenie upadłości z przyczyn wymienionych szczegółowo (...)

Granice kontroli pracownika - opinia prawna

3.12.2004

Pracownik wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy. Oznacza to, że zobowiązany jest do wykonywania poleceń pracodawcy zgodnych z prawem, które nie godzą w godność i inne dobra osobiste pracownika. W analizowanej sytuacji pracownicy przeprowadzają rozmowy telefoniczne w ramach wykonywanej (...)

Czy pracownikowi należy się odprawa? - opinia prawna

3.12.2004

Zgodnie z przepisem art. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (zwana dalej ustawą o zwolnieniach grupowych) statuuje, że przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę (...)

Związek zakładowy w strukturach ponadzakładowych - opinia prawna

3.12.2004

Znaczną część postanowień dotyczących związku zawodowego ustawodawca pozostawia do unormowania w statutach związków. Zgodnie z art. 9 uzz statuty oraz uchwały związkowe określają swobodnie struktury organizacyjne związków zawodowych. Na wstępie tych rozważań należy zauważyć, że (...)

Dozwolony strajk (głodowy) - opinia prawna

3.12.2004

Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą lub pracodawcami może dotyczyć m.in. warunków płac. W ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych zostały przedstawione etapy postępowania w celu rozwiązania takiego sporu zbiorowego, których kolejne wypełnianie gwarantuje prawidłowość (...)

Zakładowa, czy międzyzakładowa organizacja związkowa? - opinia prawna

3.12.2004

Ustawa o związkach zawodowych stanowi, że uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji. (...)

Warunki zatrudnienia osoby niepełnoletniej - opinia prawna

3.12.2004

Młodociani, czyli w rozumieniu kodeksu pracy, osoby które ukończyły 16 lat ale równocześnie nie przekroczyły wieku lat 18, poddani zostali w Kodeksie Pracy szczególnej regulacji w stosunku do osób pełnoletnich. Te odmienności dotyczą m.in. prawa do urlopów, czasu pracy czy też zasad wynagradzania. (...)

Naruszenie obowiązków pracowniczych przyczyną wypowiedzenia - opinia prawna

3.12.2004

Zwolnienie pracownika w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia z jego winy jest możliwe jedynie w razie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, taką przyczyną jest bez wątpliwości picie alkoholu w pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie (pracodawca składa oświadczenie, że (...)

Obowiązki pracodawcy związane z utratą dokumentów - opinia prawna

3.12.2004

Z przepisów prawa wynika wiele obowiązków dotyczących prowadzenia i przechowywania dokumentów związanych z zatrudnieniem i księgowością. Na pracodawcy ciąży obowiązek wypływający z treści przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu (...)

Złamanie zakazu konkurencji przez pracownika samorządowego - opinia prawna

3.12.2004

Można mieć wątpliwości, czy prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług geodezyjnych przez pracowników Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej nie jest sprzeczne z art. 18 ustawy o pracownikach samorządowych. Stanowi on, że pracownik samorządowy (...)

Umowa o zakazie konkurencji ochroną dla pracodawcy - opinia prawna

3.12.2004

Obowiązki pracownicze określone zostały w art. 100 kodeksu pracy. Wymienione w tym przepisie obowiązki poprzedzone są klauzulą generalną, zgodnie z którą, pracownik zobowiązany jest wykonywać pracę sumiennie i starannie, stosując się do poleceń przełożonych, które dotyczą (...)

Obowiązywanie zakazu konkurencji - opinia prawna

3.12.2004

Zgodnie z regulacją Kodeksu Pracy pracodawca może z pracownikiem, obok umowy o pracę, zawrzeć nową, odrębną umowę o zakazie konkurencji. Pojęcie zakazu konkurencji nie posiada swej ustawowej definicji. Od ustaleń zawartych między pracodawcą, a pracownikiem zależy w jaki sposób wspomniany (...)

Zmniejszenie wynagrodzenia przez pracodawcę - opinia prawna

3.12.2004

Wprowadzenie nowych miesięcznych stawek płacy jest wypowiedzeniem wynikających z umowy warunków pracy i płacy przewidzianym w art. 42 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie takie, dla swojej skuteczności powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie. Ze względu na odpowiednie stosowanie ogólnych przepisów (...)

Zmiana wysokości wynagrodzenia w jakim trybie? - opinia prawna

3.12.2004

Wprowadzenie nowych miesięcznych stawek płacy jest wypowiedzeniem wynikających z umowy warunków pracy i płacy przewidzianym w art. 42 kodeksu pracy. Wypowiedzenie takie, dla swojej skuteczności powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie. Ze względu na odpowiednie stosowanie ogólnych przepisów (...)

Zwolnienie z wykonywania pracy z powodu opieki nad chorym - opinia prawna

1.12.2004

Kodeks pracy normuje kilka sposobów rozwiązania umowy o pracę. Przede wszystkim można ją rozwiązać na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania (...)

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe - opinia prawna

1.12.2004

Od 29 XI 2002 r. wprowadzono do kodeksu zmiany dzięki którym istnieje możliwość uregulowania w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy ustalenia innej (...)

Właściwość sądu pracy - opinia prawna

1.12.2004

Zgodnie z art. 44 Kodeksu pracy możliwe jest wniesienie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę do Sądu Pracy, jeżeli pracownik uważa, iż to wypowiedzenie jest nieuzasadnione. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia (...)

Wynagrodzenie za czas choroby w okresie wypowiedzenia - opinia prawna

1.12.2004

Kodeks pracy stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Usprawiedliwioną nieobecnością jest na przykład nieobecność (...)

Kształtowanie wynagrodzenia - opinia prawna

1.12.2004

W sposobie kształtowania wynagrodzenia pracownika pracodawca ma pewną dowolność. Oczywiście dowolność ta nie może doprowadzić do sytuacji, w której kształtowanie wynagrodzenia pracownika nie respektowałoby podstawowej zasady regulacji prawa pracy w zakresie wynagrodzenia właśnie, tzn. zasady (...)

Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę - opinia prawna

1.12.2004

W myśl aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę, powinna być jasna, dostatecznie konkretna i zrozumiała dla pracownika. Kwestia dostatecznie konkretnego i zrozumiałego dla pracownika wskazania przyczyny jest podlegająca ustaleniu (...)

Przyczyna wypowiedzenia - opinia prawna

1.12.2004

Jak przyczyna wypowiedzenia jest uzasadniona i niepodważalna? Czy to, iż pracownik nie spełnia oczekiwań pracodawcy uzasadnia wypowiedzenie mu umowy o pracę? Zgodnie z art. 44 Kodeksu Pracy pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę do Sądu Pracy, jeżeli (...)

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę - opinia prawna

1.12.2004

Zgodnie z art. 23[1] w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi w zakładzie (lub w jego części) w chwili przejęcia zakładu przez innego (...)

Jak pracownik dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę – opinia prawna

1.12.2004

Wypowiedzenie ma służyć obydwu stronom stosunku zobowiązaniowego, jakim jest także stosunek pracy, do swego rodzaju przygotowania się na ten fakt. Pracodawca ma mieć szansę na znalezienie innego pracownika w to miejsce, pracownik ma mieć szansę znaleźć inne zatrudnienie. Z tych właśnie (...)

Zwolnienia grupowe (stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2003 r.)

28.6.2004

Zasady dotyczące zwolnień zbiorowych stosuje się również w razie indywidualnego rozwiązywania umów o pracę z przyczyn uzasadniających zwolnienia grupowe, m.in. z przyczyn ekonomicznych. Co to jest zwolnienie zbiorowe? Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy dokonującym zwolnień (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika