Prawo pracy - Artykuły (strona: 12)

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem na chorobowym - opinia prawna

8.8.2005

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Jeśli więc dla przykładu nieobecność pracownika w pracy spowodowana jego niezdolnością do pracy trwała 2 miesiące nie można z takim pracownikiem (...)

Umowny zakaz konkurencji - opinia prawna

8.6.2005

W pierwszej kolejności odpowiadając na zadane pytanie dotyczące postępowania dowodowego należy wskazać, iż zajście określonej sytuacji można wykazywać przede wszystkim poprzez zeznania świadków np.: pracowników podmiotu konkurencyjnego, u którego zatrudnienie znalazł (...)

Moc wiążąca układu zbiorowego pracy - opinia prawna

5.5.2005

Wymaga w tym miejscu podkreślenia, że czym innym jest sprawowanie funkcji członka Zarządu a czym innym jest świadczenie pracy w wykonaniu umowy o pracę. Sprawowanie funkcji członka zarządu nie musi się wcale wiązać z pozostawianiem w stosunku pracy ze spółką, w której funkcję członka (...)

Skazanie burmistrza prawomocnym wyrokiem a sprawowanie mandatu - opinia prawna

18.4.2005

W obecnym stanie prawnym obowiązuje przepis przytoczonego artykułu w poniższej wersji. Ustęp 2 stanowi, iż wygaśnięcie mandatu stwierdza rada gminy, w drodze uchwały, najpóźniej po upływie miesiąca od dnia wystąpienia przesłanek wygaśnięcia mandatu. Przed podjęciem uchwały o wygaśnięciu (...)

Zasady awansu zawodowego nauczycieli - opinia prawna

4.4.2005

Zgodnie z art. 9b ust. 1 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U. 2003 r., Nr 118, poz. 1112 ze zmianami) warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego (w Pani przypadku chodzi o stopień nauczyciela kontraktowego) jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych (...)

W jaki sposób zmienić pracownikowi wynagrodzenie? - opinia prawna

7.3.2005

Wypowiedzenia warunków płacy uważa się za dokonane jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki (art. 42 § 2 k. p.). Do wypowiedzenia warunków płacy i pracy na mocy art. 42 § 1 kodeksu pracy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wypowiadania umowy o pracę, co oznacza, że (...)

Uposażenie policjanta, który pełnił funkcje związkowe - opinia prawna

22.2.2005

Oznacza to, że po powrocie do swojego poprzedniego zakładu pracy – Komendy Miejskiej Policji w Y, winien Pan zostać zatrudniony na stanowisku gwarantującym takie samo wynagrodzenie jak przed wyborem do zarządu związku zawodowego. Przy czym w przypadku zmian w relacji płac, należy rozumieć (...)

Wypowiedzenie umowy o pracę w czasie choroby pracownika – opinia prawna

17.2.2005

Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca nie (...)

Utrata wynagrodzenia a umowa kredytu - opinia prawna

7.2.2005

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż do pewnego momentu piastował Pan odpowiedzialne stanowisko w Banku, który był jednocześnie Pana pracodawcą. Nie wynika to bezpośrednio z przedstawionego stanu faktycznego, jednak zakładamy, iż skoro pisze Pan, iż zostało panu zmniejszone wynagrodzenie (...)

Obowiązek ubezpieczenia społecznego pracowników

27.1.2005

Wszyscy pracownicy zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zaliczamy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Z obowiązku tego wyłączeni są prokuratorzy - od ich wynagrodzenia nie odprowadza się składek (...)

Nie wykonane obowiązki pracodawcy - opinia prawna

20.1.2005

Składki na ubezpieczenie społeczne obciążają zarówno pracownika jak i pracodawcę. Składki należne od pracownika, pracodawca, jako płatnik składek potrąca z wypłacanego wynagrodzenia. Składki należne od pracodawcy wypłaca on odpowiednim organom rentowym z własnych środków. Zgodnie z (...)

Wypowiedzenie zmieniające a rozwiązanie stosunku pracy - opinia prawna

13.1.2005

Wypowiedzenie zmieniające uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi na piśmie zaproponowano nowe warunki. Warto jednak zauważyć, że w myśl wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 lutego 1976 r. (OSNCP 1976/10/226) wyznaczenie pracownikowi przez pracodawcę innego miejsca zatrudnienia, przy zachowaniu (...)

Nowe zasady dotyczące rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy

22.12.2004

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy wprowadziło nowe zasady rejestracji bezrobotnych. Określa ono tryb rejestracji, sposób prowadzenia rejestru, wzór karty rejestracyjnej oraz dokumenty niezbędne do ustalenia statusu bezrobotnego (...)

Prawa i obowiązki nauczycieli akademickich

14.12.2004

Stosunek pracy nauczyciela akademickiego nie jest typowym stosunkiem pracy. Charakteryzuje się wieloma odrębnościami. Naczyciel teki korzysta z wielu dodatkowych uprawnień, ale i nałożono na niego wiele obowiązków, który pracownik w typowym stosunku pracy nie posiada. Z czego one (...)

Powstanie i ustanie stosunku pracy nauczycieli akademickich

14.12.2004

Wymagania wobec kandydata na nauczyciela akademickiego określił ustawodawca. Jednak prócz wymogów ustawowych, dodatkowe wymagania co do kwalifikacji zawodowych osób kandydujących stanowiska akademickie może określić statut uczelni. Na stanowisko profesora zwyczajnego mianuje (...)

Pielęgniarki i położne

14.12.2004

Zawód pielęgniarki i położnej może wykonywać osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu stwierdzone przez okręgową radę pielęgniarek i położnych. Potocznie mówi się tylko o pielęgniarkach i położnych, jako kobietach, ale oczywiście zawód ten może być także wykonywany (...)

Wynagrodzenie nauczyciela

14.12.2004

Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym. Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już (...)

Uzyskiwanie przez nauczyciela kolejnych stopni awansu

14.12.2004

Z zasady nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole uzyskuje stopień stażysty. Wyjątki od tej zasady dotyczą nauczycieli akademickich legitymujących się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osób posiadających co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek (...)

\"Korzyści\" zawodu nauczyciela

14.12.2004

Dla nauczycieli dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe. Z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie (...)

Wymiar urlopu nauczycielskiego

14.12.2004

Nauczycielowi - jak każdemu innmu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jednak specyfika tego zawodu jest powodem, dla którego nauczyciel może skorzystać jeszcze z kilku innych rodzajów urlopu. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie (...)

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

9.12.2004

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest stałym elementem u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Jego środki przeznaczane są na działalność socjalną na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów (...)

Za co i w jaki sposób odpowiada dyscyplinarnie nauczyciel?

9.12.2004

Nauczyciele mianowani i dyplomowani podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom związanym z rzetelnym realizowaniem zadań związanych z powierzonym im stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika