Prawo pracy - Artykuły (strona: 13)

Ogólne zasady zatrudnienia w Unii Europejskiej

9.12.2004

24 grudnia 2002 r. ustanowiono ujednoliconą wersję traktatu wprowadzającego Unię Europejską. W tym traktacie rozdział VIII, to rozdział dotyczący zatrudnienia. Traktat nakłada na Państwa Członkowskie i Wspólnotę obowiązek współpracy w kierunku rozwoju strategii zatrudnienia. (...)

Swoboda przepływu pracowników w UE

9.12.2004

Prawo do swobodnego przepływu pracowników pojawiło się już w Traktacie rzymskim z 1957 r. i jest również zagwarantowane w art. 39 (i następnych) ujednoliconej wersji Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Prawo do swobodnej migracji pracowników zawiera w swej (...)

Europejskie Rady Zakładowe w Polsce

9.12.2004

Dnia 5 kwietnia 2002 r. uchwalono ustawę o europejskich radach zakładowych, która to ustawa wchodzi w życie z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Celem jej wprowadzenia było dostosowanie prawa polskiego do prawa UE a w szczególności do Dyrektywy nr 45/1994 z dnia 22 września 1994r. (...)

Jak otrzymać refundację kosztów szkolenia pracowników?

9.12.2004

Od 8 grudnia obowiązują już szczegółowe zasady refundacji kosztów szkoleń pracowników. Czy wiesz jakiego rodzaju szkolenia są refundowane? Czy wiesz do kogo się udać z wnioskiem o refundację? Czy wiesz, jakich obowiązków musisz dopełnić, aby otrzymać refundację (...)

Uzyskiwanie przez nauczyciela kolejnych stopni awansu

9.12.2004

Karta Nauczyciela określa zasadę, zgodnie z którą osoba, która nie posiada jednego z przewidzianych tym aktem stopni awansu w dniu nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty. Możliwym jest także rozpoczęcia zatrudnienia przez nauczyciela od wyższego stopnia awansu. (...)

Przejść rozmowę kwalifikacyjną

9.12.2004

Wielu doradców personalnych narzeka, że kandydaci na pytania odpowiadają tylko „tak” lub „nie” a nie pełnymi wypowiedziami. Nie podają też konkretnych przykładów ze swojego życia, które potwierdzałyby np. ich zalety. Nie muszą to być przykłady z (...)

List motywacyjny - nie powtarzaj życiorysu!

9.12.2004

W odpowiedzi na praktycznie każde ogłoszenie trzeba wysłać list motywacyjny. Wielu pracodawców narzeka, że kandydaci powtarzają w nich dane z CV, albo piszą nudne elaboraty o nieistotnych rzeczach. Jak napisać dobry list? Napisanie listu motywacyjnego jest z reguły zadaniem trudniejszym (...)

Piszemy życiorys

9.12.2004

Specjaliści od rekrutacji dziennie przeglądają dziesiątki życiorysów. Jeden czytają średnio 30 sekund. Jak w tak krótkim czasie przekonać ich, by nie odrzucali naszej aplikacji? A im atrakcyjniejsze jest stanowisko do obsadzenia, im więcej kandydatów się zgłasza, tym ten (...)

Wolontariat zamiast praktyki

9.12.2004

Na praktykach nie dla wszystkich chętnych starcza miejsca. Ograniczone możliwości mają też młodsi studenci. Nie oznacza to jednak, że są skazani na roznoszenie ulotek lub udzielanie korepetycji – ciekawsza może być praca w organizacjach pozarządowych. W Polsce działa ponad 40 tysięcy (...)

Zmiany w Kodeksie pracy po wejściu do UE

9.12.2004

1 maja 2004 r. Rzeczpospolita Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Ta data jest istotna z punktu widzenia prawa pracy, ponieważ została ustanowiona cezurą czasową i od tego momentu weszło w życie szereg przepisów. W niniejszej poradzie przedstawione zostaną przepisy Kodeksu pracy, (...)

Czym są instytucje rynku pracy, czyli jak państwo pomaga bezrobotnym?

9.12.2004

Pomoc bezrobotnym ewoluowała, nie jest to już tylko ewentualna wypłata świadczenia w wysokości, co tu dużo ukrywać, niezadowalającej. Ustawa o promocji zatrudnienia o instytucjach rynku pracy, jak sama nazwa wskazuje, stawia w pierwszym rzędzie tę tytułową promocję właśnie. Ustawodawca (...)

Kiedy choroba pracownika jest chorobą zawodową?

9.12.2004

Choroba może zostać uznana za chorobę zawodową, jeżeli jest wysoce prawdopodobne, że została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy i określona jest w wykazie chorób zawodowych, o którym mówi kodeks pracy. (...)

Co to jest regulamin pracy i kiedy należy go przygotować?

8.12.2004

Regulamin pracy wprowadza się, jeżeli w zakresie organizacji i porządku w procesie pracy nie obowiązują w zakładzie pracy postanowienia układu zbiorowego pracy lub gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Regulamin ustala pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. (...)

Obowiązek przeprowadzenia badań lekarskich pracowników

8.12.2004

Zdrowie pracowników jest dobrem nadrzędnym w całym prawie pracy. Dlatego też rozpoczęcie pracy poprzedza obowiązkowe badanie lekarskie. W trakcie trwania stosunku pracy badania te powinny być kontynuowane. Osoba przyjmowana do pracy musi przeprowadzić wstępne badania lekarskie. Jednak (...)

Kiedy musisz powołać komisję bhp i prowadzić konsultacje w zakresie bhp?

8.12.2004

Komisję bezpieczeństwa i higieny pracy ma obowiązek powołać pracodawca zatrudniający więcej niż 250 pracowników. Jest to organ doradczy i opiniodawczy pracodawcy. Natomiast zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. w sprawach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, (...)

Czas pracy w ruchu ciągłym

8.12.2004

Ruch ciągły to sytuacja w której mamy do czynienia ze stosowaniem takiej organizacji czasu pracy, która zapewnia nieprzerwany przebieg procesu pracy przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, także w niedziele i święta. Słowem chodzi tu o pracę, która nie może być wstrzymana. Praca w ruchu (...)

Czas pracy nauczyciela

8.12.2004

Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole - dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy. W szkołach, (...)

Czas pracy po zmianach

8.12.2004

Rozkład czasu pracy to ustalony przez pracodawcę plan pracy określający, kiedy praca winna być świadczona i jak długo trwa dzień roboczy i tydzień roboczy w danym zakładzie bądź dla określonej kategorii pracowników. Okres rozliczeniowy to określony okres, do którego odnoszą się wszystkie (...)

Regulacja czasu pracy w Unii Europejskiej

8.12.2004

Porada przedstawia zagadnienia czasu pracy na podstawie Dyrektyw Unii Europejskiej, poruszając m. in. problemy wymiaru minimalnego wypoczynku dziennego, wypoczynku cotygodniowego, corocznych płatnych urlopów, maksymalnego wymiaru tygodniowego czasu pracy, pracy nocnej, pracy zmianowej i inne. Dyrektywa (...)

Z jakich uprawnień korzystają członkowie związków zawodowych?

8.12.2004

Organizacja związkowa, reprezentatywna w rozumieniu ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, ma prawo występowania z wnioskami o wydanie lub zmianę ustawy albo innego aktu prawnego w zakresie spraw objętych zadaniami związku zawodowego. Wnioski dotyczące ustaw związek (...)

Co nieco o ustawie dotyczącej zwolnień grupowych, czyli o ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników od 1 stycznia 2004 r.

8.12.2004

Od 1 stycznia 2004 r. zaszły poważne zmiany w zakresie wypłat odpraw z tytułu zwolnień grupowych, gdyż odprawę dostanie każdy, kto straci pracę z przyczyn niedotyczących pracowników niezależnie od tego, czy ma inne źródło utrzymania. Ustawodawca postanowił, iż te regulacje mają zastosowanie (...)

Czy i kiedy przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy?

7.12.2004

Przedawnienie roszczeń to konsekwencja upływu czasu, określonego przepisami prawa, po którym roszczeń dochodzić nie można, choćby były one bezspornie należne. Przedawnione roszczenie właściwie nie wygasa lecz nabiera cechy tzw. \"roszczenia niezupełnego\", czyli takiego, które (...)

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli akademickich

7.12.2004

Postępowanie dyscyplinarne wszczyna komisja dyscyplinarna uczelni na wniosek rzecznika dyscyplinarnego. Rzeczników dyscyplinarnych uczelni powołuje rektor, a rzeczników komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej - minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego spośród (...)

Jak prowadzić akta osobowe pracownika? (część II)

7.12.2004

W pierwszej części porady, dotyczącej dokumentacji pracowniczej, jaką pracodawca ma obowiązek prowadzić, angażując pracowników, opisane zostały akta osobowe obejmujące część A i B. Pozostała więc jeszcze do omówienia ostatnia część akt osobowych – część C. Zawiera (...)

Jak prowadzić akta pracownicze? (część I)

7.12.2004

Od 1 stycznia 2004 r. do kodeksu pracy wprowadzony został dodatkowy przepis (art. 22[1]), mówiący o tym jakie dane osobowe mogą być przedmiotem zainteresowania przyszłego pracodawcy w trakcie spotkania z kandydatem do pracy. Wprowadzenie tego uregulowania ma związek z ochroną danych osobowych, (...)

Systemy wynagradzania

7.12.2004

Obowiązkiem pracodawcy jest ustalenie kryteriów wynagradzania za pracę według jej rodzaju, kwalifikacji pracownika oraz jakości i ilości świadczonej przez niego pracy. Pracodawca powinien więc określić ogólne zasady wynagradzania, według tych kryteriów. Zapis na ten temat powinien znajdować (...)

Zagraniczne podróże służbowe żołnierzy

7.12.2004

Zagraniczną podróżą służbową żołnierza jest wykonywanie przez żołnierza czynności służbowych poza granicami państwa w terminie i miejscu określonych w poleceniu odbycia zagranicznej podróży służbowej, wydanym przez przełożonego określonego w odrębnych przepisach wojskowych. Za (...)

Krajowe podróże służbowe żołnierzy

7.12.2004

Krajową podróżą służbową jest wykonywanie przez żołnierza czynności służbowych poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w której żołnierz pełni służbę wojskową, w terminie i miejscu na terenie kraju określonych w poleceniu wyjazdu (...)

Jak przebiega staż podyplomowy pielęgniarki i położnej?

7.12.2004

Pielęgniarka i położna po ukończeniu szkoły pomaturalnej w celu uzyskania prawa wykonywania zawodu zobowiązane są do odbycia 12-miesięcznego stażu podyplomowego w zakładzie opieki zdrowotnej. Organizacja i zapewnienie odbycia stażu podyplomowego dla osób mających stałe miejsce zamieszkania (...)

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela - opinia prawna

3.12.2004

Z art. 47. 1 Ustawy Karta Nauczyciela wynika, że za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową. W przypadku 25 lat pracy jest to kwota w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego. Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone (...)

Zmiany w układach zbiorowych pracy - opinia prawna

3.12.2004

Zmiany do układu wprowadza się w drodze protokołów dodatkowych. Do protokołów dodatkowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące układu; tak jego zawartości, jak i procedury zawierania. Stąd wypływa wniosek, że również kwestie dotyczące płac, a dokładnie, warunków uzyskania premii, (...)

Odprawa dla dyrektora przedsiębiorstwa państwowego - opinia prawna

3.12.2004

Ustawa o przedsiębiorstwach państwowych reguluje zasady tworzenia, funkcjonowania, łączenia, podziału i likwidacji przedsiębiorstw państwowych, jako samodzielnych, samorządnych i samofinansujących się przedsiębiorców posiadającegych osobowość prawną. Przepisy te regulują także (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika