Prawo pracy - Artykuły (strona: 10)

Systemy czasu pracy

3.6.2011

W prawie pracy wymiar czasu pracy i jego rozkład nie są uregulowane w sposób jednolity. Podstawową normą czasu pracy, którą przewiduje Kodeks pracy, jest czas nie przekraczający 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie (...)

Zasady rozpatrywania spraw przez sądy pracy

6.5.2011

Sądy pracy oraz sądy pracy i ubezpieczeń społecznych nie są odrębnymi szczególnymi organami wymiaru sprawiedliwości, tylko wyodrębnionymi wewnętrznie jednostkami organizacyjnymi (wydziałami) sądów rejonowych i okręgowych. Korzystają one z pewnej autonomii, a także odrębności (...)

Czas pracy kierowców - zakres pojęcia czasu pracy

16.3.2011

Artykuł dotyczy zdefiniowania pojęcia czasu pracy na gruncie Ustawy o czasie pracy kierowców (Dz.U. 2004.92.879 ze zm.). Jest to kolejny z serii artykułów traktujących o czasie pracy kierowców.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę - opinia prawna

11.5.2010

Zgodnie z art. 881 Kodeksu Postępowania Cywilnego komornik ma prawo wezwać zakład pracy, aby nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, bądź przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej (...)

Dodatkowe dni wolne od pracy

22.3.2010

Czy za święto przypadające w niedzielę 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia NMP, przysługuje dodatkowy dzień wolny? Czy wiesz już wszystko o dniach wolnych od pracy? Masz wątpliwości, czy pracodawca powinien udzielić Ci dodatkowego dnia wolnego od pracy w zamian za święto przypadające w (...)

Ustawa o czasie pracy kierowców

18.11.2009

Ustawa o czasie pracy kierowców, Dz.U. 2004.92.879, reguluje zagdnienia zwiazane z definicją czasu pracy, dyzurów, okresów odpoczynku, przerw oraz wiele innych istotnych z punktu widzenia szeroko pojetego transportu drogowego.

Ustalenie prawa do emerytury w razie zniszczenia dokumentacji płacowej

1.9.2009

Częsty problem dla osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu stanowi sprawa ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty w sytuacji, gdy dokumentacja potrzebna do ustalenia wysokości tych świadczeń została zniszczona. Chodzi tu głównie o dokumenty płacowe pracowników z lat 70-tych, 80-tych (...)

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę "za całokształt"? - opinia prawna

3.8.2009

Pracodawca, który chce rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę staje często przed problemem, jak uzasadnić wypowiedzenie. Zgodnie z art. 30 § 4 kodeksu pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (...)

Czy można zwolnić pracownika w czasie jego choroby? - opinia prawna

17.7.2009

Czy można zwolnić pracownika przebywającego aktualnie na zwolnieniu lekarskim? Kiedy jest to możliwe? Jak skutecznie wypowiedzieć umowę w tym przypadku? Jakie znaczenie ma dla możliwości wypowiedzenia czas pracy pracownika? Czy można zwolnić pracownika, który po chorobie wrócił do pracy? (...)

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

17.7.2009

1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)

Likwidacja pracodawcy a wygaśnięcie stosunku pracy - opinia prawna

5.6.2009

Pracodawca będący osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą, nagle ją likwiduje. W wyniku likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej pracownicy z dnia na dzień tracą pracę. Utrata pracy następuje ze skutkiem natychmiastowym, bez oficjalnego wypowiedzenia i bez zachowania (...)

Przedłużenie terminu wypowiedzenia - opinia prawna

29.5.2009

Pracownik od dwóch lat był zatrudniony na czas nieokreślony. W styczniu tego roku otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy z dniem 28.02.07 w związku ze zmniejszeniem stanu zatrudnienia. Pod koniec lutego, ze względu na prowadzone prace i zapotrzebowanie firmy przedłużono mu okres wypowiedzenia (...)

Rady pracowników w firmach

11.3.2009

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji określa warunki informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji oraz zasady wyboru rady pracowników. Przepisy nowej ustawy znajdą docelowo zastosowanie do pracodawców (...)

Czy pracownik może korzystać z własnego samochodu dla potrzeb firmy?

9.3.2009

W niniejszym artykule przedstawiliśmy najważniejsze zagadnienia dotyczące podróży służbowych, a przede wszystkim sposób rozliczania wydatków z tytułu używania przez pracowników ich prywatnych samochodów na potrzeby firmy. Dowiesz się z niego, jak powinna wyglądać umowa z pracodawcą o (...)

Wysokość diet dla pracowników w spółce z o.o. - opinia prawna

6.3.2009

Czy wiesz, jaką kwotę diety powinieneś wypłacić swojemu pracownikowi za podróż służbową poza granicami kraju? Czy możesz ją ustalać dowolnie? Zgodnie z art. 77[5] § 1 kodeksu pracy, pracodawcę obciążają niezbędne koszty, które wynikają z wykonywania na polecenie pracodawcy zadania (...)

Czas pracy lekarzy - pracowników zakładów opieki zdrowotnej

25.2.2009

Czas pracy lekarzy uregulowany jest w sposób szczególny odbiegający od regulacji zawartej w Kodeksie pracy dotyczącej czasu pracy osób świadczących pracę na podstawie umowy o pracę. Lekarzy obowiązują inne normy i wymiary czasu pracy niż przewidziane w Kodeksie pracy oraz inaczej uregulowana (...)

Ochrona pracy kobiet (kobieta w ciąży) - opinia prawna

6.2.2009

Od reguły braku możliwości rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę z kobietą w okresie ciąży lub w czasie korzystania z urlopu macierzyńskiego ustawodawca czyni wyjątek. Wypowiedzenie umowy o pracę z taką osobą jest możliwe w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. (...)

Nieprawidłowości w dokonanym wypowiedzeniu umowy o pracę - opinia prawna

29.1.2009

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Za usprawiedliwioną okoliczność można z całą (...)

Urlop bezpłatny - przymusowo czy dobrowolnie? - opinia prawna

8.1.2009

Oprócz urlopów wypoczynkowych, które są dla pracownika urlopami płatnymi, w Kodeksie pracy występuje też kategoria urlopów bezpłatnych. Z reguły o udzielenie urlopu bezpłatnego wnioskują pracownicy, ale jak traktować sytuację, kiedy z inicjatywa udzielenia urlopu bezpłatnego występuje (...)

Potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia - opinia prawna

30.12.2008

Zagadnienie sposobu wypłacania pracownikom wynagrodzenia może normować układ zbiorowy, regulamin wynagrodzenia bądź indywidualnie umowa o pracę. W omawianym przypadku zakładamy, że w żadnych z nich nie ma mowy o potrzebie pokwitowania wypłaty przez pracownika. Nie istnieje przepis mówiący (...)

Kto decyduje o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego - opinia prawna

30.12.2008

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jest to prawo, którego pracownik nie może się zrzec. Pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z upływem miesiąca pracy. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa z początkiem każdego następnego (...)

Kiedy można stwierdzić chorobę zawodową - opinia prawna

30.12.2008

Przy zgłaszaniu podejrzenia, rozpoznawaniu i stwierdzaniu chorób zawodowych uwzględnia się choroby ujęte w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że choroba została spowodowana działaniem (...)

Związek nauczyciela z uczniem - opinia prawna

19.12.2008

Czy związek nauczyciela z pełnoletnim uczniem jest karalny? Czy grozi za takie postępowanie inna sankcja? Reasumując, z punktu widzenia prawa karnego takie postępowanie nie jest karalne, ale może być różnie postrzegane. Wiąże się to nauczyciela z możliwością sankcji chociażby ze strony (...)

Jak rozwiązać umowę o pracę w zależności od jej rodzaju?

19.12.2008

Prawo przewiduje różne sposoby rozwiązywania umów o pracę: na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie (...)

Wypłacanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop - opinia prawna

5.12.2008

Przepisy prawa ograniczyły sytuacje wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy do katalogu zamkniętego wymienionego w art. 171, by chronić cel urlopu jakim jest wypoczynek pracownika przed nadużyciami. Stąd ekwiwalent za urlop przysługuje wyłącznie wówczas, gdy jego niewykorzystanie (...)

Szkoda wyrządzona pracodawcy przez pracownika - opinia prawna

21.11.2008

Pracodawca ma obowiązek wskazać w piśmie rozwiązującym umowę o pracę bez wypowiedzenia przyczyny jej rozwiązania. Nie może jednak poprzestać na podaniu samej podstawy prawnej np. ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracownika i popełnienie przestępstwa. Musi wskazać, o jaki (...)

Czy można zrezygnować z tworzenia z ZFŚS w trakcie roku - opinia prawna

7.11.2008

Obowiązek tworzenia zakładowego fundusz świadczeń socjalnych spoczywa na pracodawcach zatrudniających według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Przepisy dopuszczają jednak możliwość odstąpienia od tworzenia ZFŚS. Układ zbiorowy (...)

Co zrobić jeśli niezasadnie rozwiązano z tobą umowę o pracę?

9.10.2008

Każde naruszenie przez pracodawcę przepisów o trybie i podstawach rozwiązania umowy o pracę skutkuje tym, że umowa została niezasadnie rozwiązana i powoduje przyznanie pracownikowi określonych uprawnień. Uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne może nastąpić wówczas, gdy umowa (...)

Obowiązek przeprowadzania badań lekarskich - opinia prawna

19.9.2008

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają przede wszystkim osoby przyjmowane do pracy, ale także pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Takim badaniom (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika