Prawo pracy: Stosunek pracy - Artykuły (strona: 6)

Długoletnia umowa o pracę na czas określony

16.6.2014

Na polskim rynku pracy powszechnym zjawiskiem jest zawieranie długoletnich umów na czas określony, sięgających nawet dziesięciu lat. Przepisy Kodeksu pracy nie zabraniają wprost takiego postępowania, choć z pewnością budzi ono poważne wątpliwości w świetle zasad współżycia społecznego.

Jakie rodzaje umów o pracę przewiduje prawo pracy?

25.4.2014

Prawo pracy przewiduje kilka rodzajów umów: na okres próbny; na czas określony; na czas wykonania określonej pracy; na czas nieokreślony oraz tzw. umowę na zastępstwo, a także wprowadzoną ostatnią nowelizacją umowę z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze państwa (...)

Podjęcie działalności gospodarczej w Polsce przez cudzoziemca

31.7.2013

Problematyka podjęcia działalności gospodarczej tj. „zarobkowej działalności wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej oraz poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin ze złóż, a także działalności zawodowej, wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły” (...)

Projekt nowej ustawy o cudzoziemcach

29.7.2013

Dnia 18 czerwca 2013 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o cudzoziemcach, przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, który niesie ze sobą wiele zmian i o ile na dalszym etapie legislacji nie ulegnie poważnym modyfikacjom, wchodząc w życie dnia 1 stycznia 2014 roku znacznie ułatwi (...)

Umowy śmieciowe – przekleństwo czy dobrodziejstwo

3.7.2013

W ostatnim czasie pojęcie „umów śmieciowych” zrobiło zawrotną karierą jako przejaw tragicznej sytuacji osób wykonujących prace zarobkową na terenie Polski. Pod pojęciem tym rozumie się umowy - zlecenie oraz dzieło – klasyczne umowy cywilnoprawne. Umowa zlecenia (...)

Wolontariat - Kto może zostać wolontariuszem i na jakich zasadach?

7.6.2013

W celu przedstawienia statusu wolontariusza, jego obowiązków oraz ochrony, jaką przyznaje mu prawo należy przedstawić również pojęcie działalności pożytku publicznego. Czym jest działalność pożytku publicznego? Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie (...)

Na jaki czas zawrzeć umowę o pracę na czas określony?

2.4.2013

Jednym z rodzajów umowy o pracę jest umowa o pracę na czas określony (obok umowy na czas nieokreślony oraz na czas wykonywania określonej pracy). W ramach umowy o pracę na czas określony wyróżnia się dodatkowo umowę na czas zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej (...)

Zwolnienie nauczyciela - jakie kryteria brać pod uwagę?

5.3.2013

Kryteria, według których dokonuje się wyboru jednego z nauczycieli do zwolnienia z pracy, nie są tożsame z ustawowymi przyczynami wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi mianowanemu. Wybór konkretnego nauczyciela powinien opierać się na kryteriach obiektywnych, jasnych, niedyskryminujących (...)

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

15.11.2012

W artykule niniejszym omówione zostały poszczególne przyczyny wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę wraz z oceną ich zasadności. Nie da się jednoznacznie określić czy dana przyczyna ujęta abstrakcyjnie, bez odniesienia do danego przypadku, jest uzasadniona czy nie. Przyczyna (...)

Umowa o pracę i mianowanie nauczyciela

3.9.2012

Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy odpowiednio na podstawie umowy o pracę lub mianowania na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami oraz zgodnie z posiadanym przez (...)

Tymczasowe zatrudnianie pracowników

31.7.2012

Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna jeżeli tylko zatrudnia pracowników. Jednak w przypadku zatrudnienia tymczasowego definicja pracodawcy jest nieco zmodyfikowana. Możliwe jest na terenie RP zatrudnianie pracowników (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika